Her ne kadar artık küresel dünyadan, iletişim hızının çağa isim verecek kadar etkili olduğu bir dönemden bahsediyor olsak da merkez ve dışındakiler durumunda değişen çok şeyden yok!

Medya, basın-yayın merkezinin Babıâli’yi mesken tuttuğundan beridir sektör insanı için taşra,öteki/uzak/görünmez olanla eş gibidir.

Sosyal medya, internet gibi teknolojik gelişmeler tüm gazeteci-yazarlar için dünyaya aynı anda ulaşmak anlamına gelse de bilgiye eş zamanlı yetişme, bilgiyi aktarabilme fırsatında eşitlik sağlamaktan oldukça uzak.

Konuyu vuzuha kavuşturmak için örneklendirelim.

Ülke ve dünya gündemine, edebiyat literatürüne aynı zamanda ulaşabilen yazar-çizer için aktarma/iletme vazifesi de kimliğinin bir parçasıdır.

Gündem yahut düşünce dünyasına ilişkin gözlem ve fikirlerin teatisi, paylaşımı için aracılık edecek vasıtalar, meslekte var olabilmenin ön koşulu sayılır.

Süreli yayınlarda, günlük gazetelerde, ekranlarda arzı endam etmek bu taife için sahada olmanın en önemli yoludur.

TV, yazılı basınla birlikte sosyo-kültürel etkinliklerin ana noktası İstanbul’daki salon toplantılarında, bilumum etkinliklerde var, olmak ülke sathındaki bilinirliğin -bir tür yetkinlik tescilinin- ilk yoludur.

Medyanın şekillenmesinden, program seçkisinin oluşturulmasına kadar tüm listenin her şeyden evveltanışıklık, tavsiye, ahbaplık üzerine dizayn edilmesi yadsınmayan bir realite!

Ortak mekânların, dostların buluşturduğu, tanıştırdığı insanlarla yürümek hem daha kolay hem de hızlıca olmaktadır…

İşin bir de görsel yanı vardır ki İstanbul dışındaki yazar takımının bu sorunu çözmesi pek de mümkün görünmez!

Hayatla, gündemle eş hızda ilerleyen TV’ler için olası konukların bir telefonun ucunda ve birkaç saat içerisinde stüdyoya ulaşabilecek kişiler olması da yadsınası değil!

İşin masrafsız ve telaşsız kısmındaki avantajı zikretmeye ise hiç gerek yoktur… Ulaşım, konaklama vs olmaksızın münasip vakitte stüdyoda hazır bulunan misafir uzmanlar gibisi var mıdır?

Gelelim söz konusu yazarlar için Anadolu’daki duruma…

Nedendir bilinmez, her şehirdeki yerel yönetimlerde, STK’larda, üniversitelerde İstanbul’dan konuşmacı getirmek başarılı bir organizasyonun ilk koşulu gibi algılanır.

İnsanların, her gün ekranlardan evlerine konuk olan ünlülerle hayatlarını kesiştirme arzuları elbet anlaşılır! Bu tür etkinlikleri tertipleyenlerin, medyatik tiplerle sempati toplama istekleri de bir yere kadar gayet doğal.

Lakin kitap fuarları dâhil kültürel etkinliklerin çoğunluğunda yerelde yaşayan fakat ulusala hitap edenlerin görmezden gelinmesi ilginç bir tablo oluşturur. Paneller, sempozyumlar için yakındaki ehiller yerine şaşmaksızın İstanbul’dan misafir taşınır.

En son Batman Kitap Fuarı organizasyonu için sosyal medyada çok sayıda yakınmaya tanıklık ettik. Diğer şehirlerin aksine korkmadan sesini yükselten, şikâyetle birlikte soran ve sorgulayan Batmanlılara selam ve sevgilerimizi gönderirken başka yerlerden de böylesi hoş sadalar beklediğimizi eklemiş olalım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet uygur 2017-10-29 09:47:21

seçki,olası,doğal,yadsımak,görsel gibi çirkin kelimeleri nasıl kullanabiliyorsunuz hayret ediyorum.

banner624