Batman, köklü tarihimizin kadim üyelerinden… Kendine has dokusu, sesi, tavrı, insanıyla kalbe derinlik yükleyen beldelerden… Hani şu, çok yazılıp anlatıldığında, üzerinize bıraktığı tılsımı alıp gidivereceğini hissettirenlerden… Büyük anlamlar ihtiva ettiği için sözün azını ama anlamlı olanını bekleyenlerden…

Batman Valiliğince desteklenen, Batman İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan ve yürütülen “Batman Her Yerde Okuyor” ve “Yazarlar Okurlarla Buluşuyor” projeleri için tüm Millî Eğitim camiası seferber olmuş durumda… Batman “Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar” sloganıyla 170.000 civarında kitabı -merkezden ilçelere, köy okullarından kenar mahallelere dek- öğrencisiyle buluşturmuş ve çocuklarımızın/gençlerimizin yarınları için hareket eden bu azim ve güç birliği, daha fazla kitaba ulaşıp daha fazla yazarı öğrencisiyle tanıştırmak için çalışmalarına devam etmekte… Batman İl Millî Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran, okuma hususunda olduğu kadar, yazarın, öğrenci üzerindeki etkisi konusunda da ciddi farkındalıklar geliştirmiş ender insanlardan… Nazik, hassas, bilinçli, titreyen kalbine “şehrinin evlatları” için devasa bir merhamet sığdırmış. Belki de bu sebeple şehrin ruhu kadar insanı da onu çok seviyor… Kurtaran, ülkemizin okumaya çok ihtiyacı olduğunu vurgularken, yeni nesil arasında Cemil Meriç’ten sonrasının fazla bilinmediğini üzülerek ifade ediyor. Rasim Özdenören, Mustafa Kutlu gibi nitelikli öykücülerin içlerinden çıkmasını bekliyor. Batman’da bir kütüphaneye Cemil Meriç’in, bir başka kütüphaneye Aliya İzzetbegoviç’in, bir diğerine Necip Fazıl Kısakürek’in isimlerini verdiklerini kaydederken “çok çalışmamız lazım” diyor ve ekliyor; “ne yazık ki para verip kültür alıyoruz… Özellikle sosyal bilimlerde terakkiye ihtiyaç var. Yüklediğimizi aynıyla gördüğümüz bu sistemden, yeni bilgiler, yeni ufuklar, yeni buluşlar alamıyoruz… Çocuklarımıza en büyük hediyemiz kitaptır.”

Batman’ın okuma kültürüne katkı sağlayan güzel isimlerinden, örnek eğitimcilerden biri Behçet Gülenay… Kendisinin de senelere uzanan bir yazarlık ve şairlik deneyimi olduğu için yüreği, çocuklara ve gençlere bu sevdayı aşılama iştiyakıyla çarpıyor. Şüphe yok ki bu lirik yorgunluğu, yazar nezdinde olduğu kadar Batman’da da sevgiyle karşılık buluyor. “Suda Yanan Ayetler (Roman), Siyah Zamanlar”(Şiir), İkra ile Uyanmak(Deneme-İnceleme), Elma Isırığı(Roman), Söyle Sen Aşk mısın(Deneme-Mektup), Gülmek Bedava(Fıkra), Çiçek Ülkesini Arılar Yönetiyor(Masal), Dünyanın En Mutlu Çocukları(Hikâye) baskısı devam eden kitaplarından… Behçet Gülenay, kelâma ömür adayan ve bu izleri dingin bir sevi ile Batman’a kazıyanlardan…

Millî Eğitim Arge’den Metin Örge, misafirperverliği ve hoş sohbeti ile konuk yazarlara Batman’ı tanıtan güzel insanlardan… Metin Bey “çocuklarımızı sokaklara terk etmeyeceğiz, bunun için çok çalışıyoruz” derken, “Yedi Güzel Adam” projelerinin Ankara’da birincilik kazandığının, bölge birincisi 11 Batman projesi ile TUBİTAK’ da finale gidildiğinin ve en çok proje yapan 4. İl olduklarının müjdesini veriyor.
Bilsem Müdürü Kamuran Aldemir Beyefendi gayret ve çalışmaları kadar, eşiyle tanışma öyküsü ve ona olan şiirsel sevdası ile de tanınan ve takdir edilen insan… “Nitelikli eğitim ailede başlar” hakikatini, hâl lisanıyla hafızalara kazıyor…  Grigoriy Petrov’un “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabını okuduktan sonra aynı kitabın, 7500 öğretmene armağan edilmesine vesile olması tefekkür edilesi…

Batman Millî Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Kardeş, ilindeki hummalı çalışmalara ömür ve gönül verenlerden… Batman’ın evlatları için yazarları örnek olarak sunmanın güzel getiriler sağlayacağını düşünenlerden… Kendisi eğitim hayatına devam ederek ve geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana İngilizcesini –yoğun yaşam trafiğine rağmen- upper seviyesine getirerek nefes alan bir gayretin örneğini de sunuyor öğrencilerine… Millî Eğitim Arge’den Veysi Bulut Beyefendi’de özveri ve nezaketle yazarlarını ağırlayan ekibin bir güzel parçası… Bu aşka, birbirinden güzel iki şirin kız evladını da taşıyıp ortak ediyor… Henüz ikinci sınıfa giden kızı, ilerde yazar olacağını söylüyor.  

Burada, kelimelere sığmayacak kadar büyük anlamlar taşısa da Batman’ın çok değerli birkaç okulundan ve değerli yöneticilerinden de bahsetmek isteriz. Kültür Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, ilin en çok proje sunan okullarından… Üstelik Türkiye derecesi var ve sporda büyük başarılara sahipler… Müdürü Ferit Altun Beyefendi Divan Edebiyatı ile hemhal olmuş, çocukları ile sırdaş olmayı başarabilmiş ender yöneticilerden… Güler yüzü ve samimi tavrıyla, okul gençlerinin ruhundaki büyük derinliğin farkında ve çocuklardan ziyade velilerin bilinçlendirilmesine taraftar. Raman Anadolu Lisesi’de yazı ve şiire gönül veren ilgili ve sevgi dolu öğrencilerden oluşuyor. Okul Müdürü Mehmet Salih Ertekin duyarlı, ince bir insan; “biz öğrencilerimize tablet, bilgisayar, maddi olanak verdik ama ruhu ihmal ettik derken” acı bir hakikate temas etmenin ötesinde adeta haykırıyor… Batman Fen Lisesi ise, sayısal alanda başarıya ulaşmasının yanı sıra saygılı ve edebiyat dolu, şiir dolu gençler yetiştiriyor. Okulda, yarışmalara katılan ve derece alan çok sevgili gençlerimiz var. Müdürü Mehmet İsen Beyefendi “nasıl ki dinimizi Yüce Kitabımızdan öğrenmeyip yanlış algılıyor isek, kitap okumadığımız için de kâinatı anlayamıyoruz. Ruhumuzda sanata dair bir şeyler yoksa dünyanın en başarılı insanları da olsak eksiğiz…” diyor. Şüphe yok ki bir Fen Lisesi olarak örnek teşkil ediyor.

Batman her hâliyle güzelliği ve umudu anlatıyor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Okur 2018-04-24 09:15:13

Dokunduğunuz her yürekte elvan elvan çiçekler açtığına eminim. Gayretiniz ve çabanız her türlü takdirin üzerindendir. Size bu güzel yazıyı yazdıran Batman’ı tebrik etmek lazım.

Avatar
Mahfuz 2018-04-25 00:08:39

Süpersiniz Nuray hanım