Bugün Türkiye veya Dünya gündeminden bahsetmeyeceğim. Kısa kısa özet yapsak, Trump’ın göçmen karşıtlığı ve Dünya Kupası olağanca hızıyla devam ediyor. Meksika’da statüko partilerini ekarte edip seçimleri kazanan ‘AMLO’ hareketi (İspanyolca ilk harflerinden Meksikalılar) ve lideri Andres Manuel Lopez Obrador seçimleri net bir skorla kazanıyor.Türkiye’de de yeni kabine bekleniyor...

Bugün emperyalist devletlerin odağında olup, Türk ve Dünya medyasında önceli bulunmayan Afrika’dan bahsedeceğim. Afrika, dünyanın egemen devletleri (ABD, Fransa, İngiltere ve AB) başta olmak üzere Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerin de (Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya) yoğun bir ilgisine sahip.

Ancak bu yönelişte  -özellikle Türkiye açısından-  ciddi bir bilgi eksikliği söz konusu. ‘Bilgi sahibi olunmadan; fikir sahibi ol(un)mamak’ gereklidir.  Zira Afrika ile ilgili akademik, diplomatik, ekonomik ve medya da cılız çalışmalardan öte özgün proje/değerlendirme/çalışma görünmemektedir.İllaki Afrika’da saha da var olan kişi veya kuruluşların çalışmalarını takip ediyoruz. Oldukça samimi bir hissiyatla da bir şekilde ülkemizi başarıyla temsil de ediyorlar. Ancak, var olan çalışmaların sürdürebilirliği, malesef şahsi gayretlerle ilerlemektedir. Yani kurumsal refleks geliş(e)medi. Türkiye’de; Afrika’yı akademik çalışmalarından tanıdığımız tek isim, ömrünü Afrika’ya adamış, onlarca kitap ve makale kaleme almış, büyükelçilik yapmış, Prof. Dr. Ahmet Kavas hoca gelmektedir. Elbette öğrencisi ve arkadaşı Doç. Dr. Muhammed Tandoğan’ı da unutmamak gerekli. Nitekim bugünkü yazım da, bu hocaların editörlüğünde kaleme alınmış bir ders ve bilgi kitabını anlatacağım.

Ahmet Kavas ve Muhammed Tandoğan hocalarımız AFAM adında Afrika Araştırmacıları adında bir merkez kurarak öncelikle kurumsal bir kimlik kazan(dır)mışlar. Sonra da bu merkez üzerinden Afrika’ya yönelik her türlü ciddi düşünsel analizleri www.afam.org.tr sitesinden yayınlamaktadır. İşte bahsettiğimiz bu kitap, AFAM’ın kendi içerisinde organize ettiği, -acizane bizim de Brezilya konusunda bir değerlendirme yaptığı; Afrika’ya yönelik Brezilya’nın tarihsel,stratejik ve ekonomik politikalarını ela aldığımız- birçok araştırmacının da uluslararası arena da Afrika’ya yönelik düşünsel, ekonomik ve politik çıkarlarını değerlediği başucu bir kaynak.

Kitabın adı, ’’Uluslararası Siyasetin Odağındaki Kıta; Afrika’’ başlıklı bir editöryel çalışma. Afrika’ya hem Afrikalıların, hem de küresel aktörlerin Türkiye’nin gözünden bakarak 12 ayrı makaleden oluşmuştur. Bu makaleler Afrika’yı ABD, İsrail, İngiltere, Fransa, İran ve Brezilya gibi dünyada ağırlığı olan ülkelerin, Afrika’ya yönelik politikalarına ışık tutarken, 12 ülkenin Afrika’dan beklediği menfaatlere de dikkat çekilmiş. Böylelikle amaçlanan şey, Türkiye’nin Afrika’ya yönelik politikasındaki hem eksiklileri, hem de örnek alınması gereken proje/politikaları irdeleyerek, önemli bir rehberlik vazifesi de görmektedir. Tabi ilgilisine ve okuyucusuna. Bazı kerameti kendinden menkul, her şeyi bilirim tarzındaki ’’Törkiş Ayştaynları’’etkilemesi mümkün değil.

Değindiğimiz kitaba, ayıracağınız birkaç saatle geliş(miş)mekte olan belli başlı ülkelerin Afrika’ya yönelik politikalarını detaylı bir şekilde tek tek ele almış olacaksınız. Bu bağlamda alanında ve Türkiye’de tek.

Kitabın tanıtımı dijital ortamda şu şekilde yapılmış: Afrika’nın sorunlarına çözüm bulma amacıyla yola çıkan ve bu doğrultuda çeşitli görüşler ifade eden Batılı yazarlar, bilim adamları ve siyasetçiler ise oryantalistlerin Ortadoğu için işaret ettikleri hataya, Afrika’da da düşmektedirler. Bu sınıf, tıpkı oryantalistlerin Şam’da gerçekleşen meselelere Londra’dan, Paris’ten ve Washington’dan baktıkları eleştirisi gibi, kıtada gerçekleşen meselelere Afrika dışından bakmaktadırlar. Bu bağlamda Afrika ülkeleri, kıtaya diğerlerinden farklı yaklaşacak bir dost eline ihtiyaç duymaktadırlar.

Uluslararası Siyasetin Odağındaki Kıta Afrika başlıklı bu editöryel çalışma, Dünya üzerindeki çeşitli devletlerin Afrika’ya yönelik politikalarını da içerisinde barındırması münasebetiyle bir “istisna” olma vasfını kazanabilecek olan bu eserde, yalnızca küresel güç olma iddiasındaki devletlerin değil, dünyanın farklı yerlerinden, farklı büyüklük ve amaçları haiz devletlerin kıtaya yönelik dış politikaları ile enerji, dış yardım, uluslararası güvenlik ve çocuk askerler gibi çok özel konular, ele alınmaya çalışılmıştır. Burada çok önemli bir soru karşımıza çıkmaktadır: Uluslararası siyasetin temel aktörlerinin Afrika kıtasına odaklanması ne anlama gelmektedir? Bu durum kıta ülkelerinin menfaatine midir yoksa aleyhine midir? Elbette çeşitli devletlerin Afrika’ya olan ilgisini arttırması, kıtanın kronikleştirilen sorunlarını çözmekten ziyade Afrika’nın zengin doğal kaynaklarına ve kıtadaki potansiyele ulaşma amacı gütmektedir.

Eserin İçindekiler Kısmına Dair: İsrail’in Afrika’daki Tercihi: Gizemli İlişkilerle Zoraki Etkinlik-Ahmet KAVAS, 1960 Sonrası Küba-Afrika İlişkileri-Muhammed TANDOĞAN, Soğuk Savaşın Başlangıcından Donald Trump Dönemine Kadar ABD’nin Afrika Politikasında Temel Yaklaşımlar-Hasan AYDIN, İran-Afrika İlişkileri (1979-2013)-Babak SHAHED.

SSCB Sonrası Moskova Penceresinden Rusya-Afrika İlişkileri-Marhabo ABDUJABAROVA, Brezilya’nın Afrika Politikası’nı – Hüsamettin ASLAN, Soğuk Savaştan Günümüze Çin’in Afrika’daki Ulusal Çıkarları ve Faaliyetleri-Merve ÖZTÜRK, Sahraaltı Afrika’da Enerji: Enerjide Çin Finansmanı-Murat ERATA,Almanya’nın Yeni Afrika Stratejisi: Tarihi  Parametreler ve Olasılıklar-Mevlüt Selman TECİM.

Dış Yardım Bağlamında İsveç’in (Sahraaltı) Afrika Politikası- Alev CUYDUR, İngiltere’nin Afrika Politikasının Tarihi Parametreleri- Musa UMAR, Uganda’nın Bağımsızlığından Günümüze Tanrı’nın Direniş Ordusu: Küresel Aktörler ve Vekâlet Savaşları- Muhammed TANDOĞAN & Ferhat OZĞAN kaleme aldı.

Şimdiden iyi okumalar dilerim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayhan Yıldırım 2018-07-03 10:24:13

Bu kitabı nasıl temin ederiz?? İnternet linkinden sipariş veriliyor mu ?