Memurlardan özürlülükleri sebebiyle ilgili mevzuat uyarınca göreve alınanlar ile göreve girişlerinde, usulüne uygun olarak alınmış ve raporda sakatlık oranı en az % 40 olanlardan en az 15 yıl hizmeti bulunanlar istekleri halinde emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.

YAŞ ŞARTI YOK!

En az %40 özürlülük oranı ve 15 yıl hizmeti şartlarını bir arada taşıyan memurlar herhangi bir yaş şartına tabi tutulmadan istedikleri tarihte emekliliklerini talep edebilmektedirler.

ENGELLİ OLDUĞU HALDE SAĞLAM GİBİ İŞE GİRENLER

Memurlardan özürlü olduğu halde 22.09.1983 tarihinden önce, sağlam gibi göreve girmiş, aynı özürlülüğü sebebiyle son kez de en az %40 oranında çalışma güçlerini yitirdikleri sağlık kurulu raporu ile belgelenmiş olanlara da 15 yıl hizmeti tamamlamaları halinde istekleri üzerine emekli aylığı bağlanabilmesi hakkı tanınmıştır.

Ayrıca, özürlü olmalarına rağmen özürlülüklerinden dolayı göreve girmeyen, ancak göreve girmeden önce herhangi bir nedenle (Gelir Vergisi Kanunu uyarınca ya da “Askerliğe elverişli değildir” tarzında ve benzeri şekillerde ) alınmış raporları bulunan veya raporları bulunmakla beraber “oran tespiti” olmayanların bu raporları SGK Sağlık Kurulunca incelenmekte, özürlülük oranları en az % 40 olduğu kararı verilenlere, yine en az 15 hizmet yıllarının bulunması şartıyla emekli aylığı bağlanmaktadır.

Özürlülük aylığından yararlanabilmek için diğer bir şart ise iştirakçi olarak görevde iken emeklilik talebinde bulunulmasıdır.

SORULARINIZA-CEVAPLAR

YOĞUN BAKIM NEDENİYLE HASTANE ÜCRET İSTEYEBİLİR Mİ?

SORU: İsa Bey, SSK’lı olan babam kalp hastalığı nedeniyle özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. Hastane bizden ilave ücret talep etmektedir. SGK ile anlaşmalı olan hastanenin ilave ücret istemesi yasal mı? Ömer ARSLAN

Sayın ARSLAN, SGK mevzuatı gereği yoğun bakım tedavilerinde özel hastanede olsa hastadan ilave ücret alması mümkün bulunmamaktadır. Buna rağmen sizden ilave ücret alınmış ise bu ücrete ilişkin yapmış olduğunuz ödemeye ilişkin fatura veya makbuz ile birlikte SGK İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne müracaat etmenizi öneririz.

YURT DIŞINDAKİ ÇALIŞMA, SGK’YA BİLDİRİLMEK ZORUNDA MI?

SORU: İsa Bey, Almanya’daki çalışma sürelerimi SGK’dan borçlanarak 01.11.2011 tarihinde emekli oldum. 2012 Kasım ayında yeniden Almanya’ya giderek çalışmaya başladığımda, durumu SGK'ya bildirmem gerekecek mi? Beşir GÜL

Sayın GÜL, Borçlandıkları süreler dikkate alınarak malüllük, yaşlılık ve emekli aylığı bağlananlar yurt dışında yeniden çalışmaya başladıklarında, durumu SGK'ya bildirmek zorundadır. Bunun için çalışmaya başladıklarını gösterir belgeyi ekleyecekleri bir dilekçe veya örneği SGK tarafından hazırlanan matbu “3201 s. Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi”ni, aylığı bağlayan SGK ünitesine vermek zorundadırlar.

KIDEM TAZMİNATI SİGORTA ŞİRKETLERİNE DEVİR EDİLEBİLİR Mİ?

Soru: İsa Bey, 12 işçinin çalıştığı bir işyerinin sahibiyim. Kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğümüzü sigorta şirketlerine devir edebilir miyim? Yasemin TUNA

Sayın TUNA, Kıdem tazminatından doğan sorumluluğu işveren, diğer şahıslara veya sigorta şirketlerine sigorta ettiremez. Yasal olarak bu duruma olanak bulunmamaktadır. Her durumda işveren sorumlu bulunmaktadır..

ZAMANIN TÜRLÜ HALLERİ….

Beklerken çok YAVAŞ

Korkarken çok HIZLI

Kederliyken çok UZUN

Sevinçliyken çok KISADIR…

GÜNÜN SÖZÜ:

Son Irmak Kuruduğunda,

Son Ağaç yok olduğunda,

Son Balık Öldüğünde; Paranın Yenilemeyen bir şey olduğunu,

Ancak O Zaman Anlayacaksın!... (Kızılderili Atasözü)

Nasıl Erken Emekli olurum? Nasıl Yüksek Emekli Maaşı Alırım? Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem Tazminatım Ödenmedi Nasıl Bir Yol İzlemeliyim? Haksız Yere İşten Atıldım, Nasıl Hakkımı Alırım? Yıllık İzinim Ne kadar? İş Kazası Geçirdim, Haklarım Nelerdir? Ayrıca İş Sağlığı, Mazeret İzinleri, Annelik İzinleri, Doğum Yardımları, 65 Yaş Ve Özürlü Maaşı, Malulen Emeklilik, Gazi-Şehit Maaşı, Ücret Alacakları, İş Güvencesi, Genel Sağlık Sigortası, Çalışan Hakları Ve Hak Arama Yolları, İhbar Tazminatı, SSK, SGK, BAĞ-KUR, İŞKUR, İşsizlik, En Etkili İşe Başvuru Yolları… Ve Çalışma Hayatına İlişkin Tüm Sorularınızı Sosyal Güvenlik ve Emeklilik BAŞUZMANI İsa KARAKAŞ cevaplıyor. www.isakarakas.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.