İtalya içişler bakanı Matteo Salvini’n Avrupa’nın mülteci ve ekonomik sorunlarıyla ilgili olarak Der-Spiegel dergisine verdiği röportaj da şöyle bir ifade kullanmıştı ‘’ Avrupa bir yıl içinde hâlâ birliğini muhafaza edecek mi göreceğiz.’’

Avrupa Birliği, devam eder mi etmez mi bilinmez ama kesin bildiğimiz bir gerçek var ki, Avrupa Birliği’nin ciddi sorunları var.

2016 yılında Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik konseyi Avrupa Birliği hakkında kısa bir rapor yayınlamıştı. O raporu incelediğimizde öne çıkan sorunları kısaca şöyle özetleyebiliriz.

‘’1.Brexit

Birleşik Krallık, Avrupa Birliğiyle ekonomi ve güvenlikle ilgili nasıl bir ilişki geliştirecek?

2.Mülteci ve göçmen sorunu

AB-Türkiye göç anlaşması ve Balkan rotasının 2016 baharında kapanmasından sonra, Avrupa’ya giden göçmen sayısında azalma olsa da, deniz yolunu kullanarak göç devam ediyor. İtalya’ya ulaşan göçmenlerin sayısı %20 artarak Başbakan Renzi’nin istifasına sebep olmuştu.

3.Avrupa ekonomisi

Avrupa’nın ekonomik durumunu belirleyen parametrelerde çeşitli riskler mevcuttur. Özellikle ticaret ve paylaşım politikası, önümüzdeki yıllarda AB için olası yeni riskler taşıyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarını başkalarına kaptırmasını yeniden düşünmelidir.

4.Dijital Avrupa

Avrupa, dijital gelişmeleri takip etmede yetersiz kaldığı gibi verilerin nasıl depolanacağını hâlâ çözemedi. Bu durum hem Avrupa’nın gelir kaybına hem de güvenlik açısında ciddi risklere yol açıyor.

5.Güvenlik politikası

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumu karşısında Avrupa Birliği sonuç alıcı hiçbir ilerleme sağlayamadı.

Suriye barış görüşmeleri, BM çatısı altında başladı ama Rusya, Türkiye ve İran üçlüsünün girişimleri Suriye’deki beklentilerde belirsizlik hâkim.

Bölünmüş Kıbrıs konusunun hâlâ çözülememesi Avrupa Birliği’nin güvenliğini tehdit etmekte.

6.Siyaset sahnesi

İngiltere’nin AB’den ayrılması, hem kendi içinde hem de kendi dışında dalgalanmaya sebep oldu. Bu durum AB’nin geleceği konusunda belirsizlik yaratıyor.’’(World economic forum)

Batı’nın geleceği hakkında 81 yaşındaki Amerika’nın dışişleri eski bakanı Madeleinde Albright ile yapılan bir röportajda ‘’ Batı’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?’’ sorusuna tecrübeli diplomat ‘’ Endişeli bir iyimserlik içindeyim.’’ olarak cevaplamıştı.(Der-Spiegel)

Özel istihbaratçı Amerikalı George Friedman ‘’Gelecek 100 Yıl’’ adlı kitabında Avrupa’nın geleceği hakkında şunları yazmaktadır. ’Avrupa beş yüzyıldır hep savaşlara sahne olmuş bir kıtadır. Yeni savaşlara sahne olmamak için birleşme yoluna gitmişlerdir. Ama Avrupa tekrar Rusya, ABD ve kendi iç sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalacaktır.’’

Bu örneklerde anlaşıldığı gibi İtalya içişleri bakanı, Avrupa Birliği’nin geleceği hakkında söylediklerinde yalnız olmadığı görülüyor.

Metin Akdoğan’ın ‘’Bitmeyen oyun’’ adlı kitabında yüz yıl öncesine dikkat çekerek şöyle diyor.‘’Batı’nın bugünkü durumu, yüz yıllık bir fotoğrafa bakmak gibidir. Askeri ve ekonomik sorunlar, gücün belirleyiciliği, ticari rekabet, uluslararası sermaye hareketleri ve Pazar çatışmaları, niteliğini hiç değiştirmeden devam ediyor.’’

‘’Bir yıl içinde Avrupa Birliği kalır mı?’’ sorusuna cevap ararken ulaştığımız sonuç: Avrupa, çok yönlü ekonomik ve sosyal bunalımlar yaşamaktadır. Bu bunalımların yıkıcı sonuçlarını başta Ortadoğu olmak üzere, az gelişmiş ülkelerin üzerine yıkmak istiyor.

Batı’nın bu tutumu kendi içindeki birçok insanı da rahatsız ediyor. Bu tutuma karşı, Türkiye küresel çapta bir vicdan hareketi başlatabilir mi?

Haftaya Çarşamba görüşmek üzere.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim 2018-08-01 14:27:41

Gündeme getirdiğiniz bu konu aslında bizim önümüzü açacak bir konu.Bu vesileyle gündemde kalarak sorgulanmasının yapılıp bir sonuca varılmasına sebep olursunuz inşAllah

Avatar
Coşkun Kara 2018-08-01 16:03:34

avrupa eninde sonunda dağılacak..yunanlı cerah gergorun dediği gibi ''avrupa birliğinin değerleri yok..çıkarları var..
eline sağlık..

Avatar
Bünyamin 2018-08-01 06:01:04

Ancak, Türkiye’nin başlatacağı bir “Küresel Vicdan” hareketi, İnsanlığın sahil-i selameti olacaktır...

Avatar
Yusuf Topuz 2018-08-01 08:57:26

Selamünaleyküm kardeşim kalemine ve yüreğine sağlık. Batıda her alanda çöküşun çanları çalmaya başladı. Ancak kadim bir medeniyetin nasıl yıkıldığını yok olduğunu (osmanlı)nın torunları olarak da, batının yikilisindanda kendimize düşen payı iyi okumaliyiz . Tüm bunlardan ders çıkarmalı ve yeni bir medeniyetin inşasında aynı hataları yapmaktan geri durmalıyız. Ayrıca avrupanın dağılması bizleri sevindirecek tır. Ancak sonrası için o kıtaya yönelik örnek bir modeli müslümanlar hala ihdas etmiş değiliz. Hz Ömer in yapılacak fethi durdurması nin hikmetini iyi duşünmemiz gerekir. Her şeye hazırlıklı olmalıyız. Ancak bizim islam aleminin hala iç sorunlari var. Bunlarla bogusurken başka bircografyaya çözüm üretemez. Zaten kabulde görmez
Avrupa nin tüm sıkıntılarına rağmen hala aralarında birdir . Ya bizler ne haldeyiz!
Allaha emanet olunuz
Yalova dan sabahın erken saatlerinden selamlar.
"Sabahın Rabbine and olsun insanlar büyük bir husrandadir. "

Avatar
Sema Birişik 2018-08-01 09:22:00

dünyaya insan hakları dersi vermeye çalışan avrupa göçmenler insan değil mi?
bizi avrupa'nın içinde bulunduğu durum hakkında bilgilendirdiğiniz için sizi ve milat gazetesine teşekkür ediyorum..

Avatar
Hasan Düzgün 2018-08-01 09:28:43

avrupa hakkında duyurucu bilgi verdikten sonra, son iki paragrafı çok çarpıcı buldum
avrupa, içinde bulunduğu durumun yıkıcı sonuçlarını başkaların üzerine yıkmaya çalışmıyor...yıkıyor...
elinize sağlık..

Avatar
Yılmaz Baş 2018-08-01 09:41:54

Araştırmaya dayalı yazılarını zevkle okuyup istifade ediyoruz
Şahsınızda tüm Milat gazetesi camiasına teşekkür ederiz

Avatar
fuat kocaoğlu 2018-08-01 11:18:55

sonuç müslümanların lehine olmak kaydıyla avrıpa dağılabilir hiç sakıncası yok elinize sağlık

banner623

banner624