90’lı yıllarda PKK terörünün en yoğun olduğu günlerde tek tük kulağımıza gelirdi de inanmakta zorlanırdık. ABD, PKK’ya şu kadar erzak ve silah atmış helikopterlerle diye gündeme gelen haberler tabii ki doğruydu.

Hatırlayabildiğim kadarıyla Çekiç Güç’e bağlı helikopterler Hakkari ve Siirt’in dağlarına lojistik indiriyordu PKK için. Bizler İncirlik üssü kapatılsın diye bas bas bağırırken teröre içerden destek veren bazı hainler, kapalı kapılar ardında sırıtıyorlardı. Şimdi o günlerden bugünlere geldiğimizde haklılık payımız ortaya çıkmakla birlikte daha fecilerine alenen şahit olmaya başladık.

ABD, Türkiye’nin güney sınırında bitmek tükenmek bilmeyen bir azimle sürekli yeni terör örgütleri icat ediyor. PKK-PYD-DEAŞ filan derken şimdi başımızın yeni belası olarak 30 bin kişiden oluşacağı ifade edilen “sınır koruma gücü” adı verilmiş çapulcular grubu sahaya sürülüyor. Değil 30 bin, 300 binle de bölgeye yerleşseler bu defa Türkiye kararlı, teröre boyun eğmeyecek. Erdoğan’ın hafta başındaki sert çıkışı da bunu teyid ediyor. Türkiye eski Türkiye değil. Artık itiraz ediyor, eleştiriyor, gerekirse güç de kullanıyor. Evet henüz bölgeyi dizayn edecek güce ya da bölgedeki kanı tamamıyla durduracak güce henüz sahip değiliz ama oyun kuramasak da oyun bozacak kudrete erişmiş durumdayız. En azından tekere çomak sokacak kadar reel gücümüz var, gerektiğinde caydırıcı manevralar yapabiliyoruz.

Bu kuşatmaya karşılık içeride siyasi ve askeri iradenin dik durması ve kararlı olması tabii ki çok önemli. Zaten iç siyasi yapı şu an konsolide olmuş vaziyette. Devletin bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğu, böyle bir zamanda siyasi ayrımcılıkla mesafe alınamayacağı üzerinde en azından MHP ile AK Parti ittifak etmiş vaziyetteler. Bakalım hayırlı görelim, Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

***

Atatürk’ün CHP’si mi dediniz?

Bugünkü CHP, bırakın Atatürk dönemi CHP’sini, İnönü dönemi CHP’sini bile aratıyor. İnönü din düşmanıydı, pozitivistti, Müslüman halkla pek bağı olmayan bir adamdı, camileri ahıra çevirdi, paranın üzerine kendi resmini koydurdu filan. Ama bugünün CHP lideri ve bugünkü CHP, o dönemi mumla aratır. CHP’nin yeni İstanbul il başkanı, attığı twitlerle Ermeni soykırımı aldatmacasına destek veriyor. CHP’nin mevcut genel başkanı FETÖ’cülerle ve PKK’lılarla neredeyse kol kola. CHP şu an bölücü-gayr-ı milli ne kadar unsur varsa onların yuvası ve adeta hamisi konumuna gelmiş vaziyette. Bölücü Ermeniler, dönmeler, masonlar, ayrılıkçı-bölücü Kürtçüler, DHKP-C’ye destek veren aşırı tipler…. Ne ararsanız var. Eski CHP en azından kozmopolit bir yapıdaydı. Kemalist, pozitivist, seküler, bütün çağdaşlar ve candaşlar oradaydılar. İzmir, Antalya, İstanbul Kadıköy, Beşiktaş filan da partinin sosyolojik zeminini oluşturan yerlerdi. Şimdi ortada terör örgütlerinin esir aldığı bir CHP var ortada. Suadiye, Moda gibi yerlerde oturan aklı başında CHP’lilere sorum şu: Yahu arkadaş, bugünkü CHP’ye nasıl destek verebiliyorsunuz, hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Türk milletini bölmek isteyen ne kadar şer yuvası var, CHP ile yan yana, bundan hiç mi rahatsız olmuyorsunuz? Bence burada bir aymazlık var, bir uyanmamışlık var… CHP’nin klasik tabanının uyanması lazım artık.

***

Bu Kadar hödüğü nerden bulduk?

Bu kadar hödük gökten zembille inmedi. Bu hödükler son 20 yılda türeyen yeni nesil hödükler. 100’lük bütünün tamamı değiller. Ama yaygınlar, etkililer, görünüyorlar! Bunlarda iman var, istikamet yok. Para var, vicdan yok. Güç var, akıl yok. Namaz var, dürüstlük yok. Umre var, hicret yok. Şehir var şehirli yok. Bolca kitap var, okuyan yok. Bolca yazan var, kaale alan yok. Makam var, adamlık yok. İktidar var merhamet yok. Para var, huzur yok. İş var, aş var, eş var ahbap yok, dost yok. Beton var, yeşil yok. Lider var, anlayan yok… Hepsi böyle mi? Değil elbette. Ama o kadar yakınlar ki, artık bizden uzak olsunlar dedirtecek kadar can sıkıcı olmaya başladılar. Diyoruz ki; düşün artık yakamızdan. Bizi temsil etmiyorsunuz. O bir türlü balta kesmeyen burunlarınız bir gün yerlerde sürünmeden evvel tövbekâr olursanız, yine bizimle mahallede bir bardak çay içmeye yüzünüz olabilir. Bu gidişle çok zor!

***

Her Şeyde denge bozuldu

Sadece tabiatın dengesi değil, insanın ve dahi bireyin de dengesi bozuldu. Kadın kadın değil, erkek erkek değil. Başlar ayak olmuş, ayaklar baş olmuş. Saygı yok, sevgi yok, hürmet yok. Cemiyet ciddi bir adab ve ahlâk sorunu yaşıyor.  Kurumlar kifayetsiz muhterisler, kendini bilmez kadınlar ve erkeklerle dolu. Kadınlaşan erkeklerle erkekleşen kadınların tepindiği yerlerde gerçek erkekler ve gerçek kadınlar ne yazık ki buharlaştılar. Astın üstüne saygısı, üstün astına merhameti yok. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Kim kime diş geçirirse, kim kime nüfuz kullanırsa... Altta kalanın canı çıksın. Ağalar nirde? Ağalar keyifte, zevkte, safada, safahatta! Yaralı parmağa işeyen çok az. Yekdiğerinin derdiyle dertlenen çok az. Terbiyesizler ve muhterisler kaplamış ortalığı… Neme lazımcılar ise seyir terasında…. Fildişi kuleler dolu, tıka basa, hem de adım atacak yer yok. Nefisler tavan yapmış, ayağı yere basan neredeyse hiç yok! İyi öyle mi, geçmiş olsun! Aa sahiden mi, tüh, yazık! Vay bee, olacak şey değil. Ama kılını kıpırdatan yok. Çenesini oynatan ise oldukça çok!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624