05 Kasım 2017 Pazar 11:44
İmtizac: Ayrış-madan Uyuma Sergisi

Sergi öncelikle mültecilere yönelik önyargılarımızla yüzleşmeyle başlıyor. Ardından mültecilerin ülkemiz ekonomisine yaptıkları katkıyı vurgulayan göçmen girişimciler araştırması, sosyal katkıyı anlatan iyi örnekler araştırması ve toplumsal uyum için adım atmamızı öneren birlikte uyumu konuşuyoruz çalıştay sonuçları sergileniyor. Bütün bu sürecin ardından göçmen veya yerli sanat çevresinin eserlerinin bir arada sergilendiği çokluktan birliğe temalı alanda görseller yer alıyor. Serginin açılış günü göçmenlerden oluşan bir müzik grubunun ahenkli tınısı sizleri bekliyor.

Açılış sürecinin ardından üniversitenin İletişim Dergisinin Mülteci ve medya sayısı tanıtımına yönelik bir panel de katılımcıları bekliyor.

 

İMTİZAÇ: Ayrış-madan Uyuma

Uluslararası Göç ve Toplumsal Uyuma Yönelik Araştırma Sergisi

7-20 Kasım 2017

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi-Sultanahmet

 

Sergi, ön yargıları kırmaya, göçmen ve mültecilere farklı ve eşit bir pencereden bakmaya, böylece herkesi toplumsal uyum ve barışı sağlamaya yönelik bir adım atmaya yönlendirmeye dönüktür. O nedenle sergi başlığı olarak İMTİZAC seçilmiştir ve araştırma konuları bizi adım adım imtizaca götürmektedir.

Suriyeliler hakkındaki önyargılarımızla (yani İsnadlarımızla) yüzleşmeyle başlayan süreç, göçmenlerin ekonomik katkısına vurgu yaparak “İstanbul’da göçmen girişimciler” nitel araştırması ile Misaller sunmaktadır. Ardından “iyi örnekler”gösterimi ile bizlere göçmenlerle Temas etmeyi önermektedir. Bütün bu adımlardan sonra İrade göstermeyi işaret etmekte ve “birlikte uyumu konuşuyoruz”-çalıştay sonuçları sunulmaktadır.Bu iradeden ortaya çıkan bir Zuhur söz konusudur ve burada farklı çalışmalar çokluktan birliğe anlayışı içerisinde izleyiciye sunulmakta, yerli-göçmen ayırt etmeksizin eserler bir aradadır. Sergi bu deneyimin ardından bir Ahenk yakalamayı ve son olarak da yaşanılan bu deneyimi ve duyguları Cümle olarak bizlerle paylaşmanızı istemektedir.

“Social Coherence: Social Harmony Without Separation”

Research Exhibition on International Migration and Social Harmony

 7-20 November 2017

With this exhibition it is aimed to break the prejudices, to look at immigrants and refugees from a different and equal perspective and thus to encourage everyone to take a step towards social harmony and peace.

The first room of the exhibition confronts us with  “our prejudices about Syrians” and it continues with the -economic- contributions of immigrants which reflect the results of qualified field research on “migrant entrepreneurs in İstanbul”. While the successful Syrians’ videos invite us to contact with Syrians,  the visitors can see the results of “talking about integration together” workshops which indicates a volition for harmony and mutual understanding. Concomitant to our studies, works of different artists and Syrian children's drawings are exhibited. In the end visitors are invited to say their words about the exhibition, international migration and social harmony.

 

"إمْتِزَاجْ: الإندماج بدون تمييز"

معرض دراسات عن الهجرة الدولية و التوافق الإجتماعي

7-20 تشرين الثاني 2017

يهدف المعرض الى التخلص من أحكامنا المسبقة و النظر الى المهاجرين و اللاجئين من زاوية أخرى بشكل متساو و خال من العنصرية و التفرقة و تشجيع الجميع للتقدم نحو التوافق الإجتماعي و تحقيق السلام و المساواة بين جميع عناصر المجتمع. و لهذا السبب تم اختيار اسم إمتزاج  كعنوان لهذا المعرض و ترشدنا مواضيع الدراسة الى الإمتزاج خطوة خطوة.

ان الفترة التي بدأت بمواجهة أحكامنا المسبقة (إسناداتنا) تجاه السوريين تعطينا أمثلة عن مساهمة المهاجرين من الناحية الإقتصادية عن طريق اجراء لقاءات مع المُستثمِرين المهاجرين في اسطنبول" و القيام بدراسات نوعية عنهم. و من بعدها تقترح علينا أن نقوم بالإحتكاك مع المهاجرين عن طريق إعطائنا أمثلة جيدة عنهم. و بعد كل هذه الخطوات تحثنا على وضع إرادتنا و تعرض لنا نتائج ورشة العمل "نتحدث عن التوافق". و من نتائج هذه الإرادة ظهور و هنا يتم عرض أعمال مختلفة بمقهوم من التعدد الى الوحدة و جميع الأعمال بشكل مجتمع من دون التمييز بين المحلي و المهاجر. و يطلب منا هذا المعرض بعد هذه التجرية أن نتوصل الى توافق و مشاركتنا شعوركم بـ جملة.

Son Güncelleme: 05.11.2017 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.