Şu kadın erkek ayrımını bir kenara bırakalım Allahaşkına! Batı’nın oyununa gelmekten artık kurtulalım. Kadını ve erkeği kendi değerlerimize göre yorumlayalım.

Allah kadını ve erkeği kulluk açısından cinsiyet ayrımı gözetmeden EŞİT yaratmış, ama kadının annelik rütbesi bakımından saygıya daha lâyık olduğunu Peygamber efendimizin bir çok uygulamasından biliyoruz.

Bir adam Peygamber efendimize gelip “Ey Allah’ın Rasulü! İyi davranıp hoş sohbette bulunmama en çok kim daha layıktır?” diye sordu. Bunun üzerine Peygamber efendimiz (sav) “Annen!” diye cevap verdi. Bu adam tekrar “Sonra kim?” diye sorunca, Peygamber efendimiz (sav) tekrar “Annen!” diye cevap verdi. Adam bu sefer yeniden “Sonra kim?” diye sordu. Peygamber efendimiz de yine “Annen!” diye cevap verdi. Bu adam dördüncü defa aynı soruyu tekrar etti “Sonra kim?” Peygamber efendimiz (sav) “Baban!” diye cevap verdi.” (Buhari ve Müslim)

Kadınların olmadığı yerde yaşamın olmayacağını aklıbaşında olan her insan bilir. Kadınların toplumumuzdaki değeri hakettikleri seviyeye getirilmeden bir toplumun yücelmesi de mümkün değildir.

Bakın ne diyor Peygamber efendimiz,  “Kadınlar hakkında Allah'tan korkun çünkü siz onları Allah'ın emaneti olarak aldınız...” (Muslim).

Ama bilinmesi gereken çok önemli bir nokta daha var, “Cennet mümin anaların ayakları altındadır.” Yani sadece kadın olmak cennetin ayakları altında olmasını gerektirmiyor. Yuvası olacak, anne olacak, devletine milletine, vatanına faydalı evlat yetiştirecek.

Cenneti kazanmanın yolu annelerimizin ayaklarının bastığı yerden geçer demek istiyor birbakıma. Değil annelerimize saygısızlık yapmak, onlara “öf” bile demek Allah tarafından yasaklanmış, Kendisine imandan sonra anne ve baba’ya saygılı olmamızı istiyor.

“Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve anaya babaya ihsanı (iyiliği ve güzel davranmayı) emretti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa erişirlerse, onlara “öf” (bile) deme! Onları azarlama ve onlara çok nazik (ve tatlı) söz söyle.” (İsra 17/23)

Ayrıca şu uyarı da dikkate alınmalıdır ““Bana (Allah’a), anne ve babana şükret, dönüş ancak banadır.” (dedik).” (Lokman 31/14)

Anne ve babaya yapılacak şükür Allah’a yapılmış sayılıyor.

İnanan her insan bilir ki bu dünya hayatı bir imtihan, bir sınav yeridir. Bu sınav yerinin başarıyla tamamlanabilmesi ancak Allah ve Peygamberin dediklerine harfiyyen uymakla olur. Dünya hayatının zorluklarını ve mutluluklarını paylaşarak yaşamı huzurlu bir şekilde tamamlayabiliriz. Bunun için Allah kadını erkeğe yardımcı yaratmış, birbirlerini tamamlasınlar, eksikliklerini gidersinler, birlikte yaşamı paylaşsınlar diye.

Bu yüzden Allah hem kadına hem de erkeğe ayrı ayrı sorumluluklar yüklemiştir.

Kadını yaratan da erkeği yaratan da aynı varlık olan Allah’tır. O yaratmış olduğu varlığın topyekün yapısını herkesten daha iyi bilir. Neye ihtiyaç duyduğunu neyin faydalı yada zararlı olduğunu yaratıcının reçetesine bakarak bilebiliriz.

Batı’nın daha düne kadar kadınları insan yerine koymadığını, hayvan muamelesi yaptığını, oy kullanma haklarını bile vermediğini yeniden hatırlayalım. İşte bu yüzden “feminizm” diye bir hareket doğru. Yıllar süren mücadeleler sonunda kadın savaşarak bazı haklarını geri aldı. İşin ironi tarafı ise aynı kadın savaşarak aldığı hakları, Batılı erkeğin kurduğu tuzağın içine kendi isteği ile koşmakta.

Yuvası olmayan bir kadın, ailesi olmayan bir kadın kadınlık onurunu koruyamaz. Kadın bizim için en değerli varlıktır. Bir mücevher gibi, bir elmas gibi korunup muhafaza edilmeye ihtiyacı vardır. Doğal yapısı, fıtratı bunu gerektirir.

Batının feminizm yalanına değil de, bizim “Cennetin anaların ayakları altında” olduğu hakikat geleneğimize dönelim.

Yavuz Bahadıroğlu’nun yorumu geleneğimizin anlaşılması açısında oldukça önemli, diyor ki “Bazılarına göre kadın, dekoltesi ölçüsünde “cesur”, modaya uyumu ölçüsünde “güzel”, erkeklerle yarıştığı ölçüde “modern”, kariyeri ölçüsünde “başarılı”dır. Geleneksel yapımızda ise kadının cesareti tesettüründe, güzelliği sadakatinde, başarısı aileyi bir arada tutmasındadır.”

Ve kadınlar günümüz kutlu olsun!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Agah Ogretmen 2018-03-11 17:43:13

cennet kadınların değil analarin ayağı altındadır. her kadın anne değil