24 Haziran tüm mazlumların umudu

24 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çeken Bülent Turan, “Türkiye sadece milletimizin değil tüm mazlum coğrafyaların umudu. Kars-Edirne sınırları içerisine sıkışmış bir vizyonu aştık. Bir ayağımız bu topraklar üzerine basarken, bir ayağımız da bütün dünyayı dolaşıyor” dedi.

Türkiye 24 Haziran erkem seçimi için gün sayıyor. Bu çerçevede siyasetin tansiyonu da oldukça yükseldi. Cumhur ittifakının karşısına ortak bir aday çıkarmayan muhalefet vekil devşirmekle birlikte, tüm uyumsuz yapı ve görüşlerine rağmen partiler arası uzlaşı oluşturma çabasında. CHP Muharrem İnce’yle seçim yarışına girerken İP, SP ve HDP de garip ittifak ve açıklamalarla seçim rotalarını çiziyorlar. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifesto ise Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemeyi sürdüreceğinin bir kanıtı niteliğindeydi. 24 Haziran öncesi yaşanan tüm gelişmeleri ve seçim gündemini AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’la konuştuk.  

-24 Haziran seçimlerinin diğer seçimlere kıyasla önemi nedir?

AK Parti’nin şu ana kadar kazandığı tüm seçimler tarihi önemdeydi. Ama 24 Haziran’ın hepsinden farklı olması, bu seçimle beraber Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilecek olmasından kaynaklanıyor. Mevcut Parlamenter Sistem, kriz üreten yapısıyla Türkiye’de siyasetin önünü tıkadı. Ürettiği vesayet mekanizmalarıyla milli iradenin gerçek anlamda yönetime yansımasını engelledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, kuvvetler ayrılığını tam anlamıyla sağlayacak. Böylece yasama, yürütme ve yargı daha güçlü olacak. Siyasetin merkezine milli irade yerleşeceği için demokratik kurumlar daha iyi işleyecek.

Kazanımların devamı için çok önemli bir seçim

-Halk bu seçimi yaparken sandık başında nasıl bir değerlendirme yapmalı?

16 yıllık AK Parti iktidarında milletimizin elde ettiği kazanımların devam etmesi, yatırımların artarak kalkınmanın sağlanması ve ekonominin daha fazla büyümesi için 24 Haziran seçimleri önem arz ediyor. Vatandaşlarımız sandık başına giderken bunları değerlendireceklerdir.

Muhalefet ittifakının seçmende karşılığı yok

-Cumhur ittifakının karşısında yer alan partilerin ortak bir adayda dahi anlaşamaması muhalefetin seçim yürüyüşüne nasıl etki ediyor?

Ana muhalefetin önderlik ettiği ittifakın tabanda bir karşılığı yok. Seçmen iradesinin dışında gelişen siyaset mühendisliğinin ürünü olan bir ittifak var. Dolayısıyla bunların kapalı kapılar ardında yaptıkları pazarlıklar sonuç vermedi. Çatı su aldı, bina yıkıldı, temel çöktü. Siyaset mühendisliği, milletten kabul görmez. Türkiye’de yapılan tüm siyaset mühendisliği çabaları sandıktan geri döndü. Bunları görmeden hâlâ eski tarzla siyaset yapmaya çalışmak elbette milletten kabul görmeyecek.

-CHP’nin Muharrem İnce’yi aday göstermesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kılıçdaroğlu seçilme ihtimali oldukça düşük olan İnce’yi saf dışı mı etmek istedi?

Muharrem İnce bundan önce iki defa CHP Kurultayında aday olmuş, ancak seçilememiş bir isim. Kılıçdaroğlu, İnce’yi aday yaparak onu saf dışı bırakmak istedi. Yani, “Benim Türkiye’yi yönetmek gibi bir iddiam yok, partim küçük olsun ama benim olsun” demeye getirdi. Daha birkaç ay önce CHP delegesinin oy vermediği, Genel Başkanın “oy vermeyin” dediği bir aday için CHP hangi yüzle vatandaştan oy isteyecek? Madem bu isim Cumhurbaşkanlığına aday olacak kadar önemi birisi, neden Genel Başkanlık yarışında destek olmadınız? Böyle bir siyaset şekli olabilir mi? Kaldı ki İnce elde kalan son adaydı.

Kılıçdaroğlu, İnce’ye oy vermeyecek

-İP, SP ve HDP ile ortak bir adayda buluşamadıkları için CHP Muharrem İnce’yi son seçenek olarak kullandı diyebilir miyiz?

Önce Abdullah Gül’ü çatı aday olarak denediler ama bu çabaları sonuç vermedi. Ardından Abdullatif Şener’in ismini ortaya attılar. O da tutmayınca İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen ismi seslendirildi. Son aşamada İnce’ye kaldılar. Kendi sosyal medya hesaplarından İnce’nin tek bir mesajını paylaşmayan Kılıçdaroğlu’nun daha evvel başka bir vesileyle ifade ettiğim gibi İnce’ye oy vermeyeceğini düşünüyorum.

-Muhalefet, Erdoğan düşmanlığı odaklı siyaset yürütürken AK Parti ve Erdoğan icraat odaklı politika yapıyor. Sizce halk bunu nasıl değerlendirecek ve bu durum sandığa nasıl yansıyacak?

Kişiler üzerinden siyaset yürütmek eski Türkiye’ye mahsus bir tarz. AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı siyasete kalite kattı. Artık kişiler üzerinden düşmanlık yaparak bir siyaset üretmek muhalefete bir şey kazandırmıyor. Önerileri ve vizyonları var mı? “Cumhurbaşkanı olursam Beştepe’yi kapatacağım” demenin dışında bir sözleri var mı? Ekonomik büyüme için ne öneriyorlar? Kalkınma politikaları nelerdir? Toplumun tüm kesimlerini kuşatacak bir politikaları var mı? Bunların hiçbiri hakkında dişe dokunur bir sözleri yok.  

Vekil transferinin pazarlığını sorgulamak lazım

-Bir araya gelmesi mümkün gibi görünmeyen isimlerin ittifak yaptığına şahit oluyoruz. CHP’den İP’e geçen vekiller karşılığında yapılan alış veriş neticesi yapıları birbirine ters partilerin olası iktidarı Türkiye’yi nasıl etkiler?

CHP ile İP arasındaki vekil transferi siyasi tarihimizin en utanç verici hadiselerindendi. Milli iradeyi temsil göreviyle donatılmış insanlar nasıl olur da iradelerini başka bir yere kiralayabilirler? Milletvekilleri sadece kendi seçmenlerinin değil, bütün milletin temsilcileridir. Milletin onlara verdiği bir emaneti kiralamak demokrasiye, milli iradeye ihanettir. Bu pazarlığı neyin karşısında yaptılar, hangi sözleri verdiler? Bunları millete açıklamaları gerekiyor.

Peki ya SP’nin CHP ile seçim ittifakı?

SP’nin CHP ile kurduğu ittifak ibretlik bir durum. Siyasi hayatı boyunca Erbakan Hoca’ya etmediğini bırakmayanlarla, Erbakan Hoca’nın yolundan gittiğini iddia edenler nasıl bir araya gelebiliyor? Siyasi ahlâkları buna nasıl izin veriyor? Bu ittifakın Saadet Partisi tabanında sert tepkiyle karşılaşacağını düşünüyorum.

Türkiye 16 yılda adeta çağ atladı

-Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti’nin manifestosunu açıkladı. Manifesto maddelerini Türkiye’nin 2023 hedefleri açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti’nin Türkiye siyasetinde kalıcı bir iz bırakması, her girdiği seçimde milletten güçlü bir destek görmesi AK Parti vizyonunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye, 16 yılda elde ettiği kazanımlarla adeta çağ atladı. Milli gelir 3,5 kat arttı. İhracat 5 kat arttı. Türkiye’nin her şehrinde üniversite açıldı. 2002’de hayal edemediğimiz yatırımlar gerçekleşti. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü bunlardan sadece birkaçı.

-24 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye dışında Ortadoğu’ya ve diğer Müslüman ülkelere yansıması nasıl olacak?

Türkiye artık sadece bu ülkede yaşayanların umudu ve gururu değil. Dünyanın tüm mazlum coğrafyalarının umudu hâline geldi. Manifestoda dış politikadan ekonomiye, sosyal politikalardan enerji politikalarına kadar çok farklı alanlarda bir vizyon çizmesi bundan kaynaklanıyor. Biz Kars-Edirne sınırları içerisine sıkışmış bir vizyonu aştık. Mevlana’nın pergel metaforunda bahsettiği gibi bir ayağımız kadim medeniyetleri bağrında bulundurmuş bu topraklar üzerine basarken, bir ayağımız bütün dünyayı dolaşıyor.

Yeni sistemle bürokratik vesayet zayıflayacak

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni sistemde demokratik siyaset kurumsallaşarak istikrarın kalıcı hale geleceğini ifade etti. Böylelikle eski Türkiye’yi krizlerin pençesinde güçsüzleştiren parlamenter sistem tarihe gömülecek diyebilir miyiz?

Türkiye, çarpık bir parlamenter rejime sahipti. 16 Nisan referandumuyla beraber milletimiz bu çarpık sisteme son verdi. Koalisyonlarla, günübirlik politikalarla Türkiye güç kaybetti. Ekonomisi iflas noktasına geldi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise, yasama, yürütme ve yargıyı aynı anda güçlendiriyor, bürokratik vesayeti zayıflatıyor. Türkiye, yeni sistemle birlikte hükümetsiz durumlarla karşı karşıya kalmayacak. Kapalı kapılar ardında bakan pazarlıkları olmayacak. Seçmenler oy verdiklerinde, oy verdikleri kişinin ülkeyi yöneteceğini bilecekler. Böylesi bir sistem, Türkiye’nin yakaladığı bu ivmeyi devam ettirecek.

BÜLENT TURAN KİMDİR?

1975 tarihinde Çanakkale'de dünyaya gelen Bülent Turan lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi aldı. 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili, 25. ve 26.Dönem AK Parti Çanakkale Milletvekili olarak seçildi. 24. Dönem TBMM Adalet Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu Üyeliği, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. Turan; 26. Dönem’de AK Parti Grup Başkanvekili seçilmiştir. İyi düzeyde İngilizce bilen Turan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Meclis daha güçlü olacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, kuvvetler ayrılığını tam anlamıyla sağlayacak. Böylece yasama, yürütme ve yargı daha güçlü olacak. Siyasetin merkezine milli irade yerleşeceği için demokratik kurumlar daha iyi işleyecek.

Çatı su aldı

Ana muhalefetin önderlik ettiği ittifakın tabanda bir karşılığı yok. Kapalı kapılar ardında yaptıkları pazarlıklar sonuç vermedi. Çatı su aldı, bina yıkıldı, temel çöktü. Siyaset mühendisliği, milletten kabul görmez. Hâlâ eski tarzla siyaset yapmaya çalışmak elbette milletten kabul görmeyecek.

Hangi yüzle oy isteyecek

Kılıçdaroğlu, İnce’yi aday yaparak onu saf dışı bırakmak istedi. Daha birkaç ay önce CHP delegesinin oy vermediği, Genel Başkanın “oy vermeyin” dediği bir aday için CHP hangi yüzle vatandaştan oy isteyecek? Böyle bir siyaset şekli olabilir mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624