01 Aralık 2017 Cuma 10:25
Milli ve yerli ürüne destek

KOSGEB, yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek verecek. Programa başvuracak projelere, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70'i geri ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere yüzde 100 destek sağlanacak.

Ezgi ÇelikAnkara

Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan “dünyanın en büyük ekonomisinden biri olmak” hedefine ulaşmak için ithalat sorununun çözülmesi ön planda tutuluyor. Bu çerçevede cari açık problemini azaltmaya katkı sağlayacak yatırımların desteklenmesi hedefleniyor. KOSGEB tarafından hayata geçirilen “Stratejik Ürün Destekleme Programı” ile ithalat miktarı yüksek stratejik ürünlerin yerli üretimin teşvik edilmesi, imalat sanayinde yerli girdi oranının artırılması ve yerli imalat sanayinin gelişmesinin desteklenmesi planlanıyor.

Cari açığa yerli ve milli önlem

KOSGEB, yurt dışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretecek olan KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek verecek. Stratejik Ürün Destek Programı ile otomotiv, savunma, havacılık, enerji, telekomünikasyon gibi kilit sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler desteklenecek. Destekler sayesinde KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi ve teknolojinin tabana yayılması kolaylaşacak. İthal bağımlılığı yüksek olan malların yerli üretiminin desteklenmesi ile ithalatın ve cari açığın azaltılması hedefleniyor.

Yüzde 70 geri ödemesiz

Cari açığı azaltmaya yönelik katkıda bulunacak ürünler KOSGEB başkanlığı tarafından belirlenecek. Destek oranlarında yüzde 70 geri ödemesiz, yüzde 30 geri ödemeli oranı esas alınacak. Bu ürünlerin üretilmesi ve ticaretleşmesini sağlayabilecek işletmeler bu destekten faydalanabilecek. Sağlanacak destekler, makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, test-analiz, kalibrasyon, referans numune desteği ve hizmet alımı destekleri şeklinde olacak. İşletmeler desteklenmesi ön görülen tutarın yüzde 25’i kadar erken ödeme alabilecek. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de yüzde 100 oranında desteklenecek.

Üst limit 5 milyon

Program kapsamında proje başvuruları dönemsel olarak alınacak. Proje süresi en çok 36 ay olup, kurul kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebilecek. Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5.000.000 TL olarak belirlendi.

Teknoloji odaklı yerli ve milli üretim

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt da "Stratejik Ürün Destek Programı" ile KOBİ'leri güçlendirmeye, yerli ve milli üretimi teşvik etmeye yönelik önemli bir adım daha attıklarını söyledi.Stratejik Ürün Destek Programı kapsamında, yurt dışından ithal edilen teknolojik ürünleri ve ara mallarını milli imkanlarla, yerli şirketlerle ve KOSGEB desteğiyle üretmek için seferberlik başlattıklarına dikkati çeken Uzkurt, "Sloganımız 'teknoloji odaklı yerli ve milli üretim' olacak. Firmalarımıza diyoruz ki bugüne kadar yurt dışından getirdiğiniz ürünleri yurt içinde üretebilecek, üretim potansiyeline ve teknoloji kabiliyetine sahip KOBİ'lerimizi sizler tespit edin, ön anlaşmalarınızı yapın, bizler de KOSGEB olarak bu iş birliğiniz kapsamında KOBİ'lerimizi destekleyelim. Bu desteklerle bir taraftan ülkemizin yerli ve milli teknoloji şirketlerini büyütürken, diğer taraftan da stratejik ve öncelikli teknoloji alanlarında dışa bağımlılığımızı, babayiğit KOBİ'lerimizle azaltacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
KOSGEBCevahir Uzkurt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.