İnsan hakları, insanla beraber gelişen, çeşitlenen, genişleyen ve zenginleşen bir doktrindir. İnsan haklarını geliştiren şey, insan hakları ihlalleridir. İnsan hakları ihlal edildikçe, hakları ihlal edilen grupların özel haklarına vurgu yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.Çocuk ve kadınlar, hakları en çok ihlal edilen insan gruplarıdır. Çocuğun insani kimliğine yönelik ihlaller ortaya çıktıkça, çocuk haklarının formüle edilmesi kaçınılmaz olmuştur. BM, 20 Kasım 1989 tarihinde çocuk hakları bildirgesini onaylamıştır. Çocuk Hakları Bildirgesi, 193 devlet tarafından onaylanarak en geniş evrensel kabulü gören insan hakları dökümanı durumundadır. Çocuk hakları, insan haklarının çocuk özelinde formüle edilmesi ve yorumlanmasıdır. Çocuk hakkının insan hakkı olduğu gerçeğini benimsememiz gerekmektedir.

Çocuk hakları, evrensel nitelikte olan haklardır. Çocuk hakları söz konusu olduğunda çocuğa nerede doğduğu, kim olduğu, cinsiyeti, dini, sınıfı veya etnik kökeni sorulmaz. Çocuk hakları, adres sormaz, Çocuk hakları, insanlığın bütün çocuklarının aynı eşit insani haklara sahip olduğunu kabul etmektedir. Çocuk hakları, bütün insan çocuklarının yaşama hakkına, eksiksiz biçimde gelişme hakkına, yıkıcı müdahalelerden, sömürülmeden ve istismardan masun olma hakkına, aileye sahip olma hakkına, düşünce özgürlüğüne, din ve vicdan özgürlüğüne, sosyal ve kültürel hayata tam olarak katılma hakkına sahip olduğunu kapsamaktadır. Çocuklar, insani gelişimleri için bütün insani haklara sahip olmalıdırlar. Çocuğun yaşam hakkının korunarak çocuğun psikolojik-fiziksel ve sosyal açılardan tam olarak gelişme ve olgunlaşma imkanlarına sahip olması gerekmektedir.

Çocuğun gelişip olgunlaşması hayata, sosyal ilişkilere ve akranlarının arasına özgürce katılması gerekmektedir. Pasif çocuk kavramı, artık eskilerde kalan bir anlayıştır. Çocuk hakları, aktif çocuk kavramını gündeme getirmiş ve çocuğun hayatın her alanına etkin ve işlevsel katılımını esas almaktadır. Çocuk kendi gözüyle hayata, topluma, insana ve çevreye bakabilmeli ve edindiği bakışaçısını toplumsal katılım imkanlarıyla ifade edebilmelidir.

On sekiz yaşına kadar herkes, çocuk olarak kabul edilmektedir. Çocuk olmak bir yaş sorunu değildir. Çocuk olmak psikolojik-sosyal-biyolojik-entelektüel ve eğitimsel açılardan tam olarak gelişebilme sorunudur. On sekiz yaşına kadar olan devreye, çocuğun her açıdan gelişmesi için maksimum düzeyde imkan ve araçların kullanıldığı bir devre olarak bakmak lazımdır.

Çocuk önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Aile, çocuğunu ihmal etme seçeneğine sahip değildir. Çocuğun ailesi tarafından ihmal edilmesi halinde, devreye toplum ve devlet girmelidir. Çocuk hakları, çocuğun ihmal edilemeyecek düzeyde özel bir varlık olduğu düşüncesini esas almaktadır. Çocuk haklarının mesajı çocuğun ihmal ve ihlal edilmezliği şeklindedir.

Çocuk, kendisine ait bir isme sahip olmalıdır. Kendisine ait bir isme sahip olarak vatandaş olmak, vatandaşlık haklarından yararlanmak ve vatandaşlığın korunması, çocuk haklarının olmazsa olmazıdır. Çocukların vatandaşlık hakkını ihlal etmeye kalkmak veya isimlerini inkar etmek, ağır bir insan hakları ihlalidir.

Çocuklar, bugün dünyada yeterli sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadırlar. Çocuk ölümleri, çok ciddi bir insanlık sorunudur. Çocuğun yaşayabilmesi ve gelişebilmesi için sağlık hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilmesi gerekmektedir.

Çocuk, eğitim alma ihtiyacındadır. Çocuk, için her türlü eğitim yolu ve imkanı açık olmalıdır. Eğitim adına çocuğun gelişimini köreltmek, çocuğu bir bilgi çöplüğü haline getirmek sağlıklı değildir. Eğitim, çocuk için bir özgürleşme, olgunlaşma ve gelişme imkanı olmalıdır. Çocuğa belirli bilgileri empoze ederek onu eğmek yerine, çocuğa kendi için yararlı bilgileri ve yolları bulmasına yardımcı olarak onun doğrulmasını sağlamak lazımdır.

Çocuk demek, oyun demektir. Çocuk oyuncağı kavramı ve olgusu, küçümsenecek bir söz değildir. Çocuğun oyunu ve oyuncağı, çok önemlidir. Çocuk, oyundan, oyuncaktan, eğlenceden, kültürel ve sosyal aktivitelerden mahrum edilemez. Çocuk, oyunla, oyuncakla ve diğer insanlar arasında gerçekleşen sosyal ve kültürl aktivitelerle gelişen bir varlıktır.

Çocuk, genelde fiziksel, sosyal ve düşünsel açılardan gelişme içinde olan bir varlık olarak görüldüğü için o, istismar edilmeye, kullanılmaya ve ihmal edilmeye çalışılmaktadır. Çocukların reel durumları tehlikede olduğu gibi, sanal güvenlikleri de tehlikededir. Çocuklar, bugün zorla çalıştırılma, zorla militanlaştırılma, askerleştirilme gibi yollarla şiddetin kucağına itimektedir. Çocukluğun militanizasyonu ve militaristleştirilmesi, bir insanlık suçudur. Çocuk, asker veya militan haline getirildiği gibi, bugün çocuk işçi haline de getirilmektedir. İhmal veya istismar edilen çocuk, uyuşturucu, tiner ve alkol başta olmak üzere birçok zararlı maddenin bağımlısı ve kurbanı olmaktadır. Çocuk, kurban, asker, işçi veya militant değildir. Çocuk, sadece ve adece insan çocuktur. Çocuğu insan çocuk olmaktan çıkaran her türlü girişim, insanlığa yönelik bir tehdit durumundadır.

Çocuk, küçük, önemsiz veya değersiz bir varlık değildir. Çocuk, insan onuruna, özgürlüğüne ve hakkına sahip tam bir insandır. Çocuk hakları, çocuğun onurunun, özgürlüğünün ve hakkının tanınmasını gerekli kılmaktadır. Çocuk hakları, çocuğu aktif özneler haline getirirken, çocuğa büyüklerin ve ailenin müdahale ettiği ve şekillendirdiği pasif nesneler olma durumundan çıkarmaktadır.Çocuk farklıdır.Çocuğun ihtiyaçları, yetişkinlerden farklıdır. Çocuk hakları çocuğun farklı bir varlık olduğu ve ihtiyaçlarının da yetişkinlerden farklı olduğu konusunda bizde bir farkındalık ve bilinç oluşumunu sağlamalıdır. Çocuk hakları, insan haklarını hakça, çocukca ve insanca okumak için bütün insanlığa yapılan bir davettir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624