Günümüzde teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz çağda öyle bir duruma geldik ki yeni bir şey duyduğumuzda ya da öğrendiğimizde şaşırmıyor ve sonunda bunu da yapmışlar diyoruz. İnternet de giderek gelişen iletişim araçlarından bir tanesi durumuna gelmiştir. Genç yaşlı demeden her kesimden insan internetten faydalanarak birçok işlemini internet üzerinden yapar duruma gelmiştir. Hızına yetişemediğimiz şekilde ilerleyen internet, hayatımızın tam merkezine girmiş ve uzun süre de oradan çıkamayacak gibi duruyor. İnternetin yaygın olarak kullanılmasındaki amaçlardan bir tanesi de sosyal medyadır. Özellikle gençler dijital medya başlığı altındaki Facebook, Twitter, Instagram ve Vine gibi sosyal ağları sıklıkla kullanmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz sosyal ağların yaygın olarak kullanılmasındaki en büyük etken bilgisayarlar ve akıllı cep telefonlarıdır. Özellikle gelişen teknoloji birlikte her geçen gün akıllı cep telefonu kullanımı artmış ve halen de artmaktadır. Bu konuda sürekli olarak yeni bir ürün piyasaya çıkıyor ve cep telefonu kullanıcıları tarafından anında ilgi görerek ve yüksek ücretler ödenerek ürünler satın alınıyor. Cep telefonu kullanımının artmasıyla birlikte GSM şebekeleri de müşterilerinin internetten faydalanabilmeleri için uygun fiyatlı tarifler ve paketler çıkararak akıllı cep telefonu kullanımını kat ve kat arttırır duruma gelmişlerdir. İnsanlar sürekli olarak dijital medya kullanarak, ellerinden telefonlarını hiç bırakmadan yaşamaya devam ediyorlar.

Youtube Yeni Nesillerin Yemek Yapmayı Öğrendikleri Adres

Geçtiğimiz zamanlarda Rochester Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma dijital medyanın beslenme alışkanlıkları konusunda ne kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan araştırmaya göre, akıllı cep telefonu ile birlikte internet kullanımının özellikle üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Bu araştırmanın en önemli sonucu ise genç yaştaki kişilerin yemeklerini aileleri ile değil, kendi başlarına yemeyi tercih etmeleridir. Çünkü bilgisayar başından kalkmak istemeyen kişiler yemeklerini de ilgilendikleri işlerden geri kalmadan yemeyi tercih ediyorlar.

Yapılan araştırmanın ortaya çıkan sonuçlarından bir tanesi de bu yaş grubundaki kişilerin beslenmeyle ilgili bir araştırma için ya da çeşitli yemeklerin nasıl yapıldığını öğrenmek için kullandıkları iletişim aracının internet olmasıdır. Yani internetten neyin nasıl yapıldığı, yemek yapmanın incelikleri gibi konular araştırılıyor ve beslenme hakkında tüm bilgiler başka kişilerden ya da diğer araçlardan değil, internet üzerinden alınıyor. Farklı bir şirket tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre de yeni neslin yemek yapmayı öğrenmek için annelerinden ya da büyüklerinden değil, Youtube sitesinden yardım aldıklarını ortaya koyuyor.

Kahvaltı Yapılmıyor Ancak Facebook Daima Aktif

Ottowa Toplum Sağlığı Merkezi yaş ortalamaları 15 olan binlerce çocuk üzerindeki araştırmadan sonra sosyal medya kullanımının beslenme alışkanlıkları konusuna olumsuz etki ettiğini ortaya koymuştur. Buna göre uzun süre sosyal medya başında zaman geçiren çocukların, daha az sosyal medya başında zaman geçiren çocuklara göre dengesiz ve yetersiz beslendiği belirlenmiştir.

Sağlığımızı Sosyal Medyadan Nasıl Koruruz?

Sosyal medyayı günde iki saatten fazla kullanmayın

Sosyal medya kullanımı kişilerin kendilerini sürekli olarak başkalarıyla kıyaslamasını sağlıyor. Psikologlara göre bu durum zamanla kişilerin depresyona girmelerine neden oluyor. Bu nedenle günde iki saatten fazla sosyal medyada zaman geçirmemek gerekiyor.

Yemek zamanında sosyal medyayı bırakın

Yemeği yemek masasında yemeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yemek sırasında farklı faaliyetlerle uğraşmak tokluk hissinin oluşmasını engelliyor.

Bilgi almak için sağlık otoritelerini seçin

Beslenme konusunda merak ettiğiniz bir şey olduğu zaman öncelikle sağlık örgütleri ve uzmanların verdikleri bilgileri dikkate alarak doğru bilgiye ulaşmaya çalışın.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Nalbant 2017-12-12 19:38:51

Çok orjinal bir yazı olmuş hocam

Avatar
Şenay 2017-12-12 19:50:41

O kadar doğru anlatmışsınız ki sizin yazılarınızı okuduktan sonra daha da çok bilincleniyoruz .Bilgi ve ışıginizla bizleri aydınlattığınız için teşekkürler

Avatar
Yağmur 2017-12-12 20:21:48

Aileler çocuklarına birşeyleri yasaklama kabiliyetlerini kendi ellerinden alıyorlar. Çünkü yasak dedikleri birçok şeyi kendi hayat tarzı durumuna getirdiklerinden bihaberler.

Avatar
Sevinc Alpkaya 2017-12-12 23:51:47

Sosyal olmak güzel fakat bunu hastalık haline getirmek tabi ki hoş değil ..Düzensiz beslenme,düzensiz uyku vs .. sinir ve ruh sağlığı açısından kötü sonuçlara neden olur..
Çağımızın önemli sorunlarından biri de bu bahsetiğiniz konular ..Emeğinize sağlık ..

Avatar
Rafet KESER 2017-12-13 11:09:33

Çocuk ve gençlerimizin sosyal medya dan etkileşimini beslenme ve sağlık açısından ne denli etkili olduğunu anlatmanız gerçekten güzel ve etkili bilinçli bir yazı olmuş Alaattin bey. Kaleminize sağlık.