Güzergahında seyir halinde giden gemi bir gün rotasından çıkar. Fırtına ve alabora gibi dış etkenler ya da gemi içinde bir arıza ile gidişat değişir. Rotaya girmek artık en büyük hedeftir ancak süre uzayıp gider. İnsan da gemi misali, istemediği halde hayat düzeni bir gün değişir.

Hayat dolu bakışını yitirir bir gün. İyi tablolar ortadan kalkar. O güne değin  arzular, hayaller, tutkularla günler geçmiştir. İçini hoşnut eden bir dünya avuntu vardır etrafında. Hayat enerjisi azalır, düşünceler olumsuzlaşır ve yorumlar sığlaşır. İçinde pesimist sesler yükselir, ağzına geleni söyler. Umut uzak bir ülkedir artık.

Üzüntü her gün kapıdadır. Arkadaş ve yakınların tesellisi kısa sürer. Bir duygu bariyeri etrafını kuşatır. Düşüncelerin üzerinde bulutlar gezinir. Olayları yorumlamada karamsarlık hakimdir.  Arada bir hüzün halinden çıkmak başka bir diyara gitmek gibidir.

Çökkünlük hali beklenmedik bir zamanda ortaya çıkabilir. Peki bu depresyon hali sürpriz olabilir mi? Elbette arzu edilmemiştir ve kimse hüznün yolunu gözlemez. Fakat sürpriz olması için hayatımızda ilk defa deneyimlemiş olmamız gerekir. Halbuki geçmişte ya bize uğramış ya da teğet geçmiştir. Çevremizde depresif insanlara rastlamışızdır. Yine de hüzne rızamız yoktur. Mutluluğa yönelmek fıtrata yazılmıştır.

Refah içinde, huzurla ve zevkle yaşanmak ister her kişi . Arzuların çıtası yüksektir her zaman. Bu yüzden çıtayı tutturamayınca olanlar olur. Hayal edilen meslek, beklenen terfi, başarılması arzulanan sınav, özlem duyulan seyahat ve haz duyulan tatların güdüsü içinde yüzer insan. Yaratılıştan itibaren neşeye akar. Bir gün beklenmedik boyun büken bir durumla karşılaşır. Terslikler, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, hastalıklar, ekonomik yetersizlikler gibi kaçınılan durumlardır. Yaşanılan bu olumsuzluklara direnç gösterenler yanında kimileri ise dayanıklılık gösteremez.

Depresyonlu kişi hayata akmaya engel bir tutulma yaşar. Ne ki bu hal egonun önlenemez taleplerine karşılık yeniden düşünme alanı açabilir. Kurduğunuz hayat oyununa bir el dokunulur. Canımızı sıkan duruma rağmen size yönelmiş bir hayır vardır. Yıldız gibi kaymaktan kurtarır bu dokunuş. Bir ömür geçmiş fakat kendini sorgulama hep ertelenmiştir.

İnanılmaz bir düzen/kozmoloji içindeyiz. Bir homeostasis te diyebilirsiniz. Her sistem kendi sibernetik düzeni içinde denge kurmaya çalışıyor. Vücutta ağrı denilen hikmet, hasta organın tedavisi için bir uyarı sistemidir. Üşümek hasta olmama uyarısıdır. Açlık dürtüsü vücudu beslemeyi sağlar. Genital dürtü insan neslini devam ettirir. Annenin şefkat duygusu bebeğin bakımlı büyümesi için fıtrata kodlanmıştır. Aile içinde bir üyenin yaşadığı travma, aile sistemini harekete geçirerek dayanışmayı sağlar. Depresyon yaşayan kişi de ruhsal bakımdan bir uyarı ile karşılaşmıştır.

Depresyon sürecinde, eğer arada bir kendinize gelme ve sağlıklı düşünebilme imkanınız varsa bunu iyi kullanmalısınız. Böyle iyi haldeyken, düze çıkmak için nerede hata yaptığınız üzerinde düşünün. İnsanların haklarını ihlal etmiş olabilirsiniz. Kırılmış kalpler olabilir. Düzeltmek için nereden başlamanız gerektiğini bir yol haritası ile belirleyin. İşin içinden çıkamıyorsanız destek alın. Yaptığınız tespit ve analizler için bir ajanda edinebilirsiniz. Bu notlarda çözümler ve atılacak adımlar maddeler halinde yazılmalı.

Unutmayın iki benlik alanınız vardır. Çökkünlük atağı geldiğinde girdiğiniz alan ve kendinize geldiğinizde girdiğiniz alan. Çökkünlük alanına girdiğinizde karar vermemeye çalışın ve derin düşüncelerden kaçının. Bu etkinlikleri duygularınızın yükseldiği ‘gerçek’ alana bırakın.

Depresyon hali olumsuz düşüncelere dalmaktır. Bu kötü düşünce ve yorumlarınızı eylemler ve yeni adımlarla buluşturmalısınız. Depresyonlu kişinin yaşadığı sıkıntıyı avantaja çevirme imkanı vardır.  Ancak bunu yaşantılarınızla gerçeklik bağlantınız kopmadığında yapabilirsiniz. Arada bir kendinize geliyorsanız ve tünelin ucundan ışık sızmaya başlamışsa o ışığı takip edin.

Travma, fiziksel hastalık ya da ağır ruhsal hastalıklar bazen kesintisiz bunalımlara yol açar. Bu tür depresyon durumunda farkındalık geliştirmek zordur. Ağır/majör depresyon durumu yaşayan kişilerde söz edilen içgörü sağlama imkanı olmaz. Hayatın ağır dersleri blok yapılır ve teneffüs arası verilmez. Bu durumda uzman desteğine ya da bilinçli yakınlara ihtiyaç vardır.

Ruhsal dünyamızın dengeye ulaşması için hüzün ya da çökkün ruh hali istenmez elbette. Fakat hayat hikmetlerle donanmıştır. Seramikte açan kızıl laleler için balçığın ateşte pişmesi gerekir. “İnsan zorluklarla yaratılmıştır.” Zorluk kapısı, refah kapısı gibi değildir. Yükseğe tırmanışlar insanı zorlar. Zor adımlara tefekkür ve tevekkül eşlik etmelidir. Zıtlıklar aleminde, akıl almaz sayısız değişkenler arasında insanın biraz hikmete bakması gerekmez mi?                               

Depresyon bazen ruhun doğum sancısıdır. Görünen yüzü yakıcı olsa da size iletilen bir mesaj vardır. Okumayı bilmeli.

“Ağlatan da güldüren de O’dur.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.