Genel olarak sigortalının; işyerinde bulunduğu sırada, işini yaparken, işveren tarafından verilen görev nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, kadın işçinin çocuğunu emzirirken geçen zamanlarda veya işveren tarafından sağlanan bir araçla işe gelip giderken meydana gelen kaza ve diğer olaylar nedeniyle ölmesi, sakatlanması, yaralanması ya da ruh sağlığını kaybetmesi durumları iş kazası sayılmaktadır.

İşyerinde Meydana Gelen Olaylar

SGK, işyerindeki olayları iş kazası kabul etmek için; işçinin işyerinde bulunmasını, olayın işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelmesini, kaza ile sonuç arasında uygun bir nedensellik bağının bulunması ile kaza sonucu işçinin bedence veya ruhça özre uğraması şartlarının tamamının bir arada gerçekleşmesini öngörmektedir. iş kazası işin yürütümü sırasında meydana gelen olayı ifade etmekte ise de, yapılan işle ilgisi olmayan bazı hal ve durumlarda meydana gelen olayları da kapsamaktadır.

Diğer yandan işyerini sadece işçinin işini yürütürken bulunduğu yer olarak düşünmemek gerekir. İşçinin işyerinde üretilen mal veya verilen hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen işyerine bağlı yerler, dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden veya meslek eğitimi yerleri, avlu ve büro gibi diğer eklentiler ile araçlar da işyerinden sayılmaktadır.

Çalışanın işyerinde bulunduğu sırada meydana gelen olayların yapılan işle ilgili olup olmadığına bakılmaksızın iş kazası sayılması gerekmektedir. Bu bakımdan sigortalıların avluda yürürken düşmesi, dinlenme saatinde top oynarken ayağının burkulması, bahçede meyve ağacından meyve toplarken düşmesi, tarlada çalışır iken traktör ile kaza geçirmesi, yemek yerken elini kesmesi, dinlenme odasında dinlenirken sobadan zehirlenmesi, işyerinde intihar etmesi, işyeri sınırları içinde bulunan havuzda boğularak ölmesi, ücretli izinli bulunduğu sırada çalıştığı işyerindeki arkadaşlarını ziyaret için geldiğinde kaza geçirmesi, araçlarla çalışanların bu araçlarda geçirecekleri kazalar iş kazası olarak kabul edilmektedir.

SGK, Kalp Krizini De Artık İş Kazası Kabul Etti

SGK, dışarıdan bir etki veya herhangi bir olayla ilgili olmaksızın sigortalıların işyerinde geçirdiği bir kalp krizi veya başka bir hastalık nedeniyle vefat eden sigortalının ölümünü iş kazası olarak kabul etmemektedir. Ancak SGK’nın bu uygulamasının aksine Yargıtay emsal nitelikteki Hukuk Genel Kurulu Kararı ile (13/10/2003 Tarihli, Esas 2004/21-529) dışarıdan bir etki şartı aranmaksızın işyerinde meydana gelen tüm olayları iş kazası olarak kabul edilmiştir.

SGK gerek Müfettişlerin bu yöndeki isabetli raporlarında belirtmiş oldukları görüşleri gerekse boş yere ödemiş olduğu yargı giderlerinin önüne geçmek, sigortalı ve hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla bu uygulamasından vazgeçmiştir.

Sonuç olarak işyerinde meydana gelen tüm kalp krizleri, SGK tarafından iş kazası olarak kabul edilmektedir. Bu durumda işyerinde kalp krizi geçirmesi nedeniyle ölen sigortalıların başta eşleri olmak üzere çocukları ile anne ve babalarına ölüm geliri bağlanması söz konusu olacaktır.

Hem Eşimden Hem Babamdan Ölüm Maaşı Alabilir Miyim?

İsa Bey, merhaba Ev hanımıyım. SSK’lı Eşim 11.09.2013 yılında öldü. Ondan bana maaş bağlandı. Babam 03.10.2015 tarihinde öldü. Babam da işçi emeklisidir. Bu durumda babamdan da maaş alabilir miyim? (S.SIRMA)

Sayın SIRMA, Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara SGK sadece birini bağlamaktadır. Ancak bu maaşlardan en yüksek olanını tercih etme hakkınız. Bulunmaktadır. Bu durumda size tavsiyemiz hangisi yüksekse o maaşı tercih etmeniz yönünde hareket etmeniz olacaktır.

GÜNÜN SÖZÜ:

“Nasibinde Varsa Alırsın Karıncadan Bile Ders,

Nasibinde Yoksa Bütün Cihan Önüne Serilse Sana Ters.” Hz. Mevlana

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624