Gençliğin var olma savaşında tutunacak dallar nelerdir diye bir soru sorulsa. Cevabım hiç şüphesiz Allah’ın kitabı, resulün sünneti ve büyüklerin nasihatleridir, olacaktır. Fakat büyüklerin sözlerini akıl sahipleri tarafından sorgusuz sualsiz kalbe girmesine yol verilmemeli. Yol verilirse atalar dininin mensuplarından oluruz. Bunun için büyüklerin sözleri mihenk taşına vurmak lazım. Öyle mihenk taşına gelmez sözlerim diyenlere de akıl sahipleri itibar etmezler.

İmdi değer biçtiğimiz büyüklerin sözleri bizi, yani gençliğimizi ayakta tutacak marifetlerine bakmak gerekir. Büyüklerimizin sözleri ki mühim bir yekûn tutar. Dinin direğini dik tutan ve İslam sarayını mamur eden büyüklerden bahsediyorum. Yine bu büyüklerimizden sözü itibardan düşürmeyen daima yüksekte tutanlar vardır ki onlara şair daha doğrusu edip denir. Onların sözü süvarilerin hedefine attığı cirit gibidir. Neden süvarilerin attığı cirit gibidir. Anlatayım.

Hiç unutmam bir şair ve edip dostumun konuşmalarını dinleyen yaşlı bir kadın (annem olur) Evladım, bu adamın sözleri süvarilerin attığı cirit gibidir. Hedefini hiç şaşmıyor, maşallah. Bu söz üzerine anladım ki sözü cirit gibi hedefe varmayan büyüklerimizden fayda yok gençlere. Hele modernizm ve post modernizm hayatımızın ana damarlarımızda gezinirken hiç fayda etmez.

Malumunuz Şair Nâbî Halep’te iken Allah, ona bir evlat verir. O da hem Allah’a şükrünü ifa etmek hem de oğluna nasihat babından Hayriyye (Hayri-nâme) adlı bir eser yazar. Bu eser, yukarıda yaşlı kadının ifade ettiği gibi süvarilerin hedefinden şaşmayan ciritleri gibi sözlerle doludur. Günümüz gençliğinin çölleşen ruhunda bir vaha gibidir Hayriyye.

Kitab’ı okuduğumuzda klasik zamanlardan gelecek zamanlara doğru yol alan bir gençlik ilmihalidir diyebiliriz. Bu ilmihalden birkaç nasihat devşirdik. Kısaca şöyle: Nâbî, oğluna bahar aylarının gezip dolaşma mevsimi olduğunu ve bu aylarda gezmesini tavsiye ediyor. Yeşilliklerle dolu çiçeklerle dopdolu kırlarda dolaşmasını istiyor. Burada Allah’ın rahmetinin ortaya koyduğu eserlerin görüleceğinden dem vurur. Gül bahçesi taraflarında akan küçük küçük derelerdeki sular da insana coşku hissi verirmiş.

Yine bir Hayriyye’nin bir yerinde oğluna bülbülleri dinlemesini ve bu sesler ki insana can bağışlar. Bülbül sesinden sonra def ve ney’in de nağmelerini dinlememizi ister. Bu iki aletin sesi gönül aynamızda toz ve pas bırakmaz. Bu gün modern ve gürültülü çalgıların yanında bunlardan bahsetmek gençliğin hafızasında tebessüm eksilmez sanırım. Ve Nâbî musikinin sırlarına vakıf olacak birçok sözünün olacağını söyleyerek sözünü bitirir.

Sabır konusunda da Nâbî’nin gençlere söyleyecek önemli nasihatleri var. Sabır, kapı üzerinde duran, sıkıntılardan sonraki sevinç anahtarıdır, der. Sabır ile düşmanlar dost, yol kesiciler yol gösterici olur. Gençlerden seher vaktinde uyanık olmalarını ve Allah’a af dileme seccadesinde olmalarını ister. Hikmet kapısını aralanmasını ister. Kalplerin karışıklıklardan arınmasını şart koşar hikmet için.

Gençlere evlenme konusunda da tavsiyeleri vardır Şair Nâbî’nin. Eğer eveleneceği kişi güzel huyluysa mutluluk kapısı ve iki cihan saadeti daima açıktır onlar için. Burada Şair Nâbî’nin evlilik konusunda mihenk taşına vurulması gereken bir sözü var. Bu söz günümüz toplumu için çok tartışma götüreceği için buraya alamıyorum. Ama meraklısı için Hayriyye’nin “Der beyan-ı Şeref-i Sabr u Şekîb” bölümüne bakıla…

Şair Nâbî’nin bu son nasihatleri tam günümüz müsrif gençlerine göredir. Heybeni bir defada boşaltma ki dünyanın nice oyunları vardır. Allah, sana verir de halin vaktin yerinde olursa biraz biriktir. Fazla malın yoksa sakın bina yapıp da malını boşa çıkarma. Aşırı masraf yapma, sonunda düşkün duruma düşersin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali TUTLUOĞLU 2018-01-25 14:45:04

tebrik ediyorum üstadım..!

banner623

banner624