03 Kasım 2017 Cuma 11:40
Yenidünya Kasım sayısında 'eğitim' konusunu ele alıyor

Kasım sayısında “Kaliteli Eğitim Ama Nasıl?” başlığıyla çıkan Yenidünya, geçmişten günümüze eğitim konusunu enine boyuna inceliyor.

Dosya çerçevesinde, derginin başyazarı Alemdar özellikle Osmanlı eğitim sisteminden örneklerle eğitimde kalite konusunu ele alıyor. Din Eğitimi’nin duayenlerinden Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın değerler eğitiminin amacını “Eğitim Sistemimizde Değerler Eğitimi” başlıklı yazısıyla kapak dosyada yerini alıyor. Yazar Handan Yalvaç Arıcı, “Dünya tarihinin en özel kişisi, insanlığın en güzel modeli olan Hz. Peygamber’in hayatının çocukların duygu dünyalarında yer bulabilmesi, onların güzel kalplerine dokunulabilmesi için bu çağın çocuklarının diline güncellenmiş kitaplar, oyunlar, dramalar ve teknolojik imkânlar üretilmeli ve kullanılmalıdır.” diyerek günümüz çocuklarına Peygamber Efendimiz’i (sav) nasıl anlatmalıyız konusu detaylı bir şekilde aktarıyor.

İmam Hatip Liseleri ve Eğitim Kalitesi

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü - Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül: “İmam Hatip Liseleri ve Eğitim Kalitesi” başlıklı yazısında merhum Celal Hoca’nın "İmam Hatip talebesi; asrın ihtiyaçlarını müdrik, Doğuyu ve Batıyı bilen münevver, aydın desinler diye dinden tâviz vermeyen, dindar desinler diye de dinden tâviz vermeyen, tâvizsiz fakat müsâmahakâr bir gençliktir.” ifadesiyle İmam Hatip liselerinin önemine değiniyor.

Hâlihazır Koşullarda Eğitimde Kaliteyi Yakalayabilir miyiz?

Derginin 25 yıldır ara vermeden yazan ender yazarlarından usta kalem Rasim Özdenören, eğitimde kaliteyi yakalayabilmek içinMilli Eğitim Bakanlığı’na bir takım tespit ve tavsiyelerde bulunuyor. Özdenören, “Tedrisat programı yasa ile belirlendiğinden onu günün koşullarına göre değiştirme imkânı her zaman elde edilemiyor. Böyle olunca piyasanın talep ettiği insan gücünün niteliği ile okulların mezun ettiği eleman arasında uçurumlar oluşuyor. Bu uçurum her kademe okul için söz konusu...” diyor.

Dergi her sayı ülkemizin önde gelen ilim, fikir ve aktüel adamlarıyla söyleşi yapmaya, dosya kapsamında veya müstakil olarak onların düşüncelerini yansıtmaya devam ediyor.

Bu sayıda Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ile bir söyleşi gerçekleştiren Yenidünya, ülkemizin meselelerine dair söyleşide güncel konuları etraflıca ele alıyor.“Anadolu Küresel Güç Mücâdelesinin Anavatanıdır” diyen Karagül, bunun izahını da yapıyor.Türkiye kaybederse bütün Müslüman coğrafya kaybeder. I. Dünyâ Savaşı’nı biz kaybettik, bütün Müslüman coğrafya kaybetti. Moğol dönemi, Haçlı dönemi hepsinde yükselişAnadolu’dan başlamıştır. Anadolu küresel güç mücâdelesinin anavatanıdır. Yine Anadolu’dan bir mücâdele başlıyor. Dolayısıyla bu mücâdelede yer alan herkes aslında kutsal bir şey yapıyor, târihî bir misyon üstleniyor. Geleceğin târihi bu şekilde yazılacak.” diyor. Yine Karagül, Türkiye’nin millîleşmesine, yerlileşmesine, bağımsızlaşmasına, kendini yeniden kurmasına, o yükseliş dönemini hızlandırmasına yönelik bütün girişimlere çok büyük destek vermemiz” gerektiğini belirterekkimsenin sessiz sâkin kalma, tembellik yapma lüksü olmadığının altını çiziyor.

“Gönül dünyanıza açılan kapı” şiarıyla yayınlanan Yenidünya Dergisi aktüelden irfanî meselelere kadar derinlikli ve geniş yazılarıyla okunmayı hep hak ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.