12 Nisan 2018 Perşembe 15:48
İslam

İslam Hz. Peygamber'in 23 yıllık dünya hayatı süresince inen Kur'an-ı Kerim ayetleriyle şekillenmiş ve son ayetle birlikte İslam dini tamamlanmıştır. Hz. Muhammed de gerek yapıp ettikleri, gerek sözleri ile İslam'ı anlatmış ve bin 400 yıl sonra bile İslam için, Müslümanlık için en güzel, en mükemmel, en güzide örnek olarak Mü'minlerin arasında "yaşamaya" devam etmiştir. Müslümanlar ilk günkü gibi, sahabe gibi Hz. Muhammed'i sevmiş, saymış ve O'nun için canlarını, mallarını ve tüm varlıklarını feda edecek kadar bağlanmışlardır. 

Peki İslam nedir? İslam nasıl yaşanır? İslam olmak için ne yapmak gerekir? Bu soruların cevabı en başta Kur'an-ı Kerim'de, sonra Hz. Muhammed'in hayatı ve Hadis-i Şeriflerinde gizlidir. Bunlardan sonra da Sahabe, Tabiin, Tebe-i Tabiin ve onların ardından gelen alimler İslam için en güzel örnekler olmuştur. İslam bir hayat biçimidi, bir ibadetler bütünüdür, dünya ve ahiret için en güzel kurallar bütünüdür, ama hepsinden öte İslam Allah'a hakiki kul olmak için hidayet rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'i yaşamak yani Allah'a en güzel kulluktur. 

İslam kuru kurallar kitabı veya hukuki terimler içeren bir anayasa değil; hepsinin üstünde Allah kelamının anlattığı, Allah'ın emrettiği yaşam biçimidir. Müslüman İslami bir hayata ve bakış açısına sahip olmalıdır. 

İSLAM'IN 5 ŞARTI

İslam'ın bir başka deyişle bir kişinin Müslüman olmasının 5 şartı vardır. Bu 5 şartı yerine getiren kişi İslam dinine girmiş ve Müslüman olmuş sayılır. Bu şartlardan birincisi kelime-i tevhiddir. Bir kişi öncelikle "Eşhedü En La İlahe İllallah, ve eşhedi enne Muhammeden Rasullullah" diyerek kelime-i tevhid'i kalp ile tasdik etmeli, dil ile zikretmelidir. Böylece birinci şartı yerine getirmiş olur. İkinci şart namaz kılmaktır. İslam dinine giren kişinin günde 5 vakit namaz kılması farz ibadettir. Üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Dördüncüsü zengin olan, sahip olduğu mal, mülk, servet belli bir oranı geçen kişinin zekat vermesidir. Beşincisi ise yine maddi durumu müsait olanın hac ibadetini yerine getirmesidir. Bu şartları karşılayan kişi İslam'ın 5 şartını yapmış olur. Bununla birlikte imanın da 6 şartı vardır. İslam'ın 5 şartını kabul eden, imanın da 5 şartına inanmış olmalıdır. Bunlar Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahirat gününe ve hayır ve şerrin Allah'tan olduğuna iman etmesidir. 

Son Güncelleme: 13.04.2018 12:14
Anahtar Kelimeler:
Islam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.