Hepimizin malumudur. Ahir zamanda yaşıyoruz. Ahir zamanda yaşamanın zorlukları olduğu kadar rahmeti de çoktur. Adil ve merhametli olan Rabbimiz ahir zamanda yaşayan ümmet-i Muhammed’e çok büyük ikramlarda bulunmuştur. Bu ikramları geri çevirmek elbette ki çok büyük akılsızlık olur.

Geçtiğimiz yüz yılın başlarında yaşayan insanların ömürleri boyunca edinemeyeceği bilgi ve enformasyona biz bugün belki de bir gün içerisinde sahip olabiliyoruz. Dünya’nın her yerinde anlık olarak ne gelişme yaşanıyorsa bunlara internet vasıtası ile anında erişebiliyor ve bu konular ile olaylar hakkında malumat edinebiliyoruz.

İnternetin bizlere çok büyük avantajlar sağladığı gün gibi ortada. İnterneti doğru kullanmak diye bir tabir var. Son zamanlarda sıkça duyuyoruz. Bu tabiri sıkça duymamızın sebebi internetin doğru kullanılmadığında ortaya çıkan olumsuz sonuçlardır. Ahir zamanda yaşadığımızı yazımın başında belirtmiştim. İşte ahir zamanda yaşamanın en büyük zorluklarından biriside insanın aklını çelebilecek, insanı her türlü kötülüğün kucağına itebilecek ve gençlerimize son derece kötü örnek olabilecek doneler ile kuşatılmış olmasıdır.

***

Ahir zamanda insanı günaha sokacak, amiyane tabir ile yoldan çıkaracak ve her türlü kötü alışkanlığın kucağına itecek şeyler yani diğer bir ifade ile şeytani şeylerin aleni olarak reklamı yapılıyor. Televizyon ve internette ki içerikler vasıtası ile toplum yanlış şeylere yönlendirilirken bariz olarak yapılan ahlaksızlıklar yine bu mecralar eli ile son derece normalmiş gibi gösteriliyor ve ahlaki yozlaşma bir nevi kültür emperyalizmi eli ile pompalanıyor.

Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlarken okullarımızda ki öğretmenlerimizden önce en büyük görev ebeveynlere düşüyor şüphesiz. Gençlerimizi ve çocuklarımızı ahlaki yozlaşmanın ve kültür emperyalizminin elinden kurtarabilmek için ebeveynlerimiz gereken her türlü önlemi almak mecburiyetindedirler.

Öğrenme çağında ki gençlerimiz manevi olarak takviye edilmezse yanlış yollara tevessül edebilirler. Unutulmamalıdır ki insan yaratılış fıtratından dolayı inanma ihtiyacı hisseder. Bu ihtiyaç ebeveynler vasıtası ile doğru yönlendirilerek giderilmez ise gençlerimiz ve çocuklarımızın yanlış yollara tevessül etmeleri kaçınılmaz olur.

***

Ülkemizi diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de sahip olduğu dinamik genç nüfustur. Ancak unutulmamalıdır ki kontrolsüz güç, güç değildir. Gençlerimizin potansiyellerini mesleklerini geliştirmekte, vatana ve millete faydalı olacak işlerde değerlendirmeleri gerekir. Ancak bu sayede ülkemizin geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etmiş oluruz.

Gençlerimizi dijital bağımlılıktan kurtaracak, sanal arkadaşlıklar yerine gerçek dostluklar kurabilmelerine olanak sağlayacak her türlü imkânları onlara sunmakla toplum olarak mükellefiz. Gençlerimizi ahir zaman fitnelerinden korumak zorunda olduğumuzu da asla unutmamamız gerekir. Ahlaki değerleri olmayan bir toplumun gelişmesi, refah ve saadet düzeyini artırması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı gençlerimize ve çocuklarımızın ahlaki gelişimlerini sağlayacakları zeminleri oluşturmak zorundayız.

Bu noktada çocukların genç yaşta dini eğitim almalarını yadırgayan güruha da “ ağaç yaşken eğilir “ atasözünü hatırlatmak isterim.

Yeni eğitim ve öğretim yılının ülkemize, milletimize ve âlem-i İslam’ a hayırlı olmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.