Hazla başlar. Gözler buğulanır, dil şişer ve kalp hızla hareket eder. Bu heyecanla el titrer, ayak kilitlenir ve kulaklar büyük bir uğultuyla etrafta kolaçan eder. Tek gaye ise sevgiliye varmak olarak belirir. Aşık bu uğurda çok şeyler söyler ve öyle de hareket eder. Maşuka varınca her şeyin tamamlanacağı ve bütün fırtınaların duracağı kanaatindedir. Her şeyi onun için feda etme noktasındadır. Hatta aşk onun dünyasında bundan ibarettir.

Çektiği ezalardan haz duyan aşık bir müddet sonra bu hayalle sevgilinin sahiline ulaşır. Biraz oyalanır ve hazzın doyumuna varır. Tam gayeme ulaştım derkenvaessefa diye mırıldanır. Sızısının kaynağını aralamak ister. Sevgiliden dışarıya pencereler açar.Aşk artık haz değildir onun için. Çünkü haz aşktaki güzelliğin en düşük mertebesidir. Bunu fark etmek için yıllar geçmelidir.

Aşık bu ruh halindeyken bu defa aşkın(ın) doğru olup olmadığı hissineduçar olur. Günlerce uyuyamaz ve sıkıntılar içinde kalır.  Geçmişin yanlışlıkları ve geleceğin korkuları onun bütün benliğini esir alır. Ben nerede yanlış yaptım diye başlar solumaya. Küçük nazlanmalar büyük dalgalanmalara yol açar. Her doğrunun güzel olmadığına ancak her güzelin doğruluğuna inanmaya başlar.

Yar yârim yar yârim bu gönlümü yar yârim

Gel yârim gel yârim bu gönlüme gel yârim

Demeye başlar. Yeni aşk durağı olan doğrulukta kalmak ister. Aşkın doğruluğu bir müddet devam eder. Lakin sahilin sessizliği denizin gürültüsüyle nihayet bozulur. Etraf da artık bundan rahatsız olur. Aşk da bu tarafının anlaşılmasından ötürü kırgın çiçekler gibi hassas olur. Her pencereden bakış kendisinden uzaklaştırır sevdiğini. Bütün pencereleri perdelemek ister sevgili. Nafile. Işık vurmuştur bir kere sevdanın karanlığına. Bir sakinlik ister aşkın bu doğru olan kargaşalığı. Heyecanın hazdan doğruluğa gidişi bir müddet meserret verse de maşuka. Yeni bir pencere artık açılmalıdır aşka. Hayat, aşkın hazdan doğruluğa giden boyutuyla kıymetlenir. Lakin bunun değeri erken tükenir. Aşk artık doğru değildir bulunduğu sahilde. Dalmak ister denizinin serinderinliğine. Gidince hazzı ve doğruluğu yalnızdır artık onun sinesi ve yuvası. Tam ümidini kesmişken ışık aldığı pencerelerden iyilikpenceresi açılır aşk güzelliğinin derinliğinden.

Aşkın güzelliği iyilik penceresiyle kanat açar sonsuzluğa. İyilik aşkın biraz daha derinliğinden bir penceredir. Bu iyiliği bilmeyenler kendi derinliğinden de bihaberdir. Bilmek ve bulmakla aşk güzelliğinin iyilik penceresindeki perdeler aralanır. Seven ilesevilen bundan dolayı kusurlarından arındırılır. Artık sakin bir şekilde aşk tekrar görünür sevenlerin semasında. Hazzından ve doğruluğundan ziyade iyilik sofrasında. İyilik ki aşkın en üst mertebelerinden biridir. Kusurlar ve kavgalar böyle bir aşkta artık perdelenir.  Bu sadece aşkın yaşlanmasıyla sınırlı değildir. İyilik aşkın tam da kendisi gibi bir esenliktir. Yılların aşkı iyilikle yeniden yola düşer. Güzellik de aşkın bu cephesinde bayram eder.

Haz ile aşkı buldu cümle aşıkanol demde

Doğru aşka ulaşamadı vardığı ol sevgilide

Aşkın en serin sahilidir her dem iyilik

Maşuklar bununla elde eder bir erdemlilik

Diyerek ilk günkü hazzın heyecanı yeniden bir hareketlilik verir aşkın iyilik penceresine. Lakin göz görmez, dil söylemez ve kalp de istenen düzeyde sevemez olmuştur yaşlanan bedende. Aşk güzelliğinin İyilik penceresi de bedene vermez istenen sevdayı. Ancak ayrılmaz olmuşlardır aşıkla maşukun bütünleşen hayatı. Sanki bu pencereyle  kavga ve gürültü sona erer. Sonu gelmez arzu ve isteklerin. Her iki tarafında soğumuştur teni. Aşkın güzelliği iyilikte dahi bu kadar erken mi tükenmeli. Aşkı ararken kendisi de aranır olmuştur o yüce gizemin. Kendisi de izaha muhtaçtır bu heyecanlı demin. Bir lahza boşluk buldu mu etrafı velveleye verir. Yıllar tükense de bünyesindeki kıskançlık hep en önde gelir. Maşuk kendine dönse yüzünü o an kıyametler koparır. Onun bu halinden iyilik de usanır.

Hazdan doğruluğa oradan da iyiliğe yükselen aşk. Semtinde oturmaz  olur. Sonsuzluğa giden yolculuğunda yeni bir durak bulur. Bu durağın adı aşkın yüceliğidir. Yıllar geçerken düşe kalka bu durağa gelinir. Bu yolculuğun döküleni çoktur. Aşkın güzelliğinde yüceliği bulan maşuk neredeyse yoktur. Her şey odur diyenler aşkın yüceliğine eremez. Her şey ondandır diyenler bu yücelikte tükenmez.Artık esamisi okunmaz aşkın bu güzelliğinde bedensel hazların. Bu yüceliğin serinliğindeki aşkların bir ömür nasıl geçtiği tarif edilemez. Tam aşkı bulmuşken sayılı nefesler tükenir. Ah deyiverir dolaşanlar aşkın semtinde. Telafisi olmayan zamanları gitmiştir bu yolculuğu yaşayanların. Bir daha o günler gelse aşkı nasıl yaşarım derken yatağa yığılıverir. Bir hülyadır bu her insan için. Ancak bu demler geri gelmeyebilir.

Aşkın durakları başlangıçta belirsiz

Zaman ilerledikçe kendisi belirsiz

Hazdan çıkar gider bir doğruluğa

Bir de sonra uğrar iyilik durağına

Bütün duraklarda ten mi öndedir

Tensiz bir aşk için mi can sevilir

Aşkın her dem sesi gelir yücelerden

Bize de nasip olsun bu yüce mertebeden

Aşkın

Latifleşerek ömrü uzar. Ayrılıkla sevdalanır ve ölümle sonsuzluğa uğurlanır. Yeni bir beden ve  ölümsüz olan bir canla nihayetsizliğe kanat açar.

Başlangıçla bitiş arasında olanlar sonsuz aşkı doğurur.

Aşkın sırrını çözdüm diyenler ölümsüz aşkla sonsuzluk yolcusu olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin ZAVALSİZ 2017-11-04 00:43:24

Yazarımız çok güzel anlatmis Aşk i inşAllah Ebedi Alemdeki aşka kavusuruz.

Avatar
Hüseyin ZAVALSIZ 2017-11-04 03:00:31

ALLAH im bizleri nefsimizle degil Aklımızla hareket edenlerden eylesin. Mehmet EMIN bey cok guzel anlatmış. Nefsimin şerrinden ALLAH a sığınırım.

Avatar
İzzet ölmez 2017-11-04 10:04:14

Aşk tarifsizdir çoğu kez lakin hocamın dilinden güzel tarif bulmuş doğrusu

banner623

banner624