Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) 2017 yılında Ar-Ge faaliyetleri için yapılan harcamaları açıkladı. Buna göre; Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcama 2017 yılı için 10 milyar 710 milyon TL oldu.

Merkezi yönetim bütçesi üzerinden gerçekleştirilen hesaplamalara göre 2017 yılında Ar-Ge için bir önceki yıla göre %17,5 artışla 10 milyar 710 milyon TL harcama yapıldı.

Bu sonuca göre 2017 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcamaların gayrisafi yurtiçi hasıla içerisindeki oranı %0,34, merkezi yönetim bütçe harcamaları içerisindeki payı ise %1,4 oldu.

Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak yapılan tahmini sonuçlara göre ise 2018 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği 12 milyar 950 milyon TL oldu.

Dolaylı Ar-Ge desteği 2017 yılında 2 milyar 871 milyon TL oldu.

Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirim ve istisnalarının toplamı 2017 yılında 2 milyar 871 milyon TL oldu.

En çok ödenek Genel Üniversite Fonlarına ayrıldı. Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için ayrılan başlangıç ödenekleri sosyo-ekonomik hedeflere göre [Bilimsel Programların ve Bütçelerin Analizi ve Karşılaştırılması Sınıflaması (NABS)] sınıflandırıldığında, 2018 yılı için en çok ödenek %41,2 ile Genel Bilgi Gelişimi (Genel Üniversite Fonlarından finanse edilen) için tahsis edildi. Bunu %28,5 ile savunma, %7,7 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, %5 ile eğitim ve %4 ile ulaşım, telekomünikasyon ve diğer altyapılar takip etti.

Devlet aslında Ar-Ge konusunu son derece ciddiye alıyor. Pek çok teşvik, hibe, Ar-Ge departmanında çalışan uzman kadrosunun maaşını üstlenme, vergi indirimleri, yer tahsisi gibi büyük kolaylıklar sunuyor. Buna rağmen Ar-Ge için yapılan harcamalar rakamsal olarak yüksek görünse de oransal olarak çok düşük. Bunun en büyük sebebi Ar-Ge faaliyetinin şirket nezdinde kasaya kayda değer bir kar getirmeyecek düşüncesi. Hatta kardan çok gereksiz bir masraf olarak görülmesi. Çünkü birkaç istisna dışında şirketlerimiz kısa vadeli hedefler koyuyor. Ar-Ge, inovasyon gibi yeni oluşumların getirisi ise uzun vadede temin ediliyor.

Bir diğer husus da ülkemizde Ar-Ge yani araştırma geliştirme faaliyetlerinin yalnızca araştırma düzeyinde kalması. Yeni ürünün geliştirilmesi, piyasaya sunulması, yaygınlaşması noktasında başarısızız. Bu konudaki eksiklikler üzerinde durulmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.