Ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk kuruluş olan ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı), geri kazanım çalışmalarını 27 yıldır artan bir ivmeyle sürdürüyor. Bu çalışmaların, ülke ekonomisine olumlu katkısı ise; 2,6 milyar TL.

ÇEVKO Vakfı’nın 2017 yılında geri dönüşümünü belgeledikleri ambalaj atıkları ile sağladığı ekonomik ve çevresel faydalar şöyle;

•Kağıt, karton, ahşap ve kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle yaklaşık 94 bin dönümlük orman alanına denk gelen 4 milyon 715 bin adet ağaç kesilmekten kurtuldu.

•Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile yaklaşık 130 milyon litre benzin tasarrufu sağlandı. Bu yaklaşık 2,9 milyon aracın deposunu doldurmaya yetecek bir miktar.

•Geri kazanımı sağlanan kağıt-karton/kompozit ambalaj atıkları ile 41 bin 505 ailenin yıllık su tüketimine eş değer oranda, yaklaşık 7,3 milyar litre su tasarrufu sağlandı.

•Geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarıyla, bir milyona yakın (977 bin) ailenin yıllık elektrik tüketimine denk 2,7 milyar kW.saat elektrik tasarrufu sağlandı.

•Ambalaj atıklarının depolama sahalarına gömülmek yerine geri dönüştürülmesi ile yaklaşık 1.457 adet olimpik yüzme havuzu hacminde 3 milyon 645 bin m3 depolama alanından tasarruf edildi.

•Dünyanın çevresini 16.985 kez dönen bir uçağın ortaya çıkardığı sera gazı salınımına eşdeğer 339 bin 700 ton CO2 eşdeğerinde sera gazı salınımının önüne geçildi.

Cam, metal, plastik, kağıt-karton, kompozit ve ahşap malzemelerden üretilen tüm ambalaj atıklarının teknik ve ekonomik açıdan defalarca geri kazanımının mümkün olduğunu söyleyen ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri  Mete İmer: “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, 26 milyon kişinin yaşadığı 30 ilde, 168 belediye ile iş birliği içindeyiz. Sanayi adına, belediyeler, lisanslı ambalaj atığı toplama-ayırma, geri dönüşüm firmalarıyla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz geri kazanım faaliyetleri sonucunda, fosil yakıt, su ve enerji kullanımında tasarruf sağlandı. Daha az doğal kaynak ve enerji tüketildi.” dedi.

Ambalaj atıkları; cam, metal, plastik, kağıt/karton ve kompozit ambalajların atıklarıdır.

Geri dönüştürülen bir ton metal atıkla 16 ton benzin tasarrufu sağlanır.

Pet şişelerin geri dönüşümünden sentetik elyaf üretiliyor. Sadece bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerjiyle 100 Wattlık bir ampul 20 saat çalıştırılır.

Geri dönüştürülen 1 ton kağıt ile 17 ağacın hayatı kurtarılır.

Geri dönüştürülen 1 ton plastik atık ile 612 litre petrol tasarrufu ve 1 ton plastik atıkla %95 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor.

Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümünden elyaf içeren tekstil ürünleri, atık su boruları, mobilya yan ürünleri ve marley gibi malzemeler üretilir.

670 metal ambalajın geri dönüşümü sonucu bir adet bisiklet elde edilir.

Geri dönüştürülen bir ton cam atıkla 100 litre petrol tasarrufu ve bir ton kağıt/karton/kompozit atıkla 26 m3 su tasarrufu sağlanır.

Kompozit ambalaj atıklarının geri dönüşümünden karton koliler, yalıtım malzemeleri ve mobilya gibi ürünler üretilir.

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.