Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’yi değil de kendisini en başından hedef koyduğu “muasır medeniyet seviyesi”ne çıkardı ve misyonunu tamamladı. Nasıl mı? İstanbul’a Canan Kaftancıoğlu isimli bir partiliyi il başkanı seçerek! Bu seçim, CHP’nin kimliğini açığa çıkarması açısından önemliydi.

İstanbul il başkanı deyip geçmeyin. Parti başkanından sonra gelen en önemli misyona sahip kişi olmalıdır. İstanbul, nüfusu ile Türkiye’nin dörtte biri gibi gözükse de üretimi, tüketimi, ekonomisi ve beyin gücü ile neredeyse Türkiye’nin lokomotifi ve itici gücüdür.  Bir partinin İstanbul’a seçilecek il başkanının öncelikle iş çevreleri ile sağlıklı diyalogunun olması, ekonomiyi iyi bilmesi, halkı yakından tanıması, derneklere, vakıflara, sivil toplum kuruluşlarına yakın olması şarttır.

Peki Canan Hanım’ın böyle bir özelliği var mı? Nerdeeee, o bir tek Halkların Demokrasi Partisi’ne (HDP) yakınlığı ile biliniyor. Halklar deyince sizi yanıltmasın, HDP’lilerin halklardan anladığı Kürtler ve Türkler değil. Kürtlerin dinsiz veya din düşmanı olanları ile Ermeni ve Süryaniler’in ‘Türk ve Türkiye düşmanı’ özelliğine sahip kesimleri.

Canan Hanım da işte tam bu kafada bir kişiliğe sahip. Bu anlamda kendisinde adeta yok yok. Kendisinin milliyeti konusunda bir fikrimiz yok ama Ermenilerden çok Ermeni soykırımı yalanına inanan ve bunu savunan biri.

***

CHP hamiliğine soyunan Ahmet Hakan bile, Canan Hanım’ın İstanbul İl Başkanlığı’na seçilmesine isyan etti. Önceki gün köşesinin başlığı “Canan Kaftancıoğlu istifa etmeli ya da görevden alınmalı” şeklindeydi. Sözünü de sakınmadı:

EĞER Kemal Kılıçdaroğlu... Canan Kaftancıoğlu’nun attığı o tweetleri bilerek ve o tweetler üzerinden CHP’nin yıpratılacağını öngörerek adaylığına destek verdiyse yaptığı basiretsizliktir. O tweetleri bilmeyerek ve o tweetler üzerinden CHP’nin yıpratılacağını öngöremeyerek Canan Kaftancıoğlu’nun adaylığına destek verdiyse... Yaptığı çok daha büyük basiretsizliktir.”

Anlaşılan Ahmet Hakan, ne CHP’yi tanımış, ne de CHP’lileri. Onların muasır medeniyet seviyesinden anladıkları Canan Hanım’ın eşi Naki Bey’in yaptığı gibi domuz pirzolası yiyip, sonra da kemiklerini sosyal medya hesabından paylaşarak “7 dakika önce bu tabakta 1/4 domuz vardı” diye övünüp” espri yapmak.

Onun için Ahmet Hakan’ın “ Düşman kurgulasa başaramazdı” ara başlığı ile “AK Parti, MHP ve bilumum CHP düşmanları bir araya gelseler... Ergen siyaseti yapmaya teşne, siyasi olgunluktan nasibini almamış Canan Kaftancıoğlu gibi bir ismin CHP’ye başkan olmasının vuracağı darbeyi CHP’ye ömür billah vuramazlardı” demesi tutarlı değil. CHP, yıllardır bünyesinde görev yapan samimi bir evladını il başkanı seçmiştir. Hepsi bundan ibaret…

***

Canan Hanım, CHP’ye yeni girmedi ki, yıllardır İstanbul İl Teşkilatı’nda görev yapıyor. Ama halkın CHP kimliğini tanıması açısından Canan Hanım’n ilk başkanı seçilmesi önemlidir. CHP’lilerin düşündükleri ve yaşadıkları ile halka yansıttıkları hiçbir zaman aynı olmadı. Onlar Müslüman bir Türk gibi değil, kendilerini halkın üstünde gören bir jakoben gibi yaşadılar hep. Ama bununun tam tersini yansıtmaya çalıştılar muhafazakâr Türk toplumuna.

Ben seçim dönemlerinde Bülent ve Rahşan Ecevit’le bir şehirden diğerine gezip durdum. Onların ne düşündüğünü, nasıl yaşadığını, halka neyi yansıtmaya çalıştıklarını yakından gördüm. Deniz Baykal’ın kapalı kapılar ardında yaptığı konuşmaları bizzat dinledim ve kayda geçirdim. CHP’liler toplumun nabzına göre şerbet verseler de hiçbir zaman Türk toplumunun derdi ile dertlenmediler. Türk insanını anlamaya ve onun dertlerine çözüm bulmaya çalışmadılar. Hep tepeden baktılar. Hep toplumu kendi düşünceleri doğrultusunda şekillendirmek için uğraştılar. Onun için de jandarma dipçiği ile oy topladıkları 1940’lı yıllardan sonra  demokrasi dönemlerinde pabuçları dama atıldı. Yeni ve farklı bir sistem olan Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte de CHP’ye veda zamanı geldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624