Diyarbakır Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu Beye İthaf

Dağ, ova, bayır ve nehir… En güzel mavinin ortasında kurulu şehir: Diyarbakır… Şiir diliyle Diyarbekir… Kocaman minyatürleri andıran Dicle nehri… Haşmetli bir coğrafyanın çile çeken yüreği. Ağaçları, kuşları ve gözyaşlarıyla bırakıp göçtüğümüz diyar…

Diyarbekir… Bekir’in diyarı. Güneyden esen meltem rüzgarları ne güzeldir. Peygamberi kokular ve muştuları Dicle’de teneffüs etmek bambaşka bir duygu… Kıyısında kurulan tahtlarda çay içerken saçlarımız dalga dalga, ırmak dalga dalga. Gelincik kokuları burnumuzda buram buram kokuyor.

Diyarbekir’de eski âlemlerden kalma bir rüyanın mahmurluğundan sıyrılmaya doğru Halife Ömer’i hatırlıyorum. Bir kurt ki bir kuzuyu kaparsa Kenar-ı Dicle’de hesap verecek Ömer’di asr-ı saadette. Şimdi kaç Ömer yaşıyor bağrında Diyarbekir. Nuşirevan gibi, Harun-ı Reşid gibi. Yavaş yavaş akan berrak sular gibi.

Nehir kıyısında beyaz bir halıyı andıran kırları papatya çiçekleri sarmış. Ve papatya çiçeklerini toplayan genç kızlar… Onlar ki saçlarına papatya çiçekleriyle örgüler yapmakta. Sonra Dicle ve sonra On Gözlü Köprüyü görüyorum. Saçlarında papatyalarla genç kızlar… Ve ellerinde papatyalarla bekleşen nişanlı çiftlerle dolu. Evlilikle taçlanan bu mehabet güneşi Dicle’de sönmeyecek gibi.

Yine On Gözlü köprü. Nehrin gerdanlığı gibi müzeyyen duruşunu hiç bozmuyor. Kaç uygarlıktan baki kalan hüzünlü taşlarıyla üzerinde ancak insanların geçişine izin veriyor. Köprünün tam ortasına gelince gönül hokkamla yazdığım nazenin mektubu nehre atıyorum. Bu mektup Bağdat’a kadar gider mi. Geçer mi eline Harun Reşid’in ya da Behlül-i Dânâ’nın. Eski şairlerden bunu duymuştum nehre mektup attıklarını. Efsane sultanlarına ulaşamadıkları zaman.

Diyarbekir, surları, burçları ve siyah taşlarıyla örülü iç kalesiyle de bir başka güzelliğe bürünür akşam vakitlerinde. Ulu Cami’de yanınca minareler, kubbesinde hilalin süzülmüş ve durulmuş hali… En güzel şiirlerle yazılma vaktidir bu vakit. O hilal ki adeta ilahi kudretin bir tecellisi gibi görünür. Bazen mes’ud bazen de yorgun bakışlarımda saklarım..

Şadırvanında dökülen her su ses verir dört duvar arasına. Suyundan ister dilenci olsun ister zahid, ister ağa olsun ister paşa… Yan yana alır abdesti gün boyunca. Bu sıcak kalbler, vatanın doğusunda ve batısında dağıtır duman duman bulutları.

Ve Surlarla kucaklanmış Diyarbekir… Nehrin doğu yakasından Surlara bakarken güneşin batışını gördüydüm. Bilmem kaç medeniyet izini hatırlar gibiydim. Surlar ki sessiz tarihin şahidi. Bütün ihtişamıyla bize sunmaktan geri kalmıyordu. Bu Surlar ki gece rüzgarlara seslenir gündüz güneşe.

Diyarbekir, surlarda şu düşünceye kapıldım. Sen ve ben kavgası yok olur biz dedikçe. Baharı özledik artık gel deyi diyende körpecik bedenler. Yakışmaz bu işlenmiş siyah taşlara, yakışmaz asaletin gürzü duran surlara, yakışmaz bu anlamsız kavga. Umulur ki şehri kucaklamış surlar gibi kucaklasın birbirini insanlar. Boşa çıkarsın umutlarını karanlığın kalleş bekçilerinin.

Surlarla devam ediyor yolculuğumuz. İçinde beden dibinde birçok medeniyetin en güzel sırlarıyla saklı. Hurri’lerden, Mitaniler, Asurîler, Med, Pers, Roma, Bizans derken İlk İslam uygarlığı, Abbasiler ve Selçukîlerle şehir artık İslam kimliğinine girmiştir. Ulu Camii bunun nişanesi. Yedi Kardeş Burcu, Keçi Burcu bunun nişanesi. Osmanoğulları’ndan Cumhuriyet’e kadar her tarih katmanı bir başka güzellikle süslüyor müze şehir Diyarbekir’i…

Not: Diyarbakır Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu beyi geçtiğimiz hafta ziyaret etmiştim. Kendilerine yeni çıkan eserim “Cihanın Öte Yakası”nı imzalayıp takdim ettim. Kıymetli Valimiz Suriçi-İç kale bölgesinde restore ettiği müzeler bölümünde Valilik kabul makamında bizi ağırlamıştı. Diyarbakır'a sayın valimizi ziyarete gelen sanatçılar, yazarlar, aydınlar, kısaca entellektüel kesim burada ağırlanıyor. Tarihî eserlere devletin buradaki en üst makamı sahip çıktığı için diğer kurumlar da tarihî mekânlara hiyerarşik bir yapı içinde sahip çıkıyor. Sayın valimizin bu güzel uygulamasını diğer tarihî şehirlerde de uygulanmasını diliyorum. Kadirşinas valimize de yaptığı bu faaliyet için teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.