Kadim dostlarımın şehri Elazığ’ın 1 milletvekilini “41 yıl sonra” CHP’ye vermesi ve Ak Parti’nin vekil seçiminde önemli sayıda oy kaybına uğraması dikkatimi çekmişti.

Valide tarafından hemşehrileri olduğumuz Kastamonulular da, bir vekilliği CHP’ye kaptırmışlardı!..

CHP zihniyetinin kaynak kodlarını çok iyi bilen bir vatan evlâdı olarak, bu durum benim için hayli can sıkıcıydı doğrusu.

Kastamonu’daki durumu, kaybın gerçek sebeplerini hemşehrilerimizle her daim görüştüğümüz için biliyoruz…

Başka şehirlerdeki durumları ise özel olarak incelemek lazım.

Aklımda böyle 10’un üzerinde  il var, “kan kayıplarının” gerçek mahiyetlerini tam olarak tespit etmek istediğim…

 Aday tespitlerindeki yanlışlıklardan mı, yoksa yerel yönetimlerdeki sıkıntılardan mı kaynaklanıyor kayıplar, yoksa başka sebepleri mi var, yerinde incelemek için müsait vakit kollamaktayız.

Bir vesile oldu Elazığ için, Belediye’nin “Cip Mesire Alanı” adlı dev hizmetinin açılış merasimine iştirak vesilesiyle şöyle bir “nabız” tutmuş olduk.

Öncelikle Belediye Yönetimi’nden başlayalım…

Siyaset iddia işi.

 “Başkanlık” makamı çoklarına cazip gelen makam, o “koltuk”ta birçok şahsın hevesinin olması gayet tabii bir durum.

İnsanoğlu öncelikle “kendisini” düşünür, çokları koltuğa işine gelenin oturmasını arzu eder haliyle.

Bunlar ve daha birçok faktörden dolayı, başkanlık koltuğunda oturan kim olursa olsun ve o zat ne yaparsa yapsın “beğenmeyen”ler de olacaktır haliyle.

Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’ın ne kadar başarılı bulunduğunu elbette Şehir’de yaşayanlar bilir ve bu konudaki kanaatler de elbette muhteliftir.

Bizimkisi gözlem sadece, rastgele konuştuğumuz Elazığlılardan belediye hizmetlerinden “genel” bir memnuniyet havası aldık.

Ortalama iki yılda bir ziyaret etme imkanını bulduğumuz şehrin, gittikçe ve oldukça hızlı bir şekilde geliştiğini de görmekteyiz. Birçok yönetici gibi, yanlış yönlendirmelerden dolayı bazı 'stratejik' hatalar yapmış da olabilir, olmuştur ama büyük resme bakıldığında 'başarılı' olarak nitelendirilebilecek bir Başkan Sayın Yanılmaz.

Mücahit Yanılmaz, görevi yine Ak Partili olan yönetimden devraldığında, “işinin çok zor olduğunu” yazmıştık.

Üç buçuk yıl içinde, dikkat çekici işlere imza atıldığını görüyoruz.

Elazığ'da, Başkan Mücahit Yanılmaz ve meslektaşlarımızla bir tefekkür turu...

Şehit Polis Fethi Sekin ve Cip Barajı mesire alanları, Kültür Park, bulvarlar, bölünmüş yollar, alt geçitler, çöpten enerji üretim tesisi, arıtma tesisi, içme suyu projeleri, spor salonu, yenilenmiş terminal binası vesaire derken, şehri şöyle bir turlayanın dikkatini çeken bir “hizmet seferberliği”nin yürütüldüğü anlaşılıyor.

Çöpten Enerji Üretim Tesisi'nde çöplerden elektrik elde ediliyor.. Bu üretim, 10 bin konutun elektrik ihtiyacına denk geliyor.

Mücahit Yanılmaz, vatandaşla iletişimde hayli mahir bir Başkan.

Bir etkinlikte, bütün masaları teker teker dolaşması dikkatimi çekti.

İki sene evvel de, bir Cuma namazı çıkışında etrafını saran Elazığlılarla çok uzun bir süre sohbet edişine şahit olmuştuk.

 Milli Görüş’e, “27 Mart Mahalli İdareler Zaferi”nin ardından iktidar yolunu açan tabloda da böyle görüntüler vardı…

Vatandaşın derdini ilk elden anlatabildiği başkanların katkısı büyüktü bu süreçte.

Elazığ’da çok daha geniş kesimlere açılmış Milli Görüş Geleneği’nin izlerini görüyorsunuz…

Başkan Yanılmaz’ın kadim eğitim geleneğimizdeki  “Medrese”lerimize, “Külliye Ruhu”na sahip çıkması…

 Özellikle binlerce yıllık tarihi mirası temsil eden medeniyetler merkezi Harput’un değerlerini gün yüzüne çıkartmak için büyük gayret sarf etmesi de çok mühim.

“Maneviyat Büyüklerinin Omuzunda Yükselen Şehir: Harput” Projesi çerçevesinde, Harput’un manevi mihenk taşları Beyzade Efendi, İmam Efendi, Arap Baba, Nadir Baba, M. Zahiri Baba, Fatih Ahmet Baba ve Mansur Baba türbelerini de içine alan bir “Maneviyat Merkezi”nin oluşturuluyor olmasını çok önemsedim.

“Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri”nin anıldığı programlar da devam ettirilmeli ve bu tür faaliyetlere iştirakteki “yaş ortalaması” mümkün olduğunca düşürülmeli.

Çoğu vakit orta yaşlı ve yaşlı kardeşlerimiz ağırlıkta oluyor, nüfusunun kahir ekseriyetini çocuk ve gençlerin oluşturduğu memleketimizin bu türden etkinliklerinde.

Uzatmayalım, Elazığ Belediyesi’nin iyi çalıştığını düşünüyorum.

Seçim sonuçlarının istenildiği ölçüde parlak gelmemesinin sebeplerinden biri de “Belediye Yönetimi”nin iyi çalışmaması değildir herhalde.

Öyle bir hava almadım Elazığ sokaklarından...

“İttifaklar” AK Parti’nin vekil ve oy sayısını olumsuz yönde etkilemiş, bu gerçek.

Son günlerdeki ataklar olmasaydı çok daha kötü bir tablo çıkabilirmiş buradan; Ak Parti 4’ü de bulamayabilir, 3’te, hatta 2’de bile kalabilirmiş!..

Kaybın 1’le sınırlı kalması da çok kötü değil ama 24 Haziran tablosunun parlak olduğu da söylenemez.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde yüzde 70 ile “Banko Recep Tayyip Erdoğan” diyen vatandaşın, milletvekilliği seçiminde niçin “farklı bir yol izlediğini” anlamak gerek.

Galiba, iyi anlatılamamış “Meclis çoğunluğunu elde etmenin” önemi, böyle bir durum var.

Milletvekili adaylarını teker teker değerlendirebilecek ve çok sağlıklı yargılarda bulanabilecek durumda değilim…

Elazığ’da sohbet ettiğimiz vatandaşların önemli bir bölümü “listeyi” beğenmediklerini, aday tercihlerinin sahadaki gerçekleri yansıtmadığını söyleseler de, bu konuda biraz daha fazla araştırma yapmaya ihtiyaç duyuyorum.

Efendim;

Elazığ’a, 1 milyon 524 bin metrekarelik alana sahip dev “CİP Barajı Mesire Alanı”nın açılış merasimini vesile kılarak geldik.

CİP Barajı Mesire Alanı

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Numan Kurtulmuş’un onur konuğu olarak iştirak ettiği merasimden sonra da konuştuk Elazığlı kardeşlerimizle.

 “İyi ki Reis Var!” cümlesini bolca işittik buralarda da…

Bir de…

Gerek Başkan, gerekse milletvekili adayı tespit aşamalarında çok güvenilir yöntemlere başvurulmasının önemine dikkat çekildi.

“Ankara”ya yanıltıcı bilgiler gidiyormuş çoğu vakit.

Elazığ gerçeği ile Ankara’ya anlatılan Elazığ arasında büyük farklar oluşuyor, bu da “hâsılata” zarar veriyormuş.

Böyle dedi, kime sordumsa!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alı alsa 2018-07-31 01:26:28

serdar bey elazıga ne zaman yeni termınal bınası yapıldı yapıldıda ben mı goremedım kultur parkta begenmedıgımız selamanoglu zamanında yapıldı

Misafir Avatar
tayfur GÖĞDEMİR 2018-07-31 15:08:33 @alı alsa

yeni terminal binası değil ali bey, yenilenmiş terminal binası demiş serdar bey. dış cephe ve yalıtım yapılı o amaçla söylenmiş olabilir. saygılar

Beğenmedim! (0)
Avatar
tayfur GÖĞDEMİR 2018-07-31 08:44:57

yüreğine sağlık serdar abi..birgünde olsa tanışma ortamında olduğum için kendimi şanslı gördüm. Allaha emanet ol .

Avatar
Adı lazım değil 2018-07-31 13:33:31

Yapılanlar ile anlatilanlar gerçeği uansitmiyor

Avatar
Ahmet Songur 2018-07-31 17:29:41

Şehirde daracık sokaklarda yükselen 13-14 katlı binalar gözünüze ilişmedi mi? Şehirde bu imar katliamını görememiş olmanız, başkan tarafından iyi ağırlandığınızi gösteriyor. Kusura bakmayın, iyi şeyleri görmüşsünüz, yanlış işlerle ilgilenmemişsiniz bile. KENTSEL DÖNÜŞÜMLE, 5 KATLI BİNALARIN BULUNDUĞU BIR ADADA TOPLAMDA 100 DAİRE VARDIYSA, YENİ YAPILAŞMA İLE 300 DAİREYE ÇIKACAK. YENI BİNALARIN ALTINA OTOPARK YİNE YAPILMAMIŞ. SOKAKTAKİ PARK SORUNUNU 3'E KATLAMIŞ OLDU BAŞKANIMIZ. OLUŞACAK DİGER SORUNLARI DA SİZ DÜŞUNÜN. SELAM VE DUA İLE..

Avatar
Adımı boşver 2018-08-01 13:26:49

Yine bu aday olursa kesinlikle çok büyük bir oy kaybı yaşanacak

Avatar
Fethi 2018-07-31 22:19:14

Vekil ler çalışmıyor.Elazığın vekilleriyle malatyanın . bingölün vekilleri .erzurumun vekilleri arsında fark var seçimden sonra şehir sıkıntılarındanda halktanda kopuklar.Duyduğumuz kadar belediye ilede sıkıntılılar .Nedense Elazığ sanayidede geride insanların çalışacağı fabrikarda yok. Öyle fabrika yatırımıda yok .Vekillerde Belediye başkanıda sürekli kendi çevresine çalışıyor. Bir fakirin derdi dinlenmez kimse muhattapta almaz. Paluluysan arkan olur yok deyilsen boşa kğrek sallarsın.

Avatar
Mine Rukiye Örnek 2018-08-01 00:36:53

Başkan Mücahit Yanılmaz bir çok konuda başarılı olabilir ancak kentsel dönüşüm sistemini Elazığ'da felç etmiş kişidir. Gazi caddesi yedi katlı evlere tünel halindeyken. Sokaklar caddeler çok darken. Kentsel dönüşümle düzelme umudunuz. Beş katlı ebleirn olduğu aralara 11 kat vererek şehirdeki kronik trafik sorunlarını katlandığı gibi şehrin yalanılmaz bir hal almasına sebep olmuştur. Sayın yazarımız birde bu konuda bilgi edinme gayretinde olsaydı keşke

banner623

banner624