Sivil Toplum, gönüllülük esasına dayalı olarak birlikteliği ve dayanışmayı temsil eder. Toplumsal sorunlara çözüm yönünde aktif vatandaşlık anlayışının örgütlü organizasyonuzdur.

Sivil toplum kuruluşları sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma içinde faaliyetlerini yürütür. Sivil toplum faaliyetleri bir toplumun güven içinde yaşamasını sağlar.

Toplumun farklılıklarıyla barış ve huzur içinde yaşamasının teminatıdır aynı zamanda.

Ülkemizde farklı bölgelerinde birçok sivil kuruluş eğitimden, kültüre sosyal faaliyetleriyle gençlerimizin kişilik, şahsiyet, sosyal gelişimlerine katkının güzel örneklerini sunuyorlar.

İstanbul Başakşehir İlçesinde, toplumsal sorunlarını tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirebilmek maksadıyla kurulan Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, çocukların risklerden korunması yönünde düzenlediği çalıştay kitabını yayınlayarak çocuk ve gençlik sorunlarının çözümünde büyük katkı sağladı. Çocuklarımızı geleceği adına önemli bir hizmete imza attı.

Bütün irademizle çocukların yanındayız!

Risk altında çocuklarla ilgili Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mehmet Sevgin, Türkiye'de aile kurumunun çözülmesiyle, risk altındaki çocuk sayısında ciddi artış meydana geldiğini belirterek,  "Bütün irademizle risk altında ve korunması gereken çocuklarımızın yanında olacağız" dedi.  Sevgin, aile içi çatışmalar boşanmalara yol açtığı, bunun en ağır faturasının ise çocuklara çıktığını söyledi.  Sosyal sorunlarda hızlı artış gözlemlendiğini aktaran Sevgin, "Ailelerin yapısal sorunlarından en çok çocuklarımız etkileniyor. Aile içi ilişkilerde gerekli ilgi ve sevgi gösterilmeyen çocuklar ihmal ve istismar maruz kalmaları durumunda zararlı alışkanlıklara yöneldiklerini” belirtti.

Mehmet Sevgin, üç yıldır çocuklarımızı risklerden nasıl uzak tutarız'ı konuşuyoruz. İlk defa bir STK platformu olarak bilimsel bir çalışma yürütüyoruz. Akademik camiada kenarda kalmış bir konuyu su yüzüne çıkartıyoruz. Yerelden ulusala bir proje yürütüyoruz. Bu kıymetli çalışmayı bir araya getirerek bir kitap hazırladık. Bu kitapta, hayatımız, geleceğimiz olan çocuklarımız var. Sadece Başakşehir'de değil, tüm Türkiye'nin il ve ilçelerinde uygulanabilir esasları gündeme getirerek çözüm üretiyoruz.  Acil çocuk yardım hatlarının oluşturulması, aile danışma ve yaşam merkezlerinin açılması, anne ve babaların çocuklarıyla iletişim becerilerinin geliştirilmesi için çabaların yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Sevgin, "Evet farkındayız. Sadece risk altındakiler değil, tüm çocuklarımız hatta bütün insanlarımız, modern dünyanın getirdiği risklerin altındadır. Biz Başakşehir STK platformu olarak bütün irademizle risk altında ve korunması gereken çocuklarımızın yanında yer almaya devam edeceğimizi ifade ediyoruz" diye konuştu. 

 Sivil toplum ve kamu işbirliği

Risk altında korunması gereken çocuklar çalıştayı ile sivil toplum kuruluşlarının yerel ve bölgesel çalışmalarında çoğulcu ve katılımı sağlayan çocuk merkezli faaliyetlerin plânlanması önem kazanmıştır. Çalıştay sonuç bildirgesiyle çocuk yararı gözetilerek yapılacak bütün çalışmalarda kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak proje geliştirme ve uygulamaları çalıştayın esasını oluşturur.

Sivil toplum kuruluşlarının ürettiği hizmet, bilgi ve sosyal değerin duyurulmasında çocuk hakları ve özel hayatın korunması ilkesi dikkate alınarak toplumun aydınlatılması yönünde projeler başlatılması hedeflenmektedir.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.