Öğretmen mülakatlarının yapıldığı şu günlerde öğretmen açığının en çok hissedildiği liselerin belki de en başında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri geldiğini görüyoruz. Bu ihtiyacın aksine, alım sayısı en az olan branşlar ise meslek dersi öğretmenlerine verilmektedir.

Meslek liselerinden mezun olup üniversitelere yerleştirme sınavlarında derece dahi yapan bir öğrencilerin istediği, arzuladığı bir bölümü okuyabilmesinin önü 1998 yılında getirilen “katsayı engeli” ile kapatılmıştı. Meslek lisesinden mezun bir öğrenciye sınırlı ve dar bir alanda tercih imkanı sunulmaktaydı.

Meslek lisesinden mezun olmuş ve Türkiye’de birincilik gibi bir dereceyi elde etmesine rağmen çok arzuladığı Hukuk Fakültesi’ne gidemeyen genç bir kızın akıttığı gözyaşları hâla bugün gibi gözlerimin önünde, zihnimde capcanlı bir şekilde duruyor. O gözyaşlarını hatırladığım müddetçe 28 Şubat mağdurlarından biri de o yıllarda uygulanan katsayı engeli nedeni ile meslek lisesi öğrencileri ve diğer fakültelere, bölümlere gitmeleri engellenerek okuma alanı daraltılarak bu fakültede okumaya mahkum edilen Teknik Eğitim Fakülteleri mezunlarıdır.

28 Şubat mağduru olmasaydılar belki Diş Hekimliği, Avukat, Doktor gibi gözde meslekleri yapacak olan öğrenciler, bu mağduriyetin sonucu olarak Teknik Eğitim Fakülteleri’ni lisans derecesi ile bitirmiş ve işsiz kalmışlardır. On binlerce öğretmen hak ettiği öğretmenlik mesleğini yapamamakta, sınıflarda öğrencileriyle projeler yapıp eğitim camiasına katkı sunması gereken bu arkadaşlar, sosyal hayatta iş gücü piyasasında, sanayide, endüstride çırak veya işçi olarak çalışmaktadırlar. Ya da ekonomik kaygılar nedeni ile öğretmenlik mesleğinden oldukça uzağa düşen ticaret, esnaflık gibi farklı alanlarla uğraşmaktadırlar.

Ayrıca, Teknik Eğitim Fakülteleri mezunu öğretmenler lisans mezunu olsalar da; nedense sanayide, endüstride “ara elaman” olarak görülmektedirler. İmza yetkileri bile olmayan bu arkadaşların, üniversitelerde mühendislik fakültelerinde görülen neredeyse tüm dersleri görmelerinin yanı sıra, eğitim fakültelerinde görülen bir çok dersi de pedagojik formasyon bağlamında işlemiş olmaları ‘unvan’ bakımından onlara herhangi bir getirisi olmamıştır.

Ne imza yetkisi, ne de herhangi bir unvanı olan bu arkadaşların yapabilecekleri tek şey öğretmenlik iken, 28 Şubat’ta getirilen katsayı engeli ve meslek liselerine karşı oluşturulan olumsuz algı yüzünden, atama dönemlerinde teknik öğretmen alım sayısı da az olmakta, dolayısıyla yapabilecekleri tek şey olan öğretmenlik mesleklerini de yerine getirememektedirler. Teknik Öğretmenlerin yetkililerden talep ve ricaları, atama dönemlerinde kendilerine ayrılan norm kadro sayısının arttırılması yönünde.

Üretimi ve kalkınmayı arttıracak olan sanayinin ve teknolojinin ihtiyaç duyduğu ara elemanların meslek liselerinden yetişeceği göz önünde bulundurulursa, kalifiye elamanların bu piyasalarda daha işlevsel ve fonksiyonel imalat yapmaları adına meslek liselerine ve meslek liselerindeki teknik öğretmenlere verilen önemin daha da artması gerekmektedir.

Tarafsız, objektif bir bakış açısı ile değerlendirmek gerekirse; bugün, okulların bir çoğunda branş dersi öğretmenleri evrak işleri ile uğraşarak mesleklerini icra ederken, teknik öğretmenler projelerle, üretimle, imalat ile uğraşmaktadır. Birçok meslek lisesi, bugün, küçük bir fabrikaya dönüşmüş haldedir. Döner sermayesi olup, “kazan kazan” mantığı ile mal ve hizmet üreterek hem toplumun hem de bu meslek liselerinde staj gören öğrencilerin üretmesine ve kazanmasına imkan sunulmaktadır.

13 Kasım 2009 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2009/15546 sayılı karar ile kapatılan Teknik Eğitim Fakülteleri mühendislik eğitimi veren Teknoloji Fakültelerine dönüştüğünü biliyoruz. Gün geçtikçe artan meslek liseleri olmakla birlikte, atama bekleyen on binlerce Teknik Öğretmenlerin olduğu da göz önünde bulundurulursa, yapılan yeni meslek liselerine beklemekte olan Teknik Öğretmenlerin istihdam edilip eritilmesi söz konusu olamaz mı?

Elbette takdir ve nihai karar, profesyonel çalışmalar yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerli yetkililerine aittir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdem 2018-04-18 09:30:17

sorunlarımızı dile getirdiğiniz için telşekkür ederim. atama kadar önemli olan ünvan sorunu inşAllah bir an önce çözülür.

Avatar
Ibrahimll 2018-04-18 10:24:27

Güzel bir analiz ancak bu yazı içeriğinde atamalar zaten az birde 1000 lerce atama bekleyen Teknik Öğretmenler 15 20 yıldır beklerken, mühendislik mezunu olanlar formasyon alarak atamada eşitlik getirilerek haksız rekabet oluşturmuş.ortadaki pasta zaten azdı. Hiç kimsenin işine yaramadı. Makina yağına elini değmemiş. Demiri Eğelememiş, demir talaşı vücudu yakmamış, parmağını sokuşturmamış, demir kesmemiş yani işin çıraklık ve kalfalıgini yapmamış olanlar uygulamalı eğitim ağırlıklı olduğu meslek liselerinde formasyon alan mühendislerin öğretmen olarak atanması ilerde telafisi olmayan sorunlar açacak. Talebim şudur. Teknik Öğretmenler öncelikle atanmali. Teknik öğretmen mezunu atama talebini karşılamazsa formasyon alan mühendisler 2. Öncelikle ataması yapılmalı.

Avatar
Soner Yılgör 2018-04-18 11:24:12

Bizim söyleyebilecrğimiz tüm detayları dile getirmişsiniz. Daha detaylı olarak meslek liselerinin önemi ve ekonomi için ne kadar kilit taşı olduğunuda başka bir yazınızda dike getirmenizi sizlerden rica ediyoruz. Saygılarımla Temuder başkanı

Avatar
Ayhan 2018-04-18 10:42:12

Sayin Erdem , bir buyuk problem ise teknik ogretmenlerle , formasyonlu muhendislik fakultesi mezunlarini ayni oncelikle esdeger tutulmasi. Atanmayan Teknik ogretmenlerin haklari korunmali.

Avatar
Ibrahimll 2018-04-18 10:42:24

Tesekkurler

Avatar
MESUT AYDIN 2018-04-18 11:19:30

Teknik öğretmenlerimizin sorunlarını dile getirdiğiniz için çok teşekkür ederim... İnşAllah bu mağduriyetin giderilmesi için yazınız ön ayak olur iyi çalışmalar.

Avatar
Ahmet 2018-04-18 11:30:23

değerli yazınız için teşekkürler

Avatar
Ayhan 2018-04-18 10:31:14

Sayin Erdem, bizlere tercuman oldugunuzdan dolayi tesekkur ederiz, kaleminize saglik, 28 subatla baslayan mesleki ve teknik egitimdeki problemler maalesefki yillardir cozume kavusturulamadi.Atanmayan sayilari yaklasik 100bini bulan biz teknik ogretmenlere yillardir komik kontenjanlar ayrilarak sıkıntılarimiz gormezden gelindi. Biz Teknik Egitim fakultesi mezunu teknik ogretmenler icin 28 Subat dun ne ise ayrilan kontenjanlarla bugunde aynidir. Acikcasi 28 subat bizlerin problemleri cozumlenmedikce de devam etmektedir. Saygilar sunarim.