Güç ve iktidar elde etmek için artık meydan muharebelerine girmek gerekmiyor. Nükleer ya da kimyasal silahlardan daha etkili yöntemlerle dünyaya çeki düzen vermek mümkün. Bu yeni silahın adı ‘algı psikolojisi'.

İletişim kanalları geliştikçe insan daha güdülebilir bir varlık olmaya başladı. Dünyanın en kalabalık ülkesinden daha kalabalık sanal ağlar bu algı silahının en çok işe yaradığı ortamlar.

Elbette algı oluşturmak için senaryolar gerekli. 11 Eylül, İslam'la terörizmi bir araya getiren iyi bir sanaryo idi. Gerçek aktörler kullanıldı ve birkaç on yıl için İslam dünyası terörizm algısına hapsedildi.  Ardından DAEŞ gibi örgütlerle kelle uçuran hunhar bir algı İslam'a etiketlendi.

Küresel güçler iki şeye çok önem veriyorlar. İletişim teknolojisi ve psikoloji. Bilindiği gibi propaganda ve algı gibipsikolojik yöntemler,iki dünya savaşının vazgeçilmez aracıydı. ‘II. Dünya Savaşı'nda radyo ve sinema bir psikolojik savaş aracı olarak savaşın tüm taraflarınca kullanıldı. Sadece savaş sürecinde, yüzlerce algı oluşturma filmi çekildi.'

 “Zihinleri fethetmek için girişilen savaşın, iki dünya savaşı arasındaki “hayat sahası” ya da “hammaddeler” için yapılmakta olan savaşı gölgede bırakır”. Bu durumu hayretle karşılayan M.Marget, ‘Psikolojik Savaş' adlı kitabında, algı savaşının gerçekleştiği yıllara ışık tutuyor. Ardından kitabın belkide özet cümlesini vurguluyor.“Geleneksel amaçlarönemini yitirmiş değil;mesele dünyaya sahip olmak için biricik anahtarı kullanmak; zihinlerin içine girmektir.

Soğuk savaş bitmedi, sadece hedef değiştirdi. Küresel zorbalık bütün araçlarıyla İslam dünyasına savaş açmış durumda. Yeni algı bir yandan Müslümanları ümitsizliğe iterek kurucu unsur olmalarını önlemek. Öte yandan zalim algısında adres değiştirmek ve Budist imajıyla hedef şaşırtmak.

BATI KOMPLEKSİ

Batılılar karşısında aşağılık kompleksinegirmiş insanlara sıkça rastlarsınız. Üç noktada öykünürler. Demokrasi, teknoloji ve Amerikan yaşam tarzı. Ardından İslam dünyasına karşı pespaye bir bakış gelir. Ne kadar tembel olduğumuz, şehirlerimizin plansız olduğu, çevrenin kirli olduğu ve geri kalmışlık edebiyatı yapılır.

Dış gelişmelere indirgenmiş bir bakış var. İslam dünyasının sahip olduğu aile temelli toplumsal yapının gerçek bir başarı olduğu gözardı ediliyor. Buna karşın Batıda evlilik için kadında bekaret şartı aramamak daha insancıl bir gelişmedir. Buahlaki çöküntüyü özgürlük olarak sunmak algı silahının kimin elinde olduğuna dair iyi bir örnektir. Daha tuhaf olanı insanımızın öykünme psikolojisiyle algılara kurbanı olmasıdır. Çünkü bu yenilgi psikolojini besleyen, planlı şehirler, bilim, sinema sektörü ve modern yaşam tarzıdır. Dr. Abdullah el Hatır, Müslümanların Yenilgi Psikolojisi adlı kitabında bu psikolojiyi özetliyor.

“Yenilgi psikolojisi üzerine geliştirilen yaklaşımın Müslümanları kaçınılmaz olarak getirdiği nokta,İslam toplumunun her şeye rağmen ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan yegane kurucu güç olan İslam'la bağlarını bozması; dolayısıyla toplumun kültür, tarih ve medeniyet bilincini ve şiarlarını küçümsemeye, unutmaya ve terk etmeye zorlaması ve Müslüman halkları sıradan şeylerin peşinde koşturan, ufuksuz bir cüceler yığını haline getirmesi olmuştur.”

ARAKAN VİDEOSU PAYLAŞMAK

Sanal ağlarda ve mesaj yoluyla yürek paralayan görseller paylaşılıyor. Kim tarafından çekildiği bilinmiyor. Ancak bir amacı var. İslam dünyasının ümidini kırmak, çaresizliğe itmek ve yenilgi psikolojini pekiştirmek. Müslümanların ‘dayak yiyen' pozisyonunun değişmediğini vurgulamak. Yeni yüzyılda düşük profilli vizyonun devam ettiği algısını oluşturmak.

İslam dünyası sürekli travmalara uğramaktadır. Planların, senaryoların, sıcak ve soğuk savaşların adresi değişmiyor. Yeni dönemde devam eden komplolar Müslümanlar üzerinde ağır travmalara yol açtı. Arap Baharı ile İslam dünyasında hayal kırıklığı oluşturuldu. Yıllarca sürecek bir moral çöküntü amaçlandı. Askeri darbelerle gösterilen yumruklar ardından Türkiye'de akıllara ziyan bir darbe ile travma devam etti. Pakistan'da yargı darbesi,  bir muz cumhuriyeti gibi gerçekleşti. Arakan küresel çetenin ortak yapımı olarak Kurban Bayram'ında önemli bir travma olarak gündemde kaldı.

Ne yazık ki transa geçmeye hazır, algı silahlarının kurbanı bir kitle var. Bu görselleri paylaşmanın, düşmanların işine yaradığı açıktır. Çocuklarınıza izlettirirseniz, yenilgi psikolojisi aşılamış olursunuz.

 Sahip olunan donanımın, iç dinamiklerin farkında olmak yerine güncel algılarla ruh dünyası değişiyor. Bu kadar kırılganlık Müslüman psikolojini temsil etmiyor.

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.