Meseleleri meselenin istediği zaviyeden ele almak, yani doğru muhakeme etmek meselenin neticedini de doğruya irca eder. Velev ki yanlış bile çıksa.  Cemaat ve tarikat  üzerine yapılan tartışmaların,  birçok şeyde olduğu gibi  meselenin künhüne vakıf insanlar tarafından, olması gerektiği zeminde ele alınarak yapılmadığı anlaşılıyor.

Bir çok mesele sosyal medya üzerinden,- bilenin bilmeyenin yetkin olanın olmayanın- kendisinde söz hakkı görüp ahkam kestiği bu zamanda, en hayati mevzuular kalabalıkların kakafonik gürültüsüne kurban edilerek çözülmek isteniyor adeta.

Yanlışın sebepleri ortaya konulmadan ve o sebepler ortadan kaldırılmadan doğrunun ortaya konulamayacağının farkında bile olmayan bazı kişi ve kurumlar ise, bazı mevzuular etrafında bu gürültülü selin önüne atıyor kendileriyle birlikte ülke geleceğini...

Cemaat nedir ? Bir inanç, düşünce, ideoloji, fikir ve gaye etrafında toplanan insanların oluşturduğu topluluk... Atatürkçü Düşünce Derneği mesela. Veya Rotary-Lions kulüpleri. Veya Red Sanat kulübü adı altında birbirine yakın dünya görüşüne sahip insanların birarada oluşları...

Yunanistan'ı sevgili "komşu" Arapları Mülteci istilacı gören zihniyete göre bu gibi cemaatler "cici" İslami kimlikli olanlar tu kaka görülse de onların bii kıymeti yok zaten ne bizim ne de Anadolu insanının gözünde. Sözümüz bu zihniyetin dışında olup vatan millet için çabalayan ama meseleyi net olarak göremeyenler için.

"Batıcı müptezel tiplerin Müslüman hassasiyeti olanları tasfiye etme hevesi, dünyalık için hiç bir mukadddes ölçü tanımadan çatlayana kadar yiyen çalan arsızın doymayan iştahı, indirilmiş din peygamberi gibi davrananların(!) dini içten yıkma projesi, cehalet denizinde neredeyse boğulmak üzere olduğuna bakmadan İslam adına ahkam kesmeye kalkan yobazı, soytarılıkla ulema olmayı ayırt edemeyen bazılarının bu fitne ateşine odun taşıması, o bu derken ortalık çıfıt çarşısına çevirildi.

Olması gerekene dair bütün bir bakış açısına sahip olamayanların, sorunun asıl kaynağına hiç değinmeden, habire FETÖ üzerinden cemaatlere sararak cemaatleri itibarsızlaştırmak istemesi ve cemaatlerin de yeterince malzeme vermesiyle, işleri çığırından çıkarır hale getiriyor.

Halbu ki bu şartlarda, daha düşman saldırısı savuşturulmadan, meselenin en can alıcı noktası olan yeni bir nizam tesis edilmeden, yüz -iki yüz yıllık sorun yumağını, sorunun başladığı dönem ele alınarak muhasebesini yapmadan, sosyal medya kalemşörlüğüyle problemi çözeceğini düşünme ahmaklığı ne kadar hazin bir neticeye götürüyor hepimizi görülmesi gerekiyor.

Bir kale düşünün… Her yandan kuşatılmış ve sürekli saldırı altında. Bunun yanında içeriden habire gedikler açıp düşmanı içeri almaya çalışan hainler güruhu var. Bu ortamda kalenin içindekilerin muhkem bir şekilde durması ve savunma yapması beklenir değil mi? Kale düşerse içeride senin kaptığın koltuk, aldığın ihale, etrafına topladığın adam, kazandığın itibar, cemaatin, grubun, STK'n, eşin çoluk çocuğun, hiçbir şeyin kalmayacak. Telef edileceksin, kendinle beraber bütün bir millet esarete düşecek.

Cemaat ve tarikatler üzerinden yapılan tartışmayı yapanların “cemaat” nedir, anladıklarını da sanmıyorum. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bir cemaattir anlamıyor musunuz? Lionslar, Masonlar, STK'lar versiyon farkıyla bir araya gelmiş cemaatlerdir aslında. Adı çağdaş olunca muteber de İslami olunca mı tehlikeli?...

Bin yıldır İslam sancaktarlığı yapan Selçuklu ve Osmanlı Devletinin ruhunu oluşturan Tarikat ve cemaatleri “bugünün” bakış açısıyla değerlendirenlerin, ya durduğu yerde problem var, yahut bakış açılarında.

Son İslam Devleti Osmanlı'nın yıkılışı ve İslamı bu topraklardan kazımaya adamış bir zihniyetin iktidarı ele geçirmesiyle başlayan sürecin neticesi olarak, Müslüman memlekette Batıcı zihniyet ve yaşam tarzını dayatanların doğurduğu sonuçtur bugünkü durum.

Buna ragmen, Anadolu ruhunu ayakta tutmaya devam eden ana unsurların içinde, herşeye ragmen yine bu cemaatlerin olduğuna 15 Temmuz'da bizzat şahit olduk. Ortada bir sorun olduğu aşikar. Sadece dirlik ve birliği dağıtmaktan başka bir işe yaramayan füzuli tartışmaların ötesinde, problemin, FETÖ ve benzerlerini doğuran sistem olduğunu ve sistemin bekasını savunup, doğurduğu çocuklarla uğraşan bir dolu insan görüntüsünü anlayamamanın hazin neticesine doğru hızla yol alışımız…

Kontrol, eğitim, doğru ile yanlışın ayırt edilmesi için atılacak adımlar noktasında bir sözümüz yok. Fakat bunu kim yapacak ve nispet noktaları ne olacak ? Cemaatleri tasnif kriteri ne olacak ?

Decam edeceğiz inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624