Emir AKİL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

emirakil@mynet.com

 

Halen  bir tekstil firmasında çalışıyorum. Yakında doğum için izin kullanacağım. Analık izni ne kadardır? Bu süre içindeki haklarım nelerdir. Sena YAREN/Manisa

Sayın YAREN, Gebe çalışanın doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmaması esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce  çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenerek izin verilmesi gerekir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu  takdirde, hekimin onayı ile gebe  çalışan  isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Ancak bu durumda gece çalışması yaptırılmaz ve gebe çalışanın çalıştığı süreler doğum  sonrası sürelere eklenir.

         Belirtilen bu süreler,  çalışanın sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan  önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler sağlık raporu ile belirtilir.

 Diğer yandan isteği halinde kadın çalışana, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin  hesabında dikkate alınmamaktadır.

 

 

BORÇLUYUM, SGK SAĞLIK SİGORTASINDAN NASIL FAYDALANIRIM?

 

           Emir Bey, 2006/Aralıktan beri Bağ-Kur'luyum. 3 yıllık birikmiş Bağ-Kur primini yatıramıyorum. Gelir testi yaptırarak sağlık yardımlarından faydalanabilir miyim? Ethem SEVİNÇ

 

Sayın SEVİNÇ, Prim borcuna yatırmasanız dahi kanunen zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olduğunuzdan gelir testi yaparak sağlık yardımlarından faydalanamazsınız. Genel sağlık sigortasından faydalanmanız için 2 yol bulunmaktadır. Bunun için prim borçlarınızın 60 günün altında olacak şekilde ödenmesi veya borçlarınızın 36 aya kadar taksitlendirmesi suretiyle ilk taksitin (peşinatın) ödenmesi gerekmektedir. Belirtilen şekilde hareket etmeniz halinde, sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.

 

                     EŞİMDEN AYLIK ALIYORUM.  SİGORTALI OLABİLİR MİYİM?

 

SORU:   Emir Bey, Ölen SSK'lı Eşimden Dul Aylığı Alıyorum. İsteğe Bağlı Sigorta Olursam Aylığım Kesilir Mi? Mahmure FİDAN

 

Sayın FİDAN, Dul eşlerin çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı olmaları ya da kendi çalışmalarından dolayı gelir/aylık almaları eşlerinden dolayı ölüm sigortasından aylık almalarına engel değildir. İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde dul aylığınız kesilmeyecektir.

 

 

 

          

GÜNÜN SÖZÜ:

 

“Dünya güzel olsaydı, doğarken ağlamazdık

Yaşarken temiz kalsaydık, ölürken yıkanmazdık…” N.Fazıl KISAKÜREK

 

DUYDUMKİ…..!

 

“Duydum ki gıybetimi yapmışsın,
yüzüme söylemekten kaçmışsın.
Benim gibi bir acizden korkmuş
Allah'tan korkmamışsın...”
   Mevlana

ÇÖREK OTU MUCİZESİ

“Çörek Otuna Devam Ediniz, Zira Çörek Otunda Ölümden Başka Her Derde Fayda Vardır.” HZ. MUHAMMED Peygamberimizin tavsiye ettiği çörek otu tam bir mucize. Faydaları saymakla bitmez. Faydalardan bazıları; 
• Mikrop, virüs ve mantarlara karşı etkili bir savunma aracıdır.
• İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.
• Kan şekerini düşürür.
• Damar hastalıklarını engeller.
• İdrar söktürücü özelliği ile safrayı rahatlatır.
• Vücuttaki zehirlerin atılmasını sağlar.
• Hazmı kolaylaştırır.
• Yaraların daha hızlı iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmelerini hızlandırır.
•Alerjiyi engeller.
• Savunma sistemini dengeler.
• Hormon sistemini ve ruh hâlini güçlendirir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.