Çocuklar, geleceğimizdir. Sağlıklı yetiştirilen nesiller ile geleceğe güvenle bakabilir, sürekli ve sürdürülebilir gelişen çocuklarla kalkınmamızı gerçekleştirebiliriz. Güvenli bir gelecek için çocuğu merkeze alan, beklentilerini ve ihtiyaçlarını öne çıkaran çocuk dostu bir şehir modeli geliştirmeliyiz. Çocuk dostu şehir hak temelli politikalar, projeler, uygulamalarla çocukların sağlık, eğitim, sosyal hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanması, kültürel ve sosyal faaliyetlere aktif katılımını sağlar. Başakşehir STK Platformu düzenlediği risk altı korunması gereken çocuklar çalıştayı sonuç bildirgesi çocuk dostu şehir kurmada ülkemizin farklı bölgelerine’de örnek olabilecek kararlar içeriyor. Çalıştay sonuç bildirgesinde 33 madde ve uygulama projelerini şöyle sıralayabiliriz.

Koruyucu ve önleyici çalışmalar Başakşehir İlçesi’nde yoksulluk haritası çıkartılarak, ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek bu ailelere yönelik hizmet modelleri oluşturulmalıdır.
Başakşehir İlçesi’nde çocuk yoksulluğuna günlük çözüm yolları bulunması için aileye sosyal desteği sağlayıcı yaklaşımları kamu kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile iş ve sanayi çevreler iş birliği içerisinde sosyal projeler gerçekleştirmelidir.
Başakşehir İlçesi’nde yaşayan çalışan çocukların sosyal, kültürel ve ekonomik profilleri ve beklentileri belirleyen araştırma projesi yürütülmelidir.
0- 6 yaş arasındaki çocukları kapsayacak şekilde gelişimsel tarama ve ilköğretim okullarındaki öğrencilerin istismar ve ihmal durumlarının saptanması projesi
yürütülmelidir.
Risk altında çocuklar tespit edilerek rehberlik, danışma ve destek hizmetlerinin verilebileceği koruyucu/önleyici sistemlerin geliştirilmesi sağlanmalıdır.
Risk altında çocuk ve ailelerine yönelik güçlendirme, rehabilitasyon ve izleme yönünde sosyal hizmet çalışmaları planlanmalıdır.
Çocukların risklerden korunmasına yönelik, ortaokul ve lise öğrencilerine burs verilmesi sağlanmalıdır.

Sivil toplum kuruluşlarının rolü
Gönüllü kuruluşların, okul faaliyetlerine ve eğitime katkıları özendirilmelidir.
Uyuşturucu ve uçucu maddelerin kötüye kullanılmasına karşı yapılan mücadelede sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin işbirliği gerekmektedir.
Çocuk istismarı ve ihmalini önleyici, madde bağımlılığından koruyucu eğitim çalışmalarına öncülük edilecektir.
Çocukların sosyal olarak risk altında olduğu bölgelerde, ana-baba eğitimi programları organize edilmelidir.

ve İmam Hatiplerin katılımı
Risk altında çocuklara yönelik hizmetlere katılımı hususunda, öğretmenler ve imam hatiplere yönelik eğitici eğitimi ve destek programları oluşturulmalıdır.
Başakşehir İlçesi’nde gençlik ve rehberlik merkezleri açılmalıdır. Risk altında çocukların tespiti, takibi, korunması ve meslekî eğitime yönlendirilmesi konusunda çalışmalar bu merkez tarafından organize edilmelidir.
Acil Çocuk Yardım Hattı oluşturulmalıdır. Çocuk ve gençlik hizmetleri, koordinasyon merkezi projesi yürütülmelidir.

Aile eğitimi ve danışmanlığı Aileye yönelik danışmanlık ve eğitim programları geliştirilmeli, kaliteli ebeveynlik yapabilme yönünde aile danışma merkezi hizmetleriyle aileler desteklenmelidir.
Başakşehir ilçesi’nde her mahallesine kadın, erkek, anne, baba ve çocuklara yönelik eğitim, rehberli ve danışmanlık çalışmalarının yürütüldüğü “Aile Danışma ve Yaşam Merkezleri” kurulmalıdır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner624