Balkanlar; Türkçede dağlık anlamına gelen bir bölgeye verilen isimdir. Coğrafi konumu ise; Batı’da Adriyatik, Güney’de Akdeniz, Doğu’da Ege Denizi ve Karadeniz, Kuzey’de ise Sava nehrinin Belgrat yakınlarında birleştiği yerden itibaren Tuna nehri ile çevrelenen alanı kapsamaktadır.

Balkanlar’da hangi ülkeler var diye baktığımızda, topraklarının tamamı ile topraklarının bir kısmı Balkanlar’da olmak üzere iki grup karşımıza çıkar.

Matematikte öğretilen A kümesi, B kümesi, C kümesi bir de kesişen küme elemanları olur ya işte ‘’Balkanlar da’’ birçok ülkenin kesişen kümesi gibidir.

Tarih boyunca Balkan yarımadası kadar, işgale uğramış başka bir Avrupa bölgesi yoktur. Persler, Makedonyalılar, Arnavutlar, Romalılar, Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Sırplar, Avusturyalılar gibi pek çok ulus tarafından yönetilmişti.

Osmanlı İmparatorluğu ise; yaklaşık 550 yıl bu bölgeyi idare etmişti. Bu dönemde birçok ırk ve din barış içinde birlikte yaşadılar. Dönemin sömürgeci devletleri olan İngiltere, Fransa ve Rusya’nın müdahaleleriyle milliyetçi akımların da etkisiyle Balkanlar, kum taneleri gibi dağıldı ve birçok acılar yaşandı.

Kısaca bu temel bilgileri hatırlattıktan sonra, bugüne baktığımızda, bir tarafta; Balkanlar’ı güç mücadelesi alanı görüp, yeni acılara zemin hazırlayacak küresel güçlerin çabalarını görüyoruz, diğer tarafta ise; yaşanmış acıları hafifletecek eğitim, ekonomi ve tahrip olmuş tarihi eserleri aslına uygun bir şekilde restore etmek isteyen Türkiye’nin gayretleri dikkat çekiyor.

TİKA’nın Balkanlar’daki bu insani çabalarının ne yazık ki, gelişmiş kuzey Avrupa ülkelerinin bazı siyasetçilerini rahatsız ettiğini görüyoruz.

Daha üç ay önce Norveç’in başkenti Oslo’da ‘’ Avrupa kendi güvenliğini kurmalı’’ başlığıyla bir araya gelen bazı Avrupalı liderler güvenlikle ilgili konuları konuşurlarken, Balkanlar’da TİKA’nın faaliyetlerine atıf yaparak ‘’ Türkiye’nin Güneydoğu Avrupa’daki amaçları dikkatle izlenmelidir.’’ dediler.

Fransa’nın yayın kuruluşu France 24’te demeç veren Cumhurbaşkanları Emmanuel Macron, Balkanları kast ederek ‘’ Avrupa Birliği Güneydoğusunu Türkiye’ye kaptırmamalıdır.’’ diyerek rahatsızlıklarını bir kez daha göstermiş oldu.

Dünyaca ‘’Balkanlar’’olarak bilinen bölgeye ‘’Güneydoğu Avrupa’’ denmesinin sebebi, zihinlerinde sakladıkları bir stratejinin ipuçlarını veriyor bize.

Strateji şudur; ‘’Balkanlar’’ yerine ‘’Güneydoğu Avrupa’’ diyerek uzun vadede Türkiye’nin izini bu bölgede silmek istiyorlar. Ancak TİKA’nın Balkan halkına yaptığı hizmetler bu stratejiyi bozduğu için her fırsatta Türkiye’yi hedef alıyorlar.

Türkiye, hem kendi milli menfaatlerini koruyor, hem de söz konusu ülkelerin menfaatlerini gözetiyor. Başkan Erdoğan’ın zaman, zaman vurguladığı ‘’ Kazan, kazan’’ ilkesinden hareket etmesi ‘’ Hep ben kazanayım.’’ anlayışına alışmış bazı Avrupalı siyasetçileri rahatsız ediyor.

Balkanlar’da bazı Avrupalı siyasetçilerin Türkiye hazımsızlığı, Balkanlar’a yeni acılara zemin hazırlayacak emperyalist emelleri olduğunu gösteriyor. Türkiye, Balkanlı dostlarına bunu iyi anlatmalıdır.

Türkiye’nin bu bölgelerde daha etkin olabilmesi için, toplumsal barışını güçlendirecek kuşatıcı bir dile, sorunlarını doğru teşhis edecek bir basirete, farklılıklarını zenginlik görebilecek bir anlayışa, çevresiyle doğru ilişki kurabilecek bir samimiyete, bölgesindeki gelişmeleri doğru görecek bir sezgiye sahip olmalı. Türkiye bunları sağladığı zaman Balkanlar’da, Ortadoğu’da istikrarı sağlayan ülke olur.

Haftaya Çarşamba görüşmek üzere.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Beyhan 2018-07-25 08:51:49

Kısa da olsa Bona dramına değinilseydi iyi olurdu güzel bir özet.Eline yüreğine sağlık.

Avatar
İbrahim 2018-07-25 09:42:25

Dün ile bugünün entegresini çok güzel ifade ederek gelecekteki tehlikelere ışık tutmuşsun Üstad. Bu tür makaleler bizim için çok önemli. Teşekkürler

Avatar
Kasım Oktay 2018-07-25 09:47:30

Hocam Yureginize, K aleminize sağlık.
Balkanlar zulüm diyaridir . Tarihte birçok acıyı bölge insanına reva görmüşlerdir . Avrupadaki birçok ülke balkanların stratejik ve jeopolitik konunun bildikleri için propagandanın her türlüsünü orda tatbik etmeye çalışıyorlar . Tıka ve ihh insanı yardım vakfının bolgede bir cok faliyeti var bolgede varligimizdan rahatsiz olan mihraklar calisma alanlarimizi daraltmaya calisiyorlar. Mucadeleden vazgecilmemeli.!!! Çarşamba günü yazımızın devamını bekliyorum.

Avatar
şükrü aydın 2018-07-25 10:25:02

kıymetli mehmet kardeşim güzel bir değerlendirme olmuş özellikle yazının son paragrafındaki önerilerini dikkate alan yöneticilerimiz olur.tika gerçekten çok güzel
işler yapıyor faaliyetleri artarak devam etmeli

Avatar
Hasan Düzgün 2018-07-25 11:39:22

balkanlar hakkında ki tarih ve coğrafya bilgilerimiz tazelenmiş oldu bu yazıyla. ayrıca batının sinsi planları hakkında bilgilenmiş olduk.
elinize sağlık

Avatar
fuat kocaoğlu 2018-07-25 12:01:22

teşekkürler eline sağkık

Avatar
fuat kocaoğlu 2018-07-25 12:03:53

tikanın yaptıkları sadece dışarıyı rahatsız etmiyo içerdede bazılarına batıyo sebep ortada

Avatar
Osman Baharçiçek 2018-07-25 13:13:03

avrupa da baş gösteren ırkçılık akımı halklarını da etkilemiş görünüyor ırkçılığı savunan partiler ya iktidara geliyor yada ikinci parti konumuna geldiler gelecekte çok sancılar yaşanacak gibi görünüyor. ellerine sağlık

banner623

banner624