Her canlı organizma gibi sosyal yapılar ve organizasyonlar da doğar- yaşar ve ölür. Her iş ve eylem bir müddet sonra ölür ve işlevi sona erer.

Bu bağlamda ülkemiz her ne kadar dergiler mezarlığını andırsa da; hemen hemen her dergi,  az ya da çok belirli bir işlevi yerine getirmiştir. Zira merhum üstad Cemil Meriç’in ifadesi ile “Dergiler hür tefekkürün kalesidir”ler ve zekâları örgütleme, besleyerek derinleştirme özelliğine sahiptirler.

Keza dergilerin yayınlandığı ortam ve düşünce ikliminde bir canlılık, heyecan ve dinamizm oluşmakta, zamanla bu tam bir düşünsel şölene dönüşmektedir. Bilge Adamlar, bu amaca yönelmiş yeniden okumaya/düşünmeye ilgiyi uyandırmak için çaba sarf etmektedir. Özellikle neyi, nasıl okuma konusunda da, nitelikli kalemlere sayfalarını açarak, aracılık edebilir düşüncesindedir.

Bilge Adamlar Dergisi de 16. Yılına girerken yayın hayatını ısrarla Van’da sürdürmekte ve yerel dinamikleri, fikri solukları, tartışma zeminini korumaya çalışmaktadır ve düşünce ağırlıklı makaleleri, her sayıda temalı sayıları, dosya konuları ile tedavüle sokmaktadır.

Van, bu fikri yürüyüşünde ısrarla devam etmeliydi; zira “Işık Doğudan gelir”di…

Bilge Adamlar Dergisi, sanat, edebiyat, estetik duyarlılıkları oluşturma ve bir medeniyyet tasavvuru inşası, çok yönlülük, kuru ideolojik refleksleri aşma, hayatı her alanıyla anlama, kuşatıcı bir kavrayış çabasındadır. Yazarları ve okurları ile estetik kaygıları uyandırmak ve kuşatıcı bir hassasiyet kazandırmayı kendisine ilke edinmiştir. Nitelikli üstadların yanında ilahiyat ve sosyal bilimler formasyonuna sahip, belli bir birikim ve becerideki gençlerin denemelerine, araştırma ve incelemelerine sayfalarını açarak, gizli kabiliyetlerin gün yüzüne çıkmasına, fırsat ve imkân oluşturmaya mütevazı bir katkıyı amaçlamaktadır.

Bilge Adamlar, düzensiz ancak sürekli bir okuma geleneği bulunan sivil insanların, sosyal bilimlerin her hangi bir alanıyla ilgili, neyi-nasıl okumaları konusundaki soru ve sorunlarına, ‘sosyal bilimlerle tanışma’ (okuma kılavuzları) amaçlı sayfalarda, uzmanlarına da dergide yer vererek bir imkân oluşturma amacını taşımaktadır.

Bilge Adamlar’ın nihai amacı, özgün bir “mektep” oluşturabilmesi ve derginin bir böylesine bir işleve sahip olmasıdır.

16 yıl geriye uzanıldığında, birçok genç kalemlere yazarak düşünmeyi ve fikri disiplin kazandırdığı gerçeği, iyi bir yolda olduğunu gösteriyor olsa da, daha uzun bir yolun beklediği görülmektedir.

Üç aylık periyod ile yayın hayatını sürdüren Bilge Adamlar Dergisi, birbirinden önemli dosya konularını incelerken “sürekliliğin öneminin farkındadır. Nitelikli zekaları, kitap/dergi ile beslemeyen milletlerin sonunun hüsran olduğunun bilincindedir. Bu bağlamda “Erdemin Aydınlık Ufkuna doğru” yoluna devam etmektedir.

Kısa ömürlü dergilere inat, Bilge Adamlarla nice 16. Yıllar dileği ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.