İKİ uçlu (bipolar) bozukluk 70 kişiden birinde görülen kişinin toplumsal, ailecek ve iş  yaşamını önemli ölçüde  derinden etkileyen bir duygusal durum bozukluğudur. Bipolar Bozukluk genellikle ergenlik döneminde 15-19 yaşları arasında başlar ve hayat boyu sorun olmaya devam edebilir.Bu bozukluk kadın ve erkeklerde aynı  oranda görülür ve kişilerin  eğitim, ırk,meslek ve gelir düzeyine göre farklılık göstermez.Hastalığın  en önemli özelliği aşırı duygudurum dalgalanmalarıdır. Bu duygudurum dalgalanmalarının bir ucunda mani (coşkunuk, taşkınlık) dönemi,diğer ucunda depresyon (çökkünlük) dönemi  görülür. 

Bipolar bozukluğunun nedenleri:kalıtsal etkenler,iki uçlu bozukluk öyküsünün  ailede olması bu hastalık için  önemli  bir gösterge iken ayrıca  çevresel faktörler, alkol,madde bağımlılığı, ilaç tedavisine uyum göstermeme gibi nedenler de bu hastalığın tetikleyici önemli unsurları arasında  yer alır. 
  
  Belirtileri (semptomları ):Mani belirtileri her bireyde farklı  görülebilir.Erken evrelerinde kişiler hipomani adı  verilen küçük  veya hafif duygudurum dalgalanmaları yaşayabilir.Sözgelimi mani döneminde kişiler  içlerinde bir Coşkunluk duymaya başlarlar ve değişik konularda birtakım  düşünceler  başlarına  üşüşmeye başlar. Taşkın  bir sevinç, aşırı  bir alınganlık , öfke gösterme, uyku gereksiniminde azalma,konuşkan olma,yeteneklerini ve kendi önemini abartmadan,bazen dikkat düzeyinde  artış bazen de azalışın görülmesi , yemek yeme isteğinde  azalma,hiçbir şeyden  zevk  almama,çabuk  yorulma,kilo verme ya da alma,yerinde duramama,  kendini çökkün hissetme,suçlama, karar vermede güçlük  yaşama,aşırı  para harcama,ajitasyon ve zaman  zaman "ölsem  kurtulsam" gibi intihar  düşüncesine kapılma gibi olumsuz durumlar en az iki hafta süreyle etkisini hissettirir  ve bu dönemde genel anlamda günlük  yaşamsal faaliyetlerde de bir düşme  olur.

Tedavisi:Bipolar bozukluk kalp ve diyabet hastalığı gibi tedavi edilebilen bir hastalıktır.Bu hastalığın temelde tedavisi ilaçlarla yapılır. İlaç  tedavisine ek olarak,bipolar kontrolünde  kullanılabilecek birçok tedavi yöntemi de bulunmaktadır.Bunlar:

Transkraniyal manyetik sinir uyarımı (TMS)
Uyku yoksunluğu
Işık Terapisi (fototerapi)
Vegalsimülasyon (VS)
Elektrokonvülsif terapi (EKT)
Derin beyin uyarımı  (DBS)
Neruofeedback (NF)
Nöroşirürji  (beyin cerrahisi)


Ayrıca Öncü  belirtilerden yola çıkılarak birtakım çevresel ve toplumsal önlemler  alınarak kişilere psikolojik destek sunulabilir. Örneğin; kredi kartlarını,arabanın anahtarlarını kaldırmak ,evlenmek,boşanmak, çocuk sahibi olmak ,iş  değiştirmek ,taşınmak gibi birtakım  yaşamsal  kararlar alma da  ve ilgili psikiyatri uzmanlarıyla irtibat halinde olma gibi konulardaki manevi destek hasta kişilere bu dönemde sağlanacak  en önemli psikolojik ve duygusal destektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624