Başarının nasıl elde edileceği konusunda çok sık sorularla karşılaştım. Bu nedenle uzun akademik çalışmalarıma paralel olarak konuyu incelemeye çalıştım. İbret almak için birçok insanın hayat tecrübelerinden başarı ve başarısızlık öykülerini dinledim… Başarı üzerine düşündüm!...

Başarı veya başarısızlık olarak tarif edilenşey çok farklıdır. Başarı kavramının anlamı oldukça geniştir. Ancak kısaca başarıyı(ar. Muvaffakiyet)akli ya da eylemsel etkinliklerin olumlu ürünü olarak açıklayabiliriz. Başarmak bir işi istenilen biçimde gerçekleştirmektir.

Olumlu sonuçlar (Başarı)nasıl sağlanır? Başarıda hangi faktörler etkilidir? Başarıda bireye düşen sorumluluklar nelerdir?

Bireyin başarısı çerçevesinde bu tür çok sayıda soruya cevap aranmalıdır. Elbette şirketlerin, partilerin, devlet yönetiminvs.’nin nasıl başarılı olduğu/olabileceği konusunda da inceleme yapılabilir. Bireyi merkeze alarak yaptığım incelemeler sonucunda şu sonuçlara ulaştım:

Birincisi: Başarılı kişilerin motivasyonu yüksektir.Motivasyonisteklendirme, güdüleme, harekete yöneltici içsel güç veya harekete sevk etmek gibi anlamlara gelmektedir. Geçmiş yıllarda istek yerine daha yaygın olarak “şevk veya heves” kullanılmıştır.

İkincisi: Başarılı kişiler yetenek yönünden farklıdırlar… Yetenekbir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliğidir. Daha geniş olarak “herhangi bir şeyi öğrenmek, bir işi yapmak ve tamamlamak ya da bir duruma başarıyla uymak konusunda organizmada bulunan ve doğuştan gelen güç” olarak tanımlayabiliriz. Yetenek, eğitim yolu ile bilgi ve beceri kazanma gücünün belirtisi sayılan özelliklerin toplamı olarak da açıklanmaktadır.

Üçüncüsü: Üstün başarı için yaratıcılık (ibda) önemlidir. İbdabenzeri olmayan güzel bir yapıt ortaya koymaktır. Her bireyde benzeri olmayan güzel bir yapıtı ortaya koymak için potansiyel vardır. Bunun köreltilmeyip ortaya çıkarılması gerekir. İbdayı normal yetenekli birçok insan için yoğun çalışma (emek) ve rasyonel düşünme özelliği olarak düşünmekteyim.

Dördüncüsü: Fırsatlar… Başarı için her zaman ve her yerde farklı şekillerde ortaya çıkması mümkün olan fırsatları görebilmek gerekir. Fırsat herhangi bir şey için en uygun zaman, uygun durum veya şart anlamına gelmektedir. Bu nedenle uygun şart ve zamanı kişinin kendisi belli ölçüde ortaya çıkarabilmeli veya zaman ve şartların sunduğu fırsatları değerlendirme yeteneğine sahip olmalıdır.

Ancak başarı sadece bu faktörler ile temin edilemez. Başarıyı sürdürülebilir kılmak için gerekli diğer özelliklere sahip olunmalıdır. Bu özellikler bu yazı kapsamında incelenemeyecek kadar çok sayıdadır.

            Başarıyı zirveye ulaşmak olarak düşündüğümüzde buraya çıktıktan sonra o konumda durmak için özel bir çabanın gösterilmeside gerekir. Aksi halde dağın zirvesindense yerleşmek için yamaçlar daha emin bir yer olacaktır. Başarının sürdürülmesinde güvenli bir yere çekilmek bir alternatif olmakla birlikte, başarının devamlılığında etkili unsurların hangileri olduğu üzerinde durulmalıdır. Dolayısıyla başarının kazanılmasında ve sürdürülmesinde tamamlayan (T) (mütemmim) özellikler de bireyde bulunmalıdır. Bu özellikler yardımcı bir özellik gibi düşünülmemelidir. Bu özellikler çok sayıda olup gereksinime göre değişiklik gösterecektir.

Bu kadar kaynaktan ve tecrübe paylaşımından topladığım bu bilgileri bir araya getirme düşüncesi “İlmin ve Tecrübenin Işığında Hayatta Başarının Anahtarları” kitabımın ortaya çıkmasını sağladı… Geçen hafta okuyucularla buluşan bu kitabımla özellikle gençlere faydalı olabilirsem en büyük mutluluğu yaşayacağım…

Yukarıda belirttiğimiz faktörleri dikkate alarak başarıyı (B) bir matematiksel denklem şeklinde düzenlediğimizde eşitliğin diğer tarafında motivasyon (M), yetenek (Y), İbda(İ:emek ve rasyonel düşünme) ve fırsatlar (F) yer almalıdır. Ancak bu faktörler önemli olmakla birlikte başarının sürdürülebilmesi için tamamlayıcı faktörler (gerekli faktörler olarak da düşünün)  olarak adlandırdığım faktörleri de formüle ekledim. Bu faktörlerikitapta ayrıntılı olarak incelendim.Başarı bunların toplamının fonksiyonudur. Bu açıklamalardan sonra tarafımdan önerilen “başarının formülü” aşağıdaki gibidir:

                                               B= (M +Y+ İ+ F + T)

Üstün başarı ilk üç faktörün keşişim noktasında fırsatlar değerlendirildiğinde ortaya çıkacaktır. Sürdürülebilirliği ise son faktörle yakından ilişkilidir. Normal başarılar ise bu faktörlerin karşılıklı ilişkisine ve yoğunluğuna bağlıdır…

Son söz: Ancak reçetede yazan ilacı düzenli kullananlar şifa bulabilir…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüsnü Dikici 2017-10-26 14:17:14

İnsanların başarısının neden kaynaklandığını ortaya koymaya çalışmak harika bir şey. Bir eğitimci olarak bu bilgilerinin ebeveynler ve diğer meslektaşlarımca paylaşılmasını, öğretilmesini tavsiye ederim. Bu tür yazıların devamı getirilmeli. Teşekkürler.

Avatar
Misafir 2017-10-26 15:09:14

Hocam keşke bu yazdıklarınızı çocuklarımızın hocaları okusada başarılı olmak için onları motive etseler yeteneklerini keşfetselet

Avatar
Ama bir türlü başarılı ola 2017-10-26 22:33:48

Rektörüm çok önemli bir konuyu kaleme almissiniz hayatta insanlar başarılı olmak için gayret sarf ederler

Avatar
Aziz Gül 2017-10-26 22:48:42

Rektörüm çok önemli bir konuyu kaleme almissiniz insanlar hayatta başarılı olmak için gayret sarf ederler.Gayretleri neticesi başarılı olamadıklarını gördüklerinde hüsrana uğradıkları görülmekte bu yazınız da şunu bir kere daha anladım ki hedefe. ulaşmanın yolu mantık ve doğru yolu izlemekle ve metodlu ve planlı yol izlenerek başarıya odaklanacağı görülmekte bu doyurucu yazınızdan dolayı teşekkür ederim.

Avatar
arzu karatas 2017-10-26 23:14:09

Basarida şans faktoru olduğunu hep düşünmüşümdür. Şans burada fırsatlara giriyor. O firsati görüp degerlendirebilmek. Guzel bir formul. Bu arada en guclu motivasyon kisinin kendi icinden gelendir.

Avatar
Özlem Güvenç 2017-10-28 20:23:29

Bilgenin biri hayatim boyunca hic çalışmadım ve hep basardim diyor soruyolar nasil yaptin bunu diye bilgin: kendimi hic calisiyor olarak görmedim hep zevk alarak yaptim calisirken dinlendim dinlenirken calistim diyor bizde bilge gibi yapabilsek keske herseyi zevk alarak yapsak basarisizlik ortdan kalkacak ...

banner623

banner624