Petrol, doğal gaz, kömür gibi yakıtların yanmasıyla oluşan karbondioksit, atmosfere karışarak sera gazı etkisine sebep olmaktadır. Böylelikle yeryüzünden yansıyan güneş ışınları atmosferimizden dışarı çıkamaz. Bu da küresel ısınmaya sebep olur. Ortaya çıkan karbondioksitin miktarı CO2 emisyonu olarak tanımlanır. Dünyada pek çok ülke, kurum ve şirket konuyla ilgili önlemler alıyor.

OECD bünyesindeki Uluslararası Taşımacılık Forumu da denizcilik sektörünün karbon salınımına ilişkin bir rapor yayımlandı.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO), 9 Nisan 2018’de Londra’da kritik Deniz Koruma Komitesi Toplantısı öncesi yayımlanan çalışma, denizcilik sektörünün 2035 yılına kadar tamamen iklim dostu bir endüstri haline gelebileceğini ortaya koyuyor. Deniz taşımacılığı kaynaklı emisyonlar küresel toplam emisyonların yaklaşık 10’da birini (Türkiye’nin yıllık toplam emisyonun yaklaşık üç katı) oluşturuyor.

72’ncisi düzenlenecek IMO Deniz Koruma Komitesi Toplantısı, iklim değişikliği açısından yılın en önemli toplantısı olarak gösteriliyor. Toplantının gündem başlıklarından biri iklim değişikliği ve sektör kaynaklı emisyonlar. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 44 ülkenin deniz taşımacılığı kaynaklı emisyonlara karşı önlem alması bekleniyor. Ülkelerin teklifleri arasında, sektörün emisyonlarının 2035 yılına kadar tamamen sıfırlanması planı da bulunuyor.

 OECD tarafından yayımlanan rapor, deniz taşımacılığından kaynaklanan karbon emisyonlarının 2035 yılında neredeyse tamamıyla sıfırlanabileceğinin mümkün olduğuna işaret ediyor. Araştırmadaki dört senaryoya göre, tüm teknolojiler uygulandığı takdirde halihazırda öngörülen 2035 yılı karbon emisyon miktarı yüzde 82 ile yüze 95 arasında azaltılabilir. Bu azaltım 185 kömürlü termik santralin yıllık emisyon miktarına eşdeğer.

Alternatif yakıtlar ve yenilenebilir enerji gereken azaltımın büyük kısmını sağlayabilir. Mevcut biyoyakıtlar metanol, amonyak ve hidrojen gibi diğer doğal ya da sentetik yakıtlarla desteklenmelidir. Rüzgâr ve elektrikli itiş gücü sayesinde daha fazla azaltım yapılabileceği de görülmüştür.

Gereken emisyon azaltımının önemli kısmı gemilerin enerji verimliliğinin iyileştirilmesine dair teknolojik önlemlerle sağlanabilir. Piyasası olgunlaşmış seçenekler arasında gövde tasarım iyileştirmeleri, hava yağlamalı ve balblı baş sistemleri bulunuyor.

Daha düşük hız, daha iyi gemi-liman koordinasyonu gibi operasyonel iyileştirmeler ve daha büyük ve verimli gemilerle de önemli miktarda emisyon azaltımı sağlanabilir.

Raporda yer alan bazı öneriler şöyle:

*Deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasına dair net ve iddialı emisyon azaltım hedeflerinin belirlenmesi;

*Emisyon azaltım hedeflerinin politika önlemleri ile desteklenmesi;

*Deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasında ilerleme kaydedilmesi için finansal teşvik sağlanması.

Rapor, aynı zamanda bu senaryoların gerçekleşebilmesinde hükümetlerin temel rol oynayacağına vurgu yapıyor. Hükümet politikaları sıfır karbonlu deniz taşıtlarını daha çekici kılabilir ve yatırımları sürdürülebilir teknoloji ve yakıtlara yöneltebilir. Böylelikle dünya ticaretinin yüzde 90’nın gerçekleştiği deniz taşımacılığı daha sürdürülebilir bir sektör haline gelebilir ve bu vesile ile özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde yeşil kalkınma ve yeşil istihdam kaynağı olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.