Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v):  “İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.” buyuruyor.

Peygamberimiz (sav) bahsettiği kalp organı gibi toplumsal anlamda eğitim olgusunun aynı öneme sahip olduğuna inananlardanım. Eğitime önem veren bir toplum, tüm alanlarda önemli başarılar elde edebilir. Eğer eğitime önem verilmez ise büyük bir çöküşe doğru sürüklenebilir. Bu anlamda her bir bireyin, kurumun ve kuruluşların eğitime çok ciddi manada önem vermesi gerekiyor.

Dolayısıyla, eğitim konusunda oluşan olumsuz gelişmeleri de düzeltmek bizlerin ellerinde. Bu anlamda var gücümüzle çalışmalıyız. Dikkat edin, dünya üzerindeki tüm devletlerin en çok bütçe ayırdığı iki konu bulunur: Eğitim ve savunma. Savunma ihtiyacından öte eğitme ihtiyacı bulunur.

 Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre eğitim seviyesi arttıkça suç oranları azalır. Bir sorunun sebebini arıyorsanız, bunun mutlaka eğitime bakan bir yönü vardır. Aynı sorunun çözümünü arıyorsanız, çözümün eğitimden başka bir yerde bulamazsınız.

Sezai Karakoç’un şu cümlesi bizlere kendi benliğimizi sorgulatmamızı sağlıyor: “Dünya’da olup bitenlerin olup bitmemesi için ne yapıyorsun?” Evet, olumsuz giden bir şey varsa o olumsuz şeyi düzeltmek için neler yapabiliyoruz?  Asıl cevaplanması gereken soru bu. Zira, elimizin uzandığı yere kadar mesuliyet alanımız bulunuyor. Bu anlamda eğitime bu perspektiften bakarak yön vermemiz gerekiyor.

Belediyelerimizin fedakârlıkları yaygınlaşmalı.

İstanbul sınırları içinde çok gayretli eğitim çalışmalarının yapıldığına şahitlik etmekteyim.

Sultanbeyli Belediyesi Başkanı Hüseyin Keskin ve İlçe Kaymakamı Metin Kubilay, birbirinden güzel eğitim projelerine imza atıyorlar.

‘’Her Yeni Haftaya Öğrencilerimizle Başlıyoruz” projesi kapsamında her hafta Sultanbeyli sınırları içerisindeki bir okul ziyaret ediliyor. Okul yöneticileri ve öğretmenlerle birebir görüşmeler yaparak onların okul içindeki problemlerini dinliyorlar. Öğrencilerle samimi diyalog içerisine girip onların eğitimleri ile ilgili bizzat bilgi alıyorlar. Sadece bir ziyaretten ibaret kalmıyor. İvedilikle sorunlar çözülüyor.

Sultanbeyli Belediyesi sınırları içinde 2009 yılında 37 okul bulunurken, bu sayı günümüzde iki katına çıkmış durumda. İlçeyi mamur etmek gibi hayati önem arz eden konularda çalışmalar yapan önemli makamlardaki kişilerin, geleceğimiz ile ilgili konuları da programlarına alması ve geleceğimizin de imarına çaba göstermeleri takdire ve övgüye şayan.

Sınırları aşarsanız, gönüllerden taşarsınız.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay bu projelerini sürekli olarak devam ettirmelerinin ilçenin eğitim kalitesinin yükselmesine önemli etkileri olacaktır diye düşünüyorum.

Zira belediyenin bu anlamda yaptığı birçok çalışma örnek teşkil etmektedir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu öğrencilerinin Mardin Kızıltepe Atmaca İlkokuluna ve Yıldız Teknik Üniversitesi 3’ncü sınıf öğrencilerinin Aksaray Yanyurt İlkokuluna yapmış oldukları çeşitli projeler, Sultanbeyli Belediyesi tarafından finanse edilmiş ve desteklenmiş. Bu projeler kapsamında; kırtasiye, oyuncak, spor malzemeleri, çeşitli okul gereçleri hatta perdesine kadar tüm malzeme ihtiyaçları Belediye başkanı tarafından, Özel Kalem Müdürü Tamer Karataş’a gerekli talimatlar verilerek karşılanmış.

Başkan Hüseyin Keskin başta olmak üzere Sultanbeyli Belediyesinin tüm kadrolarını bu gayretli eğitim çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Okullarımız sadece bir bakanlığın sorumluluğunda olan yuvalar olmamalıdır. Okullarımız hepimizindir. Gelecek nesillerin yetiştiği eğitim üsleridir.  Buraya verilen önem, eğitim toprağını daha da bereketlendirecek, atılan her tohum, bu verimli toprakta daha güçlü ve bol meyve veren ağaçlara dönüşecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seyhan 2018-04-26 13:07:10

MaşAllah