Davutoğlu harekete mi geçti?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak referandum sonuçlarını irdeledikleri yazılarında şok iddialarda bulundu.

Davutoğlu harekete mi geçti?
Tarih: 20.04.2017 16:25:31

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak bugünkü yazısında şok iddialarda bulundu

Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Albayrak'ın böyle bir yazı yazması 'Acaba Davutoğlu harekete mi geçiyor? sorusunu akıllara getirdi.

Referandum sonucunu değerlendiren Albayrak köşesinde şu ifadeleri kullandı:

‘AK Parti'den önemli bir kaynak', Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede ‘MHP'den 3, HDP'den 1,5 puan oranında destek görünüyor' demiş…

Bu hesabın doğru olduğunu ve geriye kalan yüzde 47'nin tamamının AK Parti seçmenleri olduğunu var sayarsak, Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti'ye oy veren yüzde 49,5'ten 2,5 puan eksildiğini kabul etmemiz gerekir.

MHP'nin “Evet”teki payının en az 4 puan olduğunu ileri sürenler de var; gerçekten öyle ise, AK Parti'deki kayıp 3,5 puandır ve geriye yüzde 46 kalır.

Biz iyimser olalım ve birinci tahmini tercih edelim…

Oy kaybı oranı ilk bakışta atla deve değil, ama ‘bıçak sırtı'nın adeta kural haline geldiği bir siyasi atmosferde bu kaybın telafisi hayatî derecede önemlidir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da cumhurbaşkanı seçilmesinin ve AKP'nin mecliste çoğunluğu teşkil etmesinin ‘çantada keklik' olmadığını belirten Albayrak yazısının şöyle sürdürdü:

“CHP merkezli hiçbir alternatif, istediği kadar makul görünsün, AK Parti / Erdoğan seçmenlerine hitap etmeyecektir.

Fakat…

Ya AK Parti içinden bir alternatif çıkarsa?

Ya bu cenahta FETÖ-PKK-DEAŞ ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeyi ve yerli-milli duruştan taviz vermemeyi savunmakla beraber ‘Daha adil bir düzen, daha demokratik bir siyaset, daha hür bir basın, daha şık bir iktidar dili ve üslubu, daha rafine uluslararası ilişkiler, daha verimli bir ekonomi, daha dingin bir sosyal atmosfer' diyen yeni bir parti kurulursa ve o parti hem milletvekili genel seçimlerine katılır hem de cumhurbaşkanı adayı çıkarırsa?

Ve AK Parti seçmenlerinin hatırı sayılır bir kısmı “Nasıl olsa cumhurbaşkanlığını ilk turda değilse bile ikinci turda Erdoğan veya yeni partimizin adayından başkasının kazanması mümkün değil” diye düşünerek yeni partinin adayını desteklerse ve CHP'lilerin, MHP'lilerin, HDP'lilerin hatırı sayılır bir kısmı da kendi adaylarının hiç şansı olmadığını düşünerek yeni partinin adayına oy verirse?...

Ve AK Parti seçmenlerinin hatırı sayılır bir kısmı “Nasıl olsa zurnanın zırt dediği yerde bizim partimizin meclisteki grubuyla AK Parti Grubu beraber hareket eder” diye düşünerek milletvekili seçimlerinde de oyları bölmekten imtina etmez ve yeni partiyi seçerse?...”

 


Etiketler: karar gazetesi, ahmet davutoğlu