11 Ağustos 2018 Cumartesi 14:29
Kafirun suresinin okunuşu anlamı önemi ve fazileti nedir

Mekke'de nazil olan bir suredir. Fakat Medine'de indiği hakkında da rivayetler vardır. Kafirun adı "inkarcılar" manasını taşımaktadır. Bu surede bize vermek istenilen mesaj şirk ve imanın asla bir arada bulunamayacağıdır. Kafirun suresi 6 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 109.suresidir. 

Kafirun suresi, Mâûn sûresinden sonra, Fîl sûresinden önce Mekke’de inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayet de bulunmaktadır. Sure adını ilk ayetinde geçen ve inkarcılar anlamına gelen kafirun kelimesinden almıştır. Kafirun suresinde iman ile şirkin bir arada olamayacağı, inancın şirkten uzak tutulması gerektiği kesin bir uslupla ifade edilmiştir. 

Tevhid ilkesinin sembolü olarak Mekke döneminin ilk yıllarında inen Kafirun sûresinde Mekke'li müşriklerin şahsında bütün putperestlere ilân edilmek üzere iman ile şirkin ayrı şeyler olduğu, bu iki inanç sistemi arasında bir benzerlik bulunmadığı, dolayısıyla ikisinin birlikte bulunmasının, iki inanç arasında bir uzlaşmaya gidilmesinin mümkün olmadığı kesin olarak ifade edilmiştir.

KAFİRUN SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmanirrahim,

Kul yâ eyyühel kâfirûn
Lâ a’büdü mâ ta’büdûn
Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd
Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm
Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd
Leküm dînüküm veliye dîn

KAFİRUN SURESİNİN TÜRKÇE MEALİ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Deki: ey kâfirler!
Tapmam o tapdıklarınıza.
Siz de tapanlardan değilsiniz benim mabuduma.
Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
Hem de siz tapıcılardan değilsiniz benim mabuduma.
Sizin dîniniz size, benim dînim de bana.

KAFİRUN SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Kafirun Suresini okursa, Kuran’ın Dörtte birini okumuş gibi olur.”
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Hazreti Nevfel’e:
-“Seni buraya getiren mühim iş nedir?” buyurunca, o da:
-“Bana, uyuyacağım sırada söyleyeceğim bir şey öğretmen için geldim” dedi.
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) de:
-“Öyleyse yatağına girdiğinde Kafirun suresini oku, sonra onu bitirince uyu! Çünkü o, şirkten uzaklaşma bildirişidir.!” buyurdu.
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Size Allah’u Teala’ya şirk koşmaktan sizi koruyacak bir kelime söyleyeyim mi?” buyurmuş ve “Uyumadan önce Kafirun suresini okuyun!” buyurmuştur.
Kim herhangi bir gecede Kafirun suresini okursa, çok güzel ve hayırlı bir iş yapmış olur.
Kafirun suresini, İhlas, Felak ve Nas sureleri ile birlikte okuyanın rızkı artar, hali düzelir.
Her türlü kötülükten korunmak için ve sıkıntılardan kurtulmak isteyen kişi, Kafirun, İhlas, Felak ve Nas surelerini okusun.
Yatacağın vakit bu sureyi oku. Zira o sure, insanı şirkten muhafaza eder, imanını şeytandan korumuş olur. O gece ölürse, tevhid üzerine Rabbine kavuşur.
Her gün 3 kere okuyan belalardan ve şeytanın şerrinden korunur.
Her gün okumak, ölüm anında küfre düşmeyi engeller.
Çocuklarınıza yatarken Kafirun suresini okutunuz. Okurlarsa, gece onlara hiçbir şey arız olmaz.
Bu sureyi güneş doğarken ve batarken okuyan kişi, şirkten emin olur.
Her gün 200 defa okumaya devam eden kimsenin imanı kuvvetlenir, Hızır (Aleyhisselam) manevi rehberi olur.

KAFİRUN SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Tefsirlerde anlatıldığına göre Kureyşliler Hz. Peygamber (sav)’den bir sene kendi ilâhlarına tapmasını, bir sene de kendilerinin onun ilâhına tapmalarını istemişler. Hz. Peygamber (sav) de “Allah’a bir şeyi ortak koşmaktan yine O’na sığınırım!” demiş; bu defa Kureyşliler, “Bizim ilâhlarımızdan bazılarını istilâm et (öp, el sür), biz de seni tasdik edip ilâhına ibadet edelim” demişler. Bunun üzerine Kâfirûn sûresi inmiştir. (Taberî, XXX, 213-214; Kurtubî, XX, 225).

Son Güncelleme: 12.08.2018 13:14
Anahtar Kelimeler:
Kafirun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624