Dopigo’nun 100’den fazla e-ticaret girişimcisinin katılımıyla gerçekleştirdiği  ‘’E-ticaret Görünüm Araştırması”na göre; 2017 yılında e-ticaret girişimlerinin %85’i en az yaptıkları yatırım kadar kazanç sağladı. E-ticaret sektörünün 2017 karnesini ve 2018 yılı beklentilerini e-ticaret sektörü oyuncularının gözünden değerlendiren araştırma, e-ticaretin karlı olmaya devam ettiğini ve 2018’den beklentilerin büyük olduğunu gösteriyor.

Çoğunlukla fiziksel mağazacılık da yaptığını belirten katılımcıların %70’i 5 yıldan daha kısa bir süredir  e-ticaret ile uğraşırken, özellikle n11.com, GittiGidiyor.com, Hepsiburada.com gibi pazar yerlerinde satış yapıyor. Katılımcıların yalnızca %40’ı özgün bir e-ticaret sitesine sahip.

Katılımcılar; fiziksel, toptan ya da e-ticaret satış kanallarını dikkate aldıklarında en çok geliri e-ticaret üzerinden elde ettiklerini belirtiyor. E-ticaret üzerinden daha çok gelir elde ettiğini ifade eden katılımcıların oranı %55 iken, fiziksel satışlardan daha fazla gelir elde ettiğini belirtenlerin oranı %20, toptan satışın oranı ise %25.

Araştırmaya katılanlardan, 2017 yılında e-ticaret alanında yaptıkları yatırımları değerlendirmeleri istendiğinde; katılımcıların %15’i yaptığı yatırımın 5 katını, %20’si 2 katını, %50’si ise yaptığı yatırım kadar kazanç sağladığını belirtti. %15’i ise yaptığı yatırımdan daha az kazanç elde ettiğini paylaştı.

2018 yılı için e-ticaret yatırımlarından beklentilerini değerlendiren katılımcıların %55’i yatırımlarından 2 kat, %30’u 5 kat fazla gelir beklediğini ifade ederken, %15’i ise yaptığı yatırım kadar veya daha az kazancı olacağını düşünüyor.

Katılımcıların yarısından fazlası, 2017 yılında e-ticaretteki ortalama faaliyet büyüklüklerinin %30’dan fazla arttığını belirtti. 2017 yılında e-ticaret girişimcilerinin %70’e yakını hem yeni satış kanalları hem de yeni ürün bulmaya yönelik olarak çalıştığını, %50’si yeni teknoloji satın almaları yaptığını, %35’i yeni ofis/mağaza açtığını ve yaklaşık %25’i ise yeni çalışanlar işe alarak büyüdüğünü ifade ediyor.

E-ticaret yapanların ortak problemi; operasyonel süreçler ve takip. Katılımcılarının %55’i, operasyonda en çok zaman alan konuların paketleme, fatura kesme, stok takibi ve ürün araştırma olduğunu belirtti.

2018 yılında beklenen büyük riskin artan döviz kuru olduğunu belirten katılımcılar ayrıca pazar yeri komisyon oranlarının ve enflasyonun yükselmesinden de endişe duyuyor. Katılımcıların %45’i için en büyük risk döviz kurunun yükselmesi iken, bunu %15 ile enflasyon ve pazar yeri komisyon oranları izliyor. Yalnızca %5’lik bir dilimde yer alan katılımcılar, e-ticaret harcamalarının düşmesini bir risk olarak görüyor.

Araştırma kapsamında katılımcılardan giderlerinin sıralamasını yapmaları da istendi. Geçtiğimiz sene en yüksek gider kalemlerini satınalma ve operasyonel maliyetler (depo, kira, çalışan ücreti gibi) oluştururken, en az harcama yapılan alanın ise reklam olduğu görülüyor. Buna karşılık katılımcıların 2018 yılı e-ticaret stratejilerinde satınalma ve operasyonel harcamaların yanı sıra reklam bütçesini artırma yolunu seçmesi de dikkat çekiyor.

[email protected]

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.