Mevlana’lar, Yunus’lar, Hoca Ahmet Yesevi’ler, Fatih’ler, Necmeddin Erbakan’lar… Tarihimizde iz bırakmış daha yüzlerce şahsiyet, nerelerde yetişti? El cevap: Mürşid-i Kâmil’lerin dizlerinin dibinde… 15 Temmuz’da meydanlara en önce ve önde çıkanların birçoğu cemaat mensuplarıydı. Cemaat diyorum, örgüt değil!

Evet, işte FETÖ ve Oktar gibi grupların ülkeye verdiği en büyük zararlardan birisi, gerçek Mürşid-i Kamillerin ve millet, ümmet için vaktini, maddiyatını harcayan cemaatlere gölge düşürmesi… Elbette gölge, güneşin ışığından bir şey kaybetmez lakin…

Basit insan deyince benim aklıma ilk gelen şeylerden birisi; genelleyen, önünü ardını düşünmeden hurra konuşan insan figürü… ‘Tüm cemaatler kaldırılmalı, hepsi çıkar için çalışıyor, hizmetleri durdurulmalı’ gibi söylemlerde bulunanları özellikle son zamanlarda duymuş olabilirsiniz ancak…

Bugün bile gıpta ederek baktığımız, borçlu olduğumuz birçok isim Allah rızası için hizmet eden dergâhların suyundan içmiş, istifade etmiş isimler...

Görünmeyen okul İskenderpaşa…

Cemaat bünyesinde birçok ünlü isim yetiştirmiş olup, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Recai Kutan, Korkut Özal, Cevat Ayhan, Ahmet Tekdal, Akif Gülle, Hasan Hüseyin Ceylan, Nevzat Yalçıntaş… Bu ülkeye yerli ve milli bir duruşla hizmet etmiş en saygın siyasi figürlerden bazılarıdır.

Örgütler devlete sızar, cemaatler Allah korkusu olan adam yetiştirir!

Bunu ayırt etmek için çok zeki olmaya gerek yok, Peygamber Efendimiz veda hutbesinde “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmayacaksınız: Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünneti.” demiştir.

Bu düsturda, Hz. Ali (R.a)  “Sen hakkı bilirsen, kimin hak üzere olduğunu bilirsin.” sözleriyle kıstaslarımızı ortaya koyuyor.

FETÖ ve Adnan Oktar vb. örgütlere karşı, İskenderpaşa Cemaatinin Merhum Lideri Prof.Dr.Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin 90 yılında yaptığı konuşmanın bir bölümünü sizlere aktarıyorum:

“İslam'da cemaatle beraber olunması tavsiye edilir. Cemaatle beraber olmak "hakla", "hakikatle" beraber olmaktır! Tek başına olsa bile, hakikatle beraber olan cemaattir. Hakikatten kopmuş olanlar, milyonlarca da olsa tefrikadadır.”

“Bugün maalesef tüm İslâm âlemi emperyalist güçlerin sultası altındadır. Kuş uçurtmazlar, takip ederler... Hem de kendisi takip etmez... Amerika seni John'la takip etmez, Smith'le takip etmez. Adı senin benim gibi olan Müslümanla takip eder; canına okur. O milletin içinden çıkmış hain vasıtasıyla takip eder ve millete en büyük zararı, kendi içinden çıkmış insanlara yaptırır. Parayla satın alır, ajan edinir ve öyle kullanır.”

“Herkese ajan demiyoruz; metot bilmediğinden, ilimden uzak olduğundan emperyalist onu kullanır, fark etmez. Sahte bir takım organizasyonlar var, topluyorlar insanları etraflarında, ondan sonra onları toptan satıyorlar! Götürüyor, olmadık yere bağlıyor... Mü'min feraset gözüyle bunları anlayabilmeli. Hizmet ediyorum diyen insanları, organizasyonları irfan teraziniz ile tartın!”

“Böyle birtakım insanlara, organizasyonlara körü körüne bağlanmayın! Her birinize istiklâl tavsiye ediyorum. Hür olun, hizmeti kendiniz tespit edin, yapmaya çalışın!”

“Emperyalistlerin türlü oyunları var. İslâm, bir kimsenin hizmetiyle yürüyecek hâle gelirse, o kimseyi yok ederler, öldürürler, satın alırlar, tehdit ederler. Ne yapmak lâzım? Hizmeti yaygınlaştırmak lâzım, herkesin lider olması lâzım. "Tek lider, vazgeçilmez insan..." diye bir şey olmaz. Bakın, Filistinli çocuklarla niye başa çıkamıyorlar? Hepsi lider.”

“Bir lidere, tek hocaya, tek ekibe bağladığı bir yığın insanı, böyle üzüm salkımını sapından tutar gibi, istediği yere götürüyor!”

“Onun için, teşkilât kurdurtuyorlar; teşkilâtın başına kendi adamlarını --hain bir kimseyi-- koyuyorlar. Öteki insanların hepsini, üzüm salkımı gibi oraya buraya götürüyorlar.”

“Müsaadeli, ağabeyli, bilmem neyli hizmet olmaz... Tâbî olmayın kimseye! Bana da tabi olmayın! Bana tabi olursanız, beni sıkıştırırlar. Ondan sonra, "Sen bu adamlarına şöyle yap!" derler. İslâm'a, Allah'ın emrine tabi olun! Allah'ın dinine hizmet edin! Tek başınıza olsanız da, hakla beraber olun! O zaman İslâm kalkınır; başka türlü kalkınamaz! "Aa, efendim, dirlik, düzenlik, birlik, beraberlik, organizasyon bozulmasın" diyorlar.

“Her biriniz İslâm için, kendinizin dünyada kalmış tek adam olduğunuzu düşünün. Ama senin gibi aynı hedefe yürüyen başka insanlar varsa; onlarla da işbirliği yap! Yapmıyorsa, silkele at be! Sen onu sırtında taşımak zorunda mısın? Beni sırtında taşımak zorunda mısın? Kimse kimseye hürriyetini vermesin! Hürriyet aziz şeydir. İnsan, ancak Allah'a kul olur.

"Allahım! Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz."

Misyonu ülkeye ve ümmete faydalı, milli ve manevi şuurla donanmış bireyler yetiştirmek olan İskenderpaşa Camiasının 2001 yılında esrarengiz bir trafik kazasında kaybettiğimiz Mürşid-i Kamil’i.

İskenderpaşa Camiasının şu an lideri olan Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin “Evet ama…” açıklamasıda bu noktada önemliydi. Bu melun ajanlarla, misyonu ve vizyonu 8 Milyar insana İslam’ın güzelliklerini götürmek olan bir camianın karıştırılmaması gerektiği hususunda, açıklamanın ama kısmına dikkat buyrun:

"…Ama,

Cümle alem bilsin ki, Nizam Al - Mülk, İmam Gazali, Hoca Ahmed Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Hacı Bayram, Hoca Akşemseddin gibi en ulvi, en insani, en milli ve manevi şahsiyetlerin özü ve temsilcisiyiz Biz. Üvey değiliz, Hasan Sabbah hiç değiliz. Onunla anılmak, kıyaslanmak, o taifeye mahsus muameleye maruz kalmak istemeyiz."

Nakşibendi tarikatları yüzyıllardır bu ülkede haktan taraf olmuş ve batıla karşı göğüs germiştir. Sonradan üreyen emperyalist ajanlar, bu milletin en temiz duygularını din ile sömürmüştür. Bu noktada, aklı kiraya vermemek gerekiyor.

Adeta bir elekle dinlemek ve ardından süzerek, hak ve bâtılı ayırt etmek gerekiyor. Bugün sadece bu tarz örgütler değil, hadis inkarcılarıda dini meftunlara büyük zararlar veriyor. Devletten önce her insan kendi bilincini oluşturup, bunlara karşı aile ve hısmına kadar uzak tutmalıdır. Çocuğu Kur’an kursunu yazdırdım, dini kursa yazdırdım deyip geçilmemeli, kimlerin olduğuna, ne eğitim verildiğine dikkat edilmesi gerekir. Kur’an ve sünnet ışığında hizmet eden yüzlerce kurumuz vardır. Bu noktada doğru tasviyelerin yapılıp bu kurumlara hatta destek olunmalıdır.

Bugün bu örgütlerle mücadele edenlerinde önemli bir kısmının vatan, millet ve ümmet için koşturan camiların insanları olduğu unutulmamalıdır. İnancımızda birlikten rahmet, ayrılıktan azap olduğu vurgulanmıştır. Mesele doğru birliktelikler kurmak, doğru yerde durmaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2018-07-14 11:32:52

Yakında bu yazıyı kaldırırlar. İskenderpasa Mahzun yazısını kaldırdıkları gibi...

Avatar
Hasan Tanış 2018-07-15 22:59:19

Dinimize,milletimize,vatanımıza hizmet edenlerden Allah razı olsun!.Allah,günümüz genç vatandaşlarının,mümin kardeşlerimizin imanını,ferasetini,basiretini artırsın.Amin!..Allah'ın Selamı,Rahmeti,Bereketi üzerimize olsun.

Avatar
Kamil Durak 2018-07-15 23:58:58

El Hakk, doğru dersin gardaş