16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:22
KOBİ destek kredisi kimlere verilir? Nasıl alınır? Kimler başvurabilir?

Ekonomi denildiği zaman bir ülkede dengeleri sağlayan belkide tek kesim kobi’lerdir.  Peki KOBİ destek kredisi kimlere verilir? Kimler başvurabilir? Nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

Kobi’lere Özel Verilen Devlet Destekli Krediler Nelerdir ?

Ülkemizde devletimiz tarafından kobi’lere yönelik sağlanan bir çok ekonomik anlamda teşvikler mevcuttur. Bunlar daha çok ekonomik anlamda kobi’leri rahatlatacak olan projelerdir. Devletimiz gün geçtikçe bu projeleri daha çok genişletmektedir. 2018 yılında bu desteklerini arttırarak giren devletimiz kobi’lere daha çok KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası aracılığı ile elini uzatmaktadır. Dönemsel zamanlarda tüm esnaflara vermiş olduğu faizsiz krediler haricinde bir çok hibe teşviklerini de yine her yıl olduğu gibi bu yılda bu iki kurum aracılığı ile şartlara uygun olmanız halinde sağlamaya devam etmektedir. Gelin şimdi hep birlikte 2018 yılında tüm kobi bünyesinde işletmesini idare eden vatandaşlarımıza sağlanan imkanlardan bahsedelim.

KOSGEB’den Kobi’lere 2018’de 12 Programla Tam Destek!

Kobi’lere her alanda ihtiyaç duydukları desteği sağlamak amacı ile devletimiz KOSGEB aracılığı ile yardım elini uzatmaktadır. Bir çoğu karşılıksız yani ” HİBE ” olarak sunulan bu imkanlar ile sadece nakit ihtiyaçlarınız karşılanmak ile kalmayıp ihtiyaç duyacağınız birçok alanda desteği de programlara göre alabilmekte siniz. Şuan için tam 11 farklı program ile siz kobi’lere sunulan programların başlıkları ve kısaca içerikleri şu şekildedir.

Gelişen İşletmeler Kobi Destek Programı; 9 Kasım 2015 tarihinde kurulmuş olan bu programda BORSA İSTANBUL Gelişen İşetmeler piyasasında işlem görmesi ve sermaye piyasasında fon temin edilmesini sağlamak amacı ihtiyaç duyulan danışmalık ve denetim hizmeti almak için yapılan giderlerin karşılanmasına yönelik kurulan bir programdır. Ayrıntılar, için tıklayınız.

Kredi Faiz Desteklenmesi; Finansal, istihdam veya işletmenin üretim ve kalitesinin artırılmasına yönelik yapacağı harcamaları anlaşmalı olan bankalardan faizsiz kredi alarak sağlaması için kurulmuş olan bir programdır. Üst limit şuan için 300 bin TL ve vade ise en fazla 48 aydır. 

Laboratuvar Hizmet Uygulaması; 9 ilde yer alan laboratuvarlardan ürün kalitenizi arttırmak adına hizmet almanız için kurulmuştur.

Uluslar Arası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı; Alt yapısının ülkemizde sağlanan teknolojik ürünlerin uluslar arası pazarda yer bulması amacı ile kurulmuş olan bir programdır.

İş Birliği Güç Birliği Destek Programı; Kobileri bir araya getirmek amacı ile kurulmuş destek programıdır.

Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama; Fikrinizi teknolojiye dökmek isteyen kobi’ler için oluşturulan programdır.

Genel Destek Programı; Benim şahsen en çok beğendiğim programdır. Çünkü içinde bir kobi’nin ihtiyaç duyacağı tüm paketler mevcuttur. Bunlardan başlıcaları ise ; Yurt içi fuar ve tanıdım destekleri, eğitim ve nitelikli eleman istihdamı, lojistik ve danışmanlık destekleri gibi.

KOBİGEL; Rekabet gücünüzü arttıracak projelere verilen teşviklerdir.

AR-GE İnovasyon; Teknolojiye ve bilime dayalı projelerin desteklenmesi için kurulmuştur.

Endüstriyel Uygulama; Yeni bir ürünün kalitesinin artırılması amacı ile yapılan giderler

TEKNOPAZAR; Teknolojik alanda faaliyet gösteren kobi’lerin uluslar arası pazarda rekabet güçlerinin arttırılması

KOBİ TEKNO YATIRIM; Teknolojik ürün ihracatını arttırmaya yönelik atılan adımlar.

Destek Programlarına Nasıl Başvurabilirsiniz ?

Sizin için oluşturulan bu destek programları kapsamında herhangi bir teşviki alabilmeniz için ilk olarak mutlaka kobi statüsünde olmanız şarttır. Kobi nedir ? daha önce sizler için açıklamıştım. Şayet belirtilen kriterler içerisinde bir kobi iseniz, bahse geçen programlardan istifade edebilmeniz için bazı adımları KBS denilen sistem üzerinden sağlamanız gerekir. Bunlar ise şunlardır.

İlk olarak KOSGEB’e ilk kayıt başvurusunu yapmalısınız.

Daha sonra e-kobi girişi yapınız.

Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemlerini sağlayınız.

Destek programı KBS üzerinden doldurunuz.

Türkiye Halk Bankasının Kobi’lere Özel Kredileri Nelerdir ?

Devletimizin tüm kobi’lere gölgesini hissettirdiği diğer bir kuruluşta Türkiye Halk Bankası’dır. Banka şartlara uygun olan tüm kobi’lere iki şekilde kredi imkanları sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi KOSGEB üzerinden yapılan müracaatlar ile bir diğeri de doğrudan yapılan başvurular iledir.

KOSGEB Kanallarından Gelen Müracaatlar

Türkiye Halk bankasına KOSGEB kanallı olarak gelen kobi’lere aşağıdaki imkanlardan istifade edebilmektedirler.

Sıfır Faizli İşletme Kredisi; Veri tabanına kayıtlı olan ve güncel bir beyannames sahibi olan kobi 50 bin TL faizsiz kredisini 12 ay hiç ödemesiz 36 ay geri ödemeli olarak alabilmektedir.

Teçhizat ve Makine Alımları; İmalat sanayisinde faaliyet gösterene kobi’lerimiz yerli marka olmak kaydı ile alacakları yardımcı makine ile teçhizatları http://kredi.kosgeb.gov.tr/ adresine başvuru yapmaları halinde faizsiz olarak alabilmektedirler. Üst limit 1.500.000 TL olup kullanılan kredi 6 ay ödemesiz 36 ay vadelidir.

Teminat mektubu desteği

Acil kredi imkanları; Esnafın özellik ile doğal afetlerde uğradığı zararları karşılamaları için verilen 100.000 TL 12 ay ödemesiz kredi imkanlarıdır.

Anahtar Kelimeler:
KOBİ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.