ABD içerisindeki savaş oldukça kızıştı. Bu savaşın lobilerden başlayarak, devlet kurumlarına kadarsirayet ettiği bir gerçek. Fotoğrafta Beyaz Saray ve Pentagon’u görüyoruz ilk bakışta. Oysa bunların gerisinde iseLOBİLER ARASI yaşanan bir mücadele hâkim. Bir tarafta paranın gücüne inanan AIPAC, öbür tarafta dünyanın en büyük silah lobisi NationalRifleAssociation (NRA) başrol oynuyor.

Fakat söz konusu yapılara yekpare bir sınır çizmek neredeyse imkânsız… Zira ABD’nin farklı organlarında, her ikisinin de emrinde hareket eden güçlere rastlamak mümkün. Bu ise bahsedilen durumu, her an yeni bir iklime doğrusürükleyebiliyor. Mesela ABD genelinde silah şirketlerine yönelik hızla devam eden gösterilere,AIPAC'in önemli isimlerinden Zuckerberg’e(Facebook) açılandava ile karşılık verilmesi bu minvalde okunabilir. Hatta SON DÖNEM silah şirketlerine olan tavrıyla gündem olan Trump’un, tekrar bazıdavalarla hizaya sokulması da diğerinden farklı sayılmaz.

Amaçları noktasında ise pek çok şey sayabiliriz elbette… Ama Pentagon’la iş tutan NRA ve türelerinin,İSRAİL’İN GÜDÜMÜNDE HAREKET ETMEKTEN YANA OLMADIĞI muhakkak.O cihetlekendi ulus menfaatlerini önceleyen ve belli coğrafyalarda silah satacakları bir politika izliyorlar. Küreselcileri temsilen AIPAC’in önderliğindeki grup ise;parayı çıkarları nispetindekullanarak, İSRAİL’İN GÜÇLENMESİNDEN YANA bir tavır sergiliyor.

NRA’nın desteğiyle başkan seçilen Trump’ı sorarsanız, savaşın tam MERKEZİNDE yer aldığı herkesçe malum. Cumhuriyetçi partiden seçilmesi hasebiyle de, Pentagon’la yakınlığını bilmeyen yok gibi. Nitekim şimdiye dekuyguladığı Suriye politikasında, bunun izlerini açıkça görebiliyoruz. Lakin aynı Trump’un,damadı üzerinden AIPAC’lesağladığı diyalogise sır değil. Keza Kudüs’ün başkent ilan edilmesi,bu emareleri fazlasıyla barındırıyor.Kısacası Trump görevde kalma süresini ne kadar uzatmaya çalışsa da,asıl kavga “Washington’unPentagon’dan mı, yoksa başka merkezden mi idare edileceğinin”cevabında saklı…

***

Hal böyleyken cereyan eden hadiselerin, bölgemize değişik yansımaları olduğu kesinlikle yadsınamaz. Rusya ile yürümek isteyen Trump’un, günümüzde Rusya’ya karşı geliştirilen yeni bloğu desteklemesi bunun en bariz ispatı.TabiTrump’un geçtiğimiz Aralık ayında; “YPG’ye silah yardımını kestik” telefonundan saatler sonra, Pentagon’dan gelen “SDG ile işbirliğimiz devam edecek” açıklamasını da unutmamak elzem.Yanisöz konusu çatışmanın, coğrafyamıza“İsrail’in güvenliği ve Doğu Akdeniz’in biçimlenmesiyle”aksettiği ayan beyan ortada…

Ancak Türkiye-Rusya-İran işbirliğinden ziyadeDevletimizin kendi bekası adına sahaya inmesinin,dengeleri bir anda değiştirdiğinide söyleyebiliriz. Zatenyaptıkları hamlelerden BİR AFALLAMA, BİR SIKIŞMIŞLIKSENDROMUNU anlamamak imkânsız. Kimi Ankara ile anlaşmayı savunurken, kimisi ise Suriye’deki varlığını sürdürmenin derdinde.Geçen Perşembe günü Trump’un “Suriye’den çekileceğiz” açıklamasına, “haberimiz yok”;Cumartesi günü “YPG’ye 200 milyon dolar yardımı durdurdum” ilanına ise İÇERİDEN, “DEAŞ’la mücadelemiz Suriye’de devam edecek” şeklindekarşılık verilmesinin başka türlü bir izahı bulunmuyor.

Tüm bunlara PKK/YPG’lileriElize Sarayında ağırlayan Fransa’nın da eklenmesi,ZAMANLAMA açısındanbir tesadüf olmasa gerek. Yoksa Trump’un çekilme ifadesinin akabinde, “İsrail’in güvenliğini birinci önceliği” addeden Macron’un yürek yemişliği hiç normal değil. Belki de Fransa’nın bilindik ROL ÇALMA çabası… Ama ABD’nin yanınaFransa’yı konuşlandırmak isteyenlerin, bu sıkışmışlıktan NATO’yla kurtulma hesabını yapıyor olabileceği katiyen atlanmamalı.Böylece Rusya’nınkilitleneceği gibi İran için de uygun bir zemin sağlayabilirler çünkü.

Hülasa bölgemizdekigidişat “bana ait olan bana aittir, sana ait olanmüzakereye açıktır” tezini doğrular nitelikte seyrediyor. Bu basınç muhakkak bir yerlerden fışkıracak. Veliaht Prensin İsrail güzellemeleriise YAKLAŞAN KIYAMETİN habercisi gibi…  Yani işin sonu karakolda biteceğe benziyor.

Vesselam…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624