Suriye savaşının başından beri Türkiye, Suriye sahasında aktif olarak bulunmaktadır. Suriye savaşını kendi iç güvenlik sorunu olarak değerlendiren Ankara, farklı araçlarla, güçlerle ve yollarla Suriye sahasında ve masasında etkin olmaya çalışmıştır. Suriye savaşı Türkiye için krizlerle ve risklerle dolu bir süreci ifade etmektedir. Suriye savaşında Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşüren Türkiye, bu ülkeyle büyük bir kriz yaşamıştı. Süreç içerisinde uçak krizini atlatan Türkiye, bugün Suriye’de Rusya ile yakın müttefik konumundadır. Suriye savaşının başından beri Türkiye, Rusya ile değil, Amerika ile kriz yaşadığını ifade etmektedir.

Türkiye ve Amerika arasında yaşanan krizin temelinde ülkemizin terör örgütü olarak gördüğü iki yapıya yönelik politikaları bulunmaktadır. Türkiye, Amerika’da yaşayan FETÖ çetesi liderinin iadesini istemektedir. Amerika, şimdiye kadar bu talebe olumlu cevap vermemiştir. İkinci olarak Türkiye, Amerika’dan SDG-YPG ile ilişkisini kesmesini ve bu örgütlere karşı kendisini desteklemesini istemektedir. Türkiye’nin taleplerine rağmen Amerika, SDG ve YPG’ye olan silah desteğini sürdürmüştür. Rusya’nın kontrol ettiği bir alan olan Afrin’de operasyon gerçekleştirilmesine rağmen, Türkiye ve Amerika arasında büyük bir kriz yaşanmaktadır. Türkiye, Afrin’den sonra Menbic’e ve Irak sınırına kadar olan alana operasyonu yayacağını ve Amerika’nın bu bölgelerden çekilmesini istemektedir. Türkiye ve Amerika ilişkilerinde, Afrin’den ziyade Menbic ve Fırat’ın doğusu krizin esas konusunu oluşturmaktadır. Amerika, operasyon alanı olmadığı gerekçesini ileri sürerek Türkiye’nin Afrin’e müdahalesi konusunda pasif ve nötr bir pozisyon takınmıştır. Türkiye, Menbic ve Fırat’ın doğusuna operasyon yapabilmek için Amerika’dan destek istemektedir. Amerika’nın Menbic ve Fırat’ın doğusuna yapılacak olası bir operasyona yeşil ışık yakmaması, Türkiye ve Amerika ilişkilerinde köklü kırılmalara ve ayrışmalara yol açmaktadır.

Amerika’nın FETÖ ve SDG-YPG ile ilişki içinde olması, Türkiye’nin bu ülke ile olan ittifak ilişkisini sorgulamasına neden olmuştur. Türkiye, tehdit olarak gördüğü iki örgütle ilişki kuran Amerika’nın kendisinin güvenilir müttefiki olmayacağını seslendirmeye başlamıştır. Türkiye, açık bir şekilde Amerika’ya güvenmediğini ifade etmekte, Suriye savaşıyla ilgili Amerika’dan gelen önerileri güven yokluğundan dolayı değerlendirmediğini söylemektedir. Mevcut noktada Türkiye, giderek Amerika’da uzaklaşmakta, Rusya’ya ise müttefiklik noktasına varacak düzeyde yakınlaşmaktadır. Türkiye ve Amerika arasındaki krizin devam etmesi halinde, Türkiye’nin sadece Amerika’dan uzaklaşmayacağını, aynı zamanda Amerika’nın karşısına dikilen rakip bir güç olarak ortaya çıkacağını öngörmek mümkündür.

Amerika, bugün dünyada derin bir yalnızlık yaşayan süper güç konumundadır. Time dergisinin Amerika’nın küresel yalnızlığını konu etmesi, bir süper güç için normal bir durum değildir, Trump’ın ırkçı ve İslam karşıtı söylemleri, Amerika’nın Avrupa’yı Rusya’nın ve Çin’in hegemonya alanı olmasına kapı aralayan politikaları, Amerika’nın dünyanın her tarafındaki müttefiklerini kolaylıkla terk etmesi, küresel sorunlara gösterilen duyarsızlık, Amerika’nın dünyada yalnız kalmasına neden olan önemli faktörlerdir. Amerika, bugün sadece Türkiye ile değil, bütün dünya ile büyük bir kriz yaşamaktadır. Amerika ve dünya arasında derin bir güven krizi bulunmaktadır. Amerika, dünyada güvenini ve itibarını kaybeden süper güç olarak algılanmaktadır.

Amerika, Obama döneminden beri Suriye’de uyguladığı kararsız ve belirsiz olarak nitelenen politikasını terk etmiş durumdadır. Amerika, artk kalıcı olarak Suriye’ye yerleşmekten, Suriye sahasında daha fazla askeri ve diplomatik güç bulundurmaktan söz etmektedir. Amerika’nın Suriye’de kalıcılaşma politikası karşısında, Suriye’de ve Ortadoğu’da Rusya-İran-Türkiye şeklindeki üçlü ittifakın oluşabileceğini ve güçlenebileceğini tahmin edebiliriz. Amerika’ya güven duymayan ve onun sürekli olarak kendisine komplolar kurduğunu düşünen Türkiye açısından ise Amerika’yla müttefik olmanın hiç bir anlamı, değeri ve işlevi kalmamıştır. Birbirine öfke duyan ve diş bileyen iki müttefik konumunda olan Türkiye ve Amerika ilişkileri, kontrol edilemeyen bir kaosa ve kopuşa doğru bir seyir izlemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624