11 Ağustos 2018 Cumartesi 13:56
Tebbet suresi okunuşu anlamı fazileti

Tebbet suresi Ebu Leheb'in İslam düşmanlığının üzerine indirilen bir ayettir. 5 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir ve Mekke'de inmiştir.. Ayet Allah tarafından bir kınamayla başlar ve zalimliklerinden inkarcılıklarından dolayı Ebu Leheb ve karısının cehenneme gideceğini bildiren bir ayettir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Leheb’in arasının cehennemde bir araya gelmemesi ümit olunur.”

Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb
2- Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb
3- Seyeslâ nâren zâte leheb
4- Vemraetühû hammâletelhatab
5- Fî cî dihâ hablün min mesed

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Ebu Leheb'in iki eline yuh oldu, kendine de yuh
2- Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.
3- O, bir alevli ateşe yaslanacak.
4- Karısı da odun hamalı olacak! 
5- Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.

Tebbet Suresi Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir. 5 ayetten oluşur.

Tebbet Suresi Mekke'de, Fatiha Suresinden sonra, Tekvir suresinden önce indirilmiştir. Ebu Leheb hakkında indirilen bu sure, kurusun manasına gelen bir bedduadır. Tebbet Suresi, Ebu Leheb ve karısının cehennemlik olduklarını bildiriyor.

Ebu Leheb, Peygamber Efendimizin öz amcasıydı. Aynı zamanda da en büyük düşmanı da oydu. Ebû Leheb, karısını da kışkırtmış, onun beynini yıkamıştı ki, o dahi kocası gibi azılı bir düşman olmuştu.Öyle ki, gerdanlıklarını satıyor, Hz. Muhammed'e(sav) düşmanlık yapacak adamlar tutuyordu. Hz. Muhammed'e (sav) düşmanlık yapanlara paralar yağdırıyordu. Arkasıyla çalı çırpı topluyor. Peygamberimizin geçtiği yollara dökerek o Allâh sevgilisine eziyet ediyordu. Hiç bir Peygamber ve din düşmanı Ebu Leheb gibi Kur'an-ı Kerim de açık adı ile zikredilmemiştir. Tebbet suresinde Ebû Leheb gibilerin daima var olacağı haberinin verilmesidir. Böylece, onlara karşı dikkatli davranılması gerektiği noktasında Müslümanlar uyarılmaktadır.

TEBBET SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Leheb’in arasının cehennemde bir araya gelmemesi ümit olunur.”

Bir rivayete göre;

Uykusunda korkan, yatmadan önce 3 kere okursa, bu derdinden kurtulur.
Düşmanı mağlup etmek için 1.000 kere okunur.

TEBBET SURESİ NEDEN İNDİRİLDİ?

Sûrenin iniş sebebi olarak bir rivayete göre şöyle bir olay anlatılır;

Şu‘arâ’ sûresinin: “Yakın akrabanı uyar” şeklindeki 214. âyeti inince, Rasûlüllah (as) bir gün Safâ tepesine çıkıp, “Ey insanlar sabah oldu, uyanın!” diye seslenmişti. Kureyş oraya toplanıp, “Ne oldu, neyin var?” deyince, Nebî (as), “Size şu tepenin arkasından bir atlı grubun saldıracağını söylesem, bana inanır mısınız?” diye sormuş, onlar da, “Evet, biz senden şimdiye kadar doğrudan başka bir şey duymadık” cevabını vermişlerdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu davetini ve uyarısını yapmıştı: “Öyleyse ben, sizi önünüzde bulunan şiddetli bir azap ile uyarıyorum.” Bu uyarının peşinden Ebû Leheb: “Yuh olsun, yazıklar olsun sana! Bizi bunun için mi buraya topladın?” deyip kalkıp gitmişti. İşte bu sûre bu olay üzerine indirilmiştir.


Diğer bir rivayette ise şu bilgiler yer almaktadır;

Bir gün Ebû Leheb,Hz. Peygamber’e hitaben, “Sana inanırsam bana ne verilecek?” diye sormuş, Nebî (as) da: “Müslümanlara verilen ne ise o” cevabını vermişti. Bunun üzerine o, “Benim onlara göre bir üstünlüğüm yok mu?” deyince, bu defa Hz. Peygamber, “Ne ile üstün tutulacaksın ki!” demişti. Bu cevabı alan Ebû Leheb, “Böyle bir dine yazıklar olsun, beni diğer insanlarla bir tutan böyle bir din olmaz olsun!” demiş ve Yüce Allah bu sûreyi indirmiştir.

Anahtar Kelimeler:
Tebbet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner623

banner624