Şairlerimizin, yazarlarımızın, mütefekkirlerimizin, ressamlarımızın, hattatlarımızın, bestekârlarımızın açtığı ışıklı yollar bugün önümüzü aydınlatıyor.

BİZİM ilim aleminde, edebiyat çevresinde, sanat vadisinde, kültür dünyasında, irfan ve medeniyet kuşağında da çok büyük kahramanlarımız vardır. Onlar sözleriyle, kelâmlarıyla, kalemleriyle, şiirleriyle, metinleriyle, besteleriyle, fırçalarıyla, eserleriyle velhâsıl sanatlarını icra ettikleri bütün bediî unsurlarıyla güzel ülkemizi ve gönül coğrafyamızın cümle beldelerini, şirin memleketlerini içlerinden gelen muhabbetle süslemeye devam etmişlerdir.

Dur durak bilmediler

O serdengeçtiler dur durak bilmemişlerdir. Düşünmeye, rüya görmeye, hayal kurmaya, konuşmaya, anlatmaya ara vermeden devam edegelmişlerdir. Memleketlerini ve milletin çocuklarını dert edinmiş, deva peşinde koşmuşlardır. Hiçbir zaman yorulmamışlardır. Alınlarında ter, gözlerinde ışık, yüreklerinde ümit hiçbir zaman eksik olmamıştır. İyi ve halis niyetlerle kutlu yapılar kurmuş, iyi nesiller yetiştirmişlerdir. Görevlerini yerine getirirken asla fütur getirmemiş, hiçbir vakit sabırsızlık ve usanç emaresi göstermemişlerdir. Kendilerine verilen emaneti hakkıyla yeni nesillere taşımak için canla, başla ve imanla çalışmış, çabalamış, ceht ve gayret göstermişlerdir. İşte o kültür kahramanlarını, o sanat alplerini asla unutamayız, unutmamalıyız. Nisyana terk edemeyiz, etmemeliyiz. Çünkü onların gayreti, çabası, hizmeti ve yüksek idealleri olmasaydı bugünkü güzellikler idrak edilemeyecekti. Dolayısıyla hepsinin üstümüzde hakları vardır.

Fikren beslenen nesiller

Şairlerimizin, yazarlarımızın, mütefekkirlerimizin, ressamlarımızın, hattatlarımızın, bestekârlarımızın açtığı ışıklı yollar bugün önümüzü aydınlatıyor. Onların fikren beslediği nesiller, muhteşem yürüyüşlerine devam ediyor. Elbette bunların sayısı bir değil, on değil, yüz değil, binlerle sayılabilir. Bizim medeniyet kahramanlarımızın, irfan süvarilerimizin, iman cengaverlerimizin sayısı sınırsızdır. Ve Kemal Tahir'in o güzel deyimiyle, “Biz Osmanlı'yız, bizden çok adam çıkar.” Ümidi hiçbir zaman yüreklerimizden eksik etmedik, etmemeliyiz.

 

İrfan köprüsü kuralım

Bugün bu kutlu kervanın 45 mensubunu nasipse Türk Edebiyatı Vakfı'nda anlatacağım. Fotoğrafları, hizmetleri ve hatıraları eşliğinde işgal ettikleri yüksek mevkileri dile getirmeye çalışacağım. Kanaatimce bu ışık adamların sayısı 45'lerin çok ötesinde, hakikaten pek üstündedir. İç hainlerle ve dış düşmanlarla kuşatılan Türkiye'mizin mazlum çocukları, bu kahramanlarını tanıdığı zaman, kendilerini daha güçlü hissedecek, ‘dahili ve harici bedhah'lara daha büyük bir iman ve çelikleşen irade ile direnecektir. Dolayısıyla öncülerini, kılavuzlarını, sevdalılarını ve ömürlerini kutlu yola adamış gönül insanlarını daha yakından ve hakkıyla tanımak ve örnek almak durumundadır. Bendenizin de çalışmaları aslında bu gayeye matuftur. Nesiller arasındaki bu irfan köprüsü kurulmalıdır. Bugünkü sohbetimizde adını anacağımız büyüklerimizi isimleri ve bariz özellikleriyle tarif ederek yazıma son verirken, ömürlerini tamamlamış, hizmetlerini yerine getirmiş ve bize güzel bir Türkiye bırakmış olan aziz sanatkârlarımızı, yazarlarımızı, mütefekkirlerimizi, hattatlarımızı, hocalarımızı rahmet, minnet ve şükran duygularıyla yâd ediyorum. Hepsine rahmet diliyorum. İnanıyorum ki bugün de yeni kahramanlarımız yetişiyor ve büyükleri gibi gece gündüz demeden çalışıyor, yeryüzünü daha yaşanabilir, âdil, huzurlu ve güzel kılmak için çabalıyorlar. Yolları, bahtları hep açık olsun.

 

KAHRAMAN NESLİN

BAZI ÖNCÜ İSİMLERİ

 

ABDURRAHİM BALCIOĞLU: Toroslardan akan coşkun nehir…

AHMED SÜHEYL ÜNVER: Medeniyetimizin büyük hafızası… Türkiye'yi süsleyen adam…

AHMED YÜKSEL ÖZEMRE: Üsküdar'ın ‘sır'lı dost ışığı…

AHMET KABAKLI: Gönlü Mevlâna dili Yunus…

ALİ ALPARSLAN: Hattatların Çelebi Hocası…

ALİ FUAD BAŞGİL: Türkiye'nin karakter âbidesi, büyük hukukçu…

ALİ KEMAL BELVİRANLI: Mevlâna hayranı Arûz âlimi…

ALİ NİHAD TARLAN: Klâsik Türk edebiyatımızın ve kardeş edebiyatların büyük üstadı…

ALTAN DELİORMAN: Bâbıâli'de bir kalem efendisi…

ARMAĞAN TEKİN: Gülhane'de bir Anadolu evi…

ATTİLÂ İLHAN: Edebiyatımızın uzun yol kaptanı…

ÇİNUÇEN TANRIKORUR: Ud'un kırık ve hüzünlü sesi…

COŞKUN ERTEPINAR: Coşkulu şiirimizin kurumayan pınarı…

DİLÂVER CEBECİ: Türkiye'min ölmeyen şairi…

FARUK KADRİ TİMURTAŞ: Türkçenin ezelî âşığı…

FERİT RAGIP TUNCOR: Kitaplar ve yazılar arasında yürüyen adam…  

FETHİ GEMUHLUOĞLU: Hiçbir zaman kesilmeyen “Vakıf Çeşmesi”… EKREM HAKKI AYVERDİ: Rumeli Beylerbeyi, mimarimizin büyük reisi ve mimarı…  

EMREHAN KÜEY: Hizmet adamı, aksiyoner ve atak akademisyen…

ERGUN GÖZE: Bâbıâli'nin mustarip fıkra muharriri…  

İBRAHİM HAKKI KONYALI: Muhteşem arşivimize dikkat çeken iyi tarihçi… İLHAN AYVERDİ: Lugatın güleç yüzlü kılavuzu…

İRFAN ATAGÜN: Mütebessim yüzün dost ışığı…

İSMET BOZDAĞ: Kalemine yaslanan çınar…

KÂMİ SUVEREN: Tenkitte taviz vermeyen üstün mizaç…  

KÂZIM YEDEKÇİOĞLU: Türkçeye sevdalı emektar eğitimci…

KEMAL BATANAY: Hat'tın güzel sanatkârı…

MAHİR İZ: Hâtıraları ile iz bırakan idealist edip…

MEHMET EMÎROĞLU: Konya'da bir ermiş kişi…

MUHARREM ERGİN: Türkçemize sevdalı büyük dil âlimi…

MUSTAFA NECATİ BURSALI: Asr-ı Saadet'i yazan derviş yazar… MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU: Milli tarihimizin yorulmayan güçlü kalemi…

NEDRET SELÇUKER: Türkçemizin dinmeyen ‘altın sesi'…

NEZİHE ARAZ: Mistik arayışların kadın yazarı…

NEZİH UZEL: Mûsıkimizin unutulmayan çelebi sanatkârı…

OSMAN MUHİTTİN ELÇİOĞLU: Medresede sabırla bekleyen derviş… ÖZKAN YALÇIN: Şehrin vefalı evlâdı…

REŞAT EKREM KOÇU: İstanbul'un güçlü kültür hafızası…

RÜŞTÜ ERİÇ: Şehremini'nin geçmiş zaman udîsî…

SABAHATTİN ZAİM: Vakıfların mefkureci hocası…

SADETTİN KAYNAK: Unutulmaz şarkıların bestekârı…

SELAHATTİN İÇLİ: Müziğimizin içli bestekârı,

ŞEFİK CAN: İstanbul'un son Mesnevihanı…

VEHİP SİNAN: Sevimli çizgilerin sevecen çizeri…

ZİYA BAKIRCIOĞLU: Edebiyatımızın mütevazı ve bilge karıncası…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.