11 Ağustos 2018 Cumartesi 13:27
Kevser Suresi hakkında her şey

Kevser suresi Kur'an ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Kevser Suresi 3 ayetten oluşup Kur'an ı Kerim'in 108.ayetidir. Mekke'de inmiştir. Kevser in anlamı genel olarak "çok hayır" diye bilinir. Bir çok fazileti olan bu sure için Allahu Teala şöyle buyuruyor “İzzetime yemin ederim ki, Kevser suresini kim inanarak ve sevabını umarak okursa, onu affederim.”

OKUNUŞU
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter

KEVSER SÛRESİNİN MEÂLİ 

1- Şüphesiz biz Sana Kevser’i verdik.

2- O hâlde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

3- Şüphesiz ki, asıl soyu kesik olan, Sana buğzedenin kendisidir.

Sure Hakkında Bilgi

Sure adını, ilk ayetinde geçen "kevser" kelimesinden almıştır. Kevser, çok nimet demektir; ayrıca cennette bir havuzun da adıdır. Peygambere "kevser"in verildiğinden bahsettiği için Kevser suresi diye anılmıştır. Sure, "İnnâ a'taynâ" ve "Nahr" adlarıyla da anılır 3 ayetten oluşan sure, Mekke'de inmiştir. Mushaftaki sıralamada 108., iniş sırasına göre ise 15. suredir.

Surenin temel konuları

Peygambere Kevser'in verilmesi, 
Kurban kesmek ve namaz kılmak, 
Peygamberimize "nesli/soyu kesik" diye hakaret edilmesi. 

Surenin temel mesajları

Kevser'in cennette bir nehir olduğu, cennetliklerin o nehirden içecekleri ve bir daha susamayacakları nakledilmiştir. Bu rivayetlere göre Kevser, Nehr-i Kevser adıyla bilinmektedir. Halk arasında Kevser Havuzu adıyla da anılır. Yine bazı rivayetlerde, peygamberimize verilen Havuz'dan bahsedilir. Bazı âlimler bu havuzun, Kevser suresinde geçen Kevser Havuzu olduğu görüşündedirler. 


Kevser isminin, bu şekilde özel anlamda kullanılmış olması ihtimalinin yanı sıra, kelime anlamından hareketle, "peygamberimize çok şey verildiği" gerçeğinden bahsettiği de söylenebilir. Başka bir ifadeyle, yüce Allah Hz. Muhammed'e peygamberlik vermiş, onu elçisi olarak görevlendirilmiştir. Başlı başına bu görev bile, hiçbir insana nasip olmayacak kadar büyük bir nimet ve lütuftur. Bu nimetin karşısında, dünya nimetlerinin hiçbir değeri olamaz. İşte ayet ile anlatılmak istenen ana tema bu olsa gerektir. Ayrıca Peygamberimizin soyunu devam ettiren kızı Hz. Fatıma da Kevser olarak yorumlanmıştır. 


Nahr, kurbanlık hayvan anlamına geldiği gibi, "venhar" emri de hayvan boğazla/kurban kes anlamına gelmektedir. Fakat ayetteki kurban emri, kurban bayramında kesilen kurbana delalet edip etmediği kesin ve açık olmadığından, kurban kesmenin farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 

Aynı ayette "namaz kıl" emrinin "kurban kes" emrinden sonra zikredilmesi, buradaki namaz emrinin bayram namazı olabileceği ihtimali üzerinde durulmasına yol açmıştır. Kurban emrinde olduğu gibi, namaz emrinde de bayram namazının kastedilip edilmediği kapalı olduğu için, bayram namazı kılmanın farz değil, vacip veya sünnet olduğuna hükmedilmiştir. 


Surenin son ayetinde "peygamberimize ebter, yani soyu kesik" şeklinde hakaret eden kişinin, asıl kendi soyunun kesik olduğu ifade edilmektedir. Rivayetlere göre bir müşrik peygamberimize hitap ederken veya onun adını anarken, hakaret kastıyla "ebter", yani "nesli kesik" derdi. Surenin son ayeti bu kişiyi lanetlemektedir. Bununla beraber, manevi anlamda, peygamberimizin davasının son bulmayacağı ve kıyamete kadar ayakta kalacağı yorumu da yapılmıştır. 

Son Güncelleme: 11.08.2018 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.