Vize kriziyle Türkiye başka bir sorunun ortasında buldu kendini…

Sebebi;…

Şimdilik görünen iki nedeni var. Konsolosluk ve temsilcilik görevlileriyle ilgili alınan tutuklama ve göz altı kararları.

Sebebi ne olursa olsun; yine Türkiye’yi haksız gören ve gösteren, ayakları titreyen, dizlerinin bağı çözülen kesimler hemen hortlayıverdiler.

Uluslararası Hukuku bilmek…

Devletler arası hukukta bir esas vardır: “Mütekabiliyet Esası”

Bu ilke; milletlerarası hukukun önemli bir temeli olduğu gibi uluslararası “teamül hukukunda” da vazgeçilmez bir prensiptir.

Uluslararası ilişkileri düzenleyen bu unsurlar milletlerarası hukuk “süjelerinin” yani devletlerin davranış biçimlerini ve usullerini de derinden etkiler ve şekillendirir.

Bu ilkenin, yararlanma ve engelleme olmak üzere iki fonksiyonu vardır.

Ve aynı zamanda “ayrıcalıklar” hakkında tam olarak uygulanır ki; “vize” muameleleri de ayrıcalıklar kapsamında değerlendirilir.

Uluslararası ilişkileri düzenleyen hem “Devletler Genel Hukuku” hem “Devletler Özel Hukuku” büyüklüğü, nüfusu, gelişmişliği, sanayileşmesi hangi düzeyde olursa olsun her devleti eşit ve büyük kabul eder.

Zayıf devletler her zaman gerektiği şekilde karar alamaz ve hareket edemese de bir devletin aldığı olumlu veya olumsuz karar “karşılıklılık” esası gereği karşılığını bulur.

ABD’nin aldığı “vize kararı” mütekabiliyet ilkesi kapsamında terazinin bir tarafını boş bırakmıştır…

Kabullenemezdik…

Türkiye Hükümeti de aynı günde “karşılıklılık prensibinin” engelleme fonksiyonunu çalıştırarak aldığı kararla teraziyi dengelemiştir.

Türkiye’nin karşı kararı; önemli devlet olmanın, eşit devlet olmanın, izzetli devlet olmanın ve uluslararası ilişkilerin süjesi olmanın gereği…

Türkiye bu tabloyu sineye çekemezdi… Çekmemeliydi…

Ve çekmedi de…

Geçmişte sineye çekmeler olmuş olabilir… “Uzat öbür yanağını der gibi” uygulamalar olmuş olabilir…

Ancak Yeni Türkiye bu tür uygulamaları hazmetmiyor… Son 15 yıldır hazmetmediği gibi…

Vize kararının mesajı farklı…

Kanaatimce ABD tarafından alınan vize kararının sebebi sadece Türk Yargısının almış olduğu tutuklama ve göz altına alma kararları değil…

Türkiye’nin son dönemlerde yaptığı girişimlerin vize krizinin ortaya çıkmasında daha önemli rol oynadığını düşünüyorum…

Nedir bunlar?

Rusya’yla varılan S-400 anlaşması… Kuzey Irak yerel yönetiminin aldığı referandum kararına karşı gösterdiği tutum… Suriye’deki bir oldu-bitti’yi kabullenmemesi ve bunun için gereğini yapması… Israrla terörü Türkiye içine sokmak isteyenlere mukabil terörü sınırlarının dışında karşılaması… Suriye’de Türkiye’siz çözümün mümkün olmadığını söylemesi ve hem diplomatik hem askeri anlamda gereğini de yapması… 15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişimin başarısız olması…

Kanaatimce yaptığımız bu atakların karşılığı olarak vize krizini bilerek çıkardı, ABD…

Önemli bir sebebi daha var, ancak bu nedeni deklare etmek devlet büyüklerinin insiyatifinde olduğundan şimdilik ona girmeyeyim…

Türkiye uluslararası arenanın önemli bir süjesidir…

Türkiye milletlerarası ilişkilerin önemli bir “aktörü”dür.

Tarihi geçmişiyle “diplomasi dilini” bilen ve uygulayan “özgüven” sahibi büyük bir devlettir.

Vize krizinde Türkiye, İZZETLİ bir devlet olmanın gereğini yapmıştır…

Devletler Hukukunun eşit bir süjesi olarak terazinin diğer tarafını “eşitlik ve mütekabiliyet” prensibi mucibince dengeye getirmiştir.

Ve vatandaşına şu nidada bulunmuştur:

Sakin olun, korkmayın, müsterih olun, izzetli düşünün…

Hiçbir devleti, TÜRKİYE’den büyük görmüyoruz… Hiçbir millet ve mensubu, Türkiye vatandaşlarından ve milletinden büyük değildir. Bu sebeple Türkiye’ye yapılan her muamele ister müspet ister menfi olsun, karşılığını bulur…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
URFALI MEHMET 2017-10-12 10:52:07

Aynı fikirdeyim

Avatar
Yılmaz Duran 2017-10-12 09:29:27

(.) NOKTA

banner623

banner624