İSTANBUL, yüzyıllardır bir medeniyet merkezidir… Asırların yükünü sırtına alıp bugünlere getiren bu koca şehir, 24 saat yaşayan bir kültür merkezidir adeta… Bu koca şehirde yaşamak, öyle karşıdan görüldüğü gibi kolay değildir. Yaşamanın yanı sıra bu şehre hizmet etmek de önemli bir görevdir ama bu şehre hizmet etmek herkese nasip olmaz. Zira bu şehir, Peygamberimizin kutlu müjdesinin vücûd bulduğu bir beldedir.

Bu şehre hizmet edenler; yıllarca tarihi vasiyete ihanet ettiler. Milli ve manevi değerlerimizi görmezden geldikleri bir yana, bu değerlerimize hakaret ettiler, hor gördüler, ötelediler… Ne zaman ki, Erdoğan belediye başkanı oldu, İstanbul’un mâkus talihi değişti. Erdoğan’ın seçildiği günün gecesi, İstanbul’a 6 aydır yağmayan yağmur, şakır şakır düştü şehrin semalarından…

Erdoğan’ın gelişiyle başlayan hizmetler zincirini burada saymakla bitiremeyiz. Benim asıl değinmek istediğim kültür sanat alanında verilen hizmetler…

Şehir tiyatroları vardı İstanbul’un... Ama çoğu kimse bilmezdi, gitmezdi, Şehir tiyatrolarının salonları bomboş olurdu. Onca emek ve masraf verilen oyunlar, bazen bir iki kişiye oynanırdı. Ne zaman ki İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın başına, Erdoğan’ın İHL’den arkadaşı Abdurrahman Şen geldi, işin rengi değişti.

Şehir tiyatrolarının oyun listesinden tutun da salonların yenilenmesine, tanıtımların artmasına, seyircilerin çoğalmasına kadar her şey değişti. Yerli ve milli oyunlar arttı. Taraflı tarafsız herkes Abdurrahman Şen ve ekibinin hizmetlerinden son derece memnundu.

Ama ne olduysa geçtiğimiz günlerde oldu. Bir sabah duyduk ki Abdurrahman Şen, görevinden ayrılmış (alınmış)! Oysa Kültür Daire Başkanlığı’nın ne yaptığını, nasıl bir fonksiyon icra etmesi gerektiğini, Abdurrahman Şen o göreve atanıncaya kadar bir çok kültür sanat gazetecisi bile bilmiyordu.  Şen, o göreve geldiğinde Kültür Daire’nin aslî fonksiyonlarını harekete geçirdi. Kuruma bir itibar kazandırdı.

Abdurrahman Şen ve ekibi, İstanbul’un kültür sanat hayatının belli mihrakların elinde olamayacağını olmaması gerektiğini gösterdi bizlere. Sadece film festivali, resim sergileri, galalar değildi kültür sanat… Şehir tiyatrolarında oynanan oyunların hepsi yabancı olmamalıydı. Şehir Tiyatroları Abdurrahman Şen döneminde, yerli ve milli yönünü daha fazla gün yüzüne çıkardı kültür sanat dünyamızın. Repertuardaki yerli ve milli oyunların sayısı arttı.

Yıllarca, batı müziği örneklerinin sergilendiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziğinin yokmuş gibi görüldüğü dönemler geride kaldı. Cemal Reşit Rey’de artık sanat müziği ve halk müziği konserleri verilir oldu, hem de dolu dolu bir salonda…

Gezi kışkırtmasının en sıcak günlerinde, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Uğur Işılak’ın, Necip Fazıl’a ithafen hazırladığı Üstad Senfonisini seslendirmesi, Abdurrahman Şen’in dirayetli duruşuyla gerçekleşti.

Şen döneminde bir çok semt salonu hizmete girdi. Buralara Şehir tiyatrolarının oyunları konuldu. Kültür Daire Başkanlığı, eskiden hiç olmayan bir uygulama da başlattı. Çok sayıda özel tiyatro grubundan oyun alımı yapıldı ve böylece yerli ve milli özel tiyatroların güçlenmesi ve gelişmesi sağlandı.

Abdurrahman Şen ve ekibinin hizmetleri o kadar çoktu. İstanbul ve Güney Kore arasında kurulan kültür köprüsünü unutmak ne mümkün. Kültür sanat, edebiyat ve musiki geçmişimizin, unutulmaya yüz tutmuş abide şahsiyetleri de hatırlandı onun döneminde. Saygı günleriyle vefa programlarında, gençlerin bir çocuğunun bilmediği değerlerimiz yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Abdurrahman Şen, batı odaklı sinema yerine yerli ve milli odaklı bir sinema fikri olan BEYAZ SİNEMA projesini tiyatroya uyarladı. “Batı tipi tiyatro yerine bu toprakların sahne sanatlarından beslenen yeni bir tiyatro dili kurmak üzere laboratuar olma özelliği taşıyan” Gösteri Sanatları Atölyesi, yazar kadrosu ile şehir tiyatroları repertuarına yeni eserler kazandırdı.

Yıllarca beraber çalıştığımız, sevgili dostum ve ağabeyim Abdurrahman Şen, Kültür Daire Başkanlığı’ndaki görev süresi boyunca, çıtayı bir hayli yükseltti. Çok zor bir işin altından başarıyla kalktı. Dileriz ki Kültür Daire Başkanlığı, bundan sonra da Abdurrahman Şen’in sadece İstanbul’a değil, kültür ve sanat dünyamıza yaptığı hizmetleri kat be kat aşarak devam ettirir. Abdurrahman Şen’e de bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.