Finans kesiminin en önemli unsurlarından olan finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini temsil eden finansal kurumlar birliği’nin (fkb) 6’ıncı olağan genel kurulu, geçtiğimiz çarşamba günü istanbul’da düzenlendi.

Bankacılık dışı finans sektörünün ve türkiye ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapılırken, ülkemiz ekonomisinin gelecekteki seyrine yönelik öngörüler de bulunuldu.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (bddk) ikinci başkanı yakup asarkaya’nın iştirakleri ile düzenlenen; finansal kurumlar birliği başkanı mehmet cantekin’in yanı sıra 100 üye şirketin temsilcileri ve finansal kurumlar birliği yönetiminin hazır bulunduğu genel kurul’da önemli açıklamalar yapıldı.

Bddk ikinci başkanı asarkaya konuşmasında “kobilerimizin genel ekonomi içindeki ağırlığı oldukça yüksek. Kobilerin ekonomiye söz konusu mevcut katkılarını daha da yüksek düzeye çıkarmak ana görevimiz olmalı. Bu bakımdan sürdürülebilir ekonomik gelişme için finansal kesimle güçlü bir diyalog kurmak önemli. Bu yönde, bankalar kadar bankacılık dışı finans kesiminin çalışmaları da bizleri sevindiriyor. Bankacılık dışı finansın 10 yıl içerisinde göstermiş olduğu performans; aktif büyüklüğün 30 milyar tl’den 141 milyar tl’ye yükselmiş olması da memnuniyet vericidir.”Dedi.

Finansal kurumlar birliği başkanı mehmet cantekin ise birliğin kuruluşundan bugüne kadarki sürece ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bankacılık dışı finansman alanının en güçlü temsilcisi konumundaki finansal kurumlar birliği olarak, üç sektörden toplam 100 üye finansal kuruluş ve 7.000’in üzerinde çalışanı temsil ediyor. 2017 sonu itibarıyla üç sektörün yaklaşık 141 milyar tl’lik bir aktif büyüklük üretip, 196 milyar tl’lik işlem hacmine de aracılık etti.

Oecd ülkelerindeki finans sistemindeki varlıkların dağılımına baktığımızda ülkemizin diğer ülkelerden oldukça ayrışmış olduğunu görüyoruz. Ülkemiz finansal varlıklarının %87’sini oluşturan bankacılık sistemi finansman yükünün neredeyse tamamını taşımaktadır.

Bu yükün finans sisteminin diğer oyuncuları olan sektörlere ve sermaye piyasalarına da dağıtılması finans sistemimizi daha sağlıklı kılacaktır. Gelişmiş bir finans sisteminin temel göstergeleri; finans sisteminin derinliği, finansal ürünlerin çeşitliliği ve erişilebilirliği ve finansal sistemin istikrarıdır.

Ülkemizdeki bankacılık dışı finans sektörünün ekonomideki payının artırılması, güçlendirilerek derinleştirilmesi ve kobi’lere gereken desteğin verilebilmesi, bizlerin yurt içi ve yurt dışı kaynaklara rekabet ve fırsat eşitliği içerisinde ulaşabilmemiz ile mümkün.

Ayak bağlarından kurtulduğumuz takdirde finans sektörü içindeki sağlanan finansmandaki payımızı oecd ülkelerinin seviyelerine çıkarabiliriz.

Bugüne kadar yapılan düzenlemeler yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından çok önemli olmakla birlikte, özellikle rekabet koşullarının iyileştirilmesi yönünde atılabilecek yeni adımlarla, yatırım ortamının iyileştirilmesine daha da fazla katkı sunulabilecek.

Kredi garanti fonu’nun kefaleti ile kullandırılan kredilere ilgili bakanlar kurulu kararı çerçevesinde tüm üye şirketler aracılık etmeli.

Özellikle ekonomimizin büyüme rekorları kırdığı şu günlerde, bu adımlara ivedilikle ihtiyaç duyuluyor. Bu çerçevede, özel karşılıkların gider yazılması ve adres paylaşım sistemine erişim sağlanması konularında faktoring sektörünün önünün açılması gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.