Değerli kardeşim..!

Çoğu insan şeytanın kendilerini sadece içki, kumar ya da faiz gibi günahlarla kandırmaya çalışacağını zanneder… Oysaki hiç te onların zannettiği gibi değildir. Şeytan onları daha çok Allah ile kandırmak ister:

“Ey insanlar, şüphesiz Allah’ın vaadi haktır. Sakın sizi dünya hayatı aldatmasın. O çok aldatıcı şeytan sakın sizi Allah’ın affına güvendirerek al­datmasın. (Fatır suresi 5.ayet)

Şeytan önce Allah’ın affı ile günaha sürükler günahı tattırdıktan sonra da asla affetmez diyerek de tövbenin önüne geçmek ister… Çünkü şeytan bilir ki günah işleyen bir insan huzursuz olur ve huzursuzluktan da tövbe ederek çıkmak ister…

Bundan rahatsız olan şeytan insanın Allah’a olan hüsnü zannına gölge düşürmeye çalışarak ümitsizliğe sevk eder… Yani cenneti olmayan, suçluları asla affetmeyen bir Allah inancına sahip olmasını ister… Böylelikle insan ne tövbe etmek isteyecektir ne de haramlardan uzaklaşacaktır… Buhari ve Müslimde geçen bir hadite: “Allah’u Teâlâ: Ben kulumun zannı gibiyim der.” Âlimlerimiz bu zannı şöyle yorumlarlar:

Kişi Allah'ı nasıl bilirse, Allah kendisine öyle muamele eder.”

Başka bir âlimimiz de şu yorumu yapar:

"Bazıları :"Kulumun hakkımdaki zannı"ndan muradın, "Dua sırasında duaya icabet edileceği zannı, tövbe sırasında tövbenin kabul edileceği zannı, istiğfar sırasında mağfiret zannı, şartlarına uygun yapılan ibadet sırasında mükâfat verileceği zannı" olduğunu söylemiştir. Böyle düşünenlere göre Cenab-ı Hak vaadinde sadıktır, doğrudur. Mademki Resulü bu vaadi haber vermiştir, bizim buna inanmamız, hüsnü zannı esas almamız gerekir.

Allah’a karşı hüsnü zan beslemek gerçekten de kalbe büyük ferahlık veriyor…

Allah’ın hakları

Allah’ın insan üzerinde haklarının olup olmadığını, varsa bu hakların neler olduğunu hiç düşündük mü?... Zannedersem merak edip ne araştırdık ne de sorduk… Şimdi Allah’ın insan üzerindeki hakları neymiş onu öğrenmeye çalışalım:

Rasulullah Aleyhisselam Efendimiz Muaz b.Cebel’e hitaben ; “Muaz: Allah’ın kulları üzerindeki hakkının ne olduğunu bilir misin?’’ diye sordu.

Muaz: ‘Allah ve Resulü bilir,’’ dedi.

Peygamber Aleyhisselam şöyle devam etti: “Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, O’na ibadet etmeleri ve hiçbir şeyi ona ortak koşmamalarıdır.” Peki, bu görevlerini yerine getiren kullarının Allah’ın üzerindeki haklarının ne olduğunu bilir misin?

Muaz: ‘Allah ve Resulü bilir. ’dedi.

Peygamber Aleyhisselam : ’’Onların Allah üzerindeki hakları, Allah’ın onlara azap etmemesidir’’ diye buyurdu. (Buhari, Müslüm)

Subhanallah..!

Demek ki Allah’ın üzerimizdeki haklarından biri Kendisine ibadet etmek, diğeri de şirk koşmamak…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624